Foto: Thinkstock.com
odemčené

Jak číst sny?

Přemýšlet nad významem snů je jako nechat si vyložit karty. Obojí nám může pomoci.

13:07
Nela G. Wurmová

Nela G. Wurmová
Psycholožka

30. 11. 2011

Z audiobooku: Co nám říkají sny?
Ze seriálu: Noční nápověda

Cokoliv potlačíme, to se nám vrátí v nějaké nehezké podobě. Sny nám napovídají, čemu bychom měli v bdělém stavu věnovat pozornost.

Sny jsou zvláštní. Psychologové se jimi zabývají už celé století, máloco je tak důkladně empiricky prozkoumáno. A přesto nás dokáží pokaždé znovu překvapit. V kdejaké knize se dočtete, že máte svým snům naslouchat, abyste se z nich mohli poučit. Ale jak?

Příběhy o zajímavých zjeveních a snových předpovědích budoucnosti se objevují už v Bibli. Esoterikové dodnes věří, že ve spánku se můžete dostat do minulosti nebo do budoucnosti.

Možná ještě máte někde v babiččině knihovně nějaký starý snář. Jako by lidé odjakživa věděli, že sny jsou důležité a mohou něco znamenat. Ve skutečnosti je představa, že by se pod jedním snovým symbolem skrýval tentýž význam, velmi zjednodušená.

S vědeckým studiem snů to jako jeden z prvních myslel opravdu vážně Sigmund Freud. Ve sbírce přednášek „Výklad snů“ ukazuje, jak díky analýze snů vyléčil některé ze svých svěřenců.

Přemýšlení o snech pomáhá

Osobně to upřímně moc nechápu. Jsem ráda, že dnešní analýza snů pokročila o pár kroků dále za typické freudovské „za vším špičatým nebo dlouhým hledej chlapa, za vším měkkým, hlubokým nebo otevíracím hledej ženskou, zbytek náhodně rozděl mezi tyto dvě kategorie, a voilà, výklad je připraven k servírování“. Přesto můžeme být Freudovi vděčni za to, že na tuto otázku upozornil.

Na Freuda navázal Carl Gustav Jung, který ve snech viděl záblesky kolektivního nevědomí lidstva. Při výkladu se odvolával na archetypy, jež jsou svým způsobem vepsány v každém z nás – na archetyp muže, ženy, matky a tak podobně. Asi na tom něco bude, že v sobě každý nosíme obrazy postav a věcí z mýtů a legend našich národů. Princezny, draky, rytíře, zachránce.

Zajímavé je, že zatímco klienti klasické psychoanalýzy ve svých snech častěji vidí sexuální symboliku, jungiánští klienti ve svých snech obvykle hledají právě archetypy. Jako by se chtěli určitým způsobem zavděčit svému terapeutovi, který je k takovým výkladům navádí.

A co je ještě zajímavější, u obou typů klientů to funguje jako prostředek léčby a duševního rozvoje. Zdá se tedy, že nezáleží ani tak na tom, jak to s těmi sny doopravdy je a kde je objektivní pravda. Důležité je, že jakékoliv zamýšlení se nad sny může pomoci. Jednotlivé psychoterapeutické směry k tomu jen poskytují určitý referenční rámec, pomocí kterého se ovšem můžeme dostat k témuž jádru pudla.

Vlastně je to podobné, jako když dvě různá náboženství nahlížejí na stejnou věc ze dvou různých úhlů, ovšem v obou případech svým věřícím usnadňují udělat si v tom všem nějaký pořádek, srovnat si v hlavě, co je potřeba.

Nepochopitelné noční můry

Podle některých teorií nám sny umožňují udržovat jakousi rovnováhu v našich myslích. Každý z nás se ve svém životě občas potřebujeme bát, bláznit nebo být agresivní. Protože však něčemu takovému nemůžeme dát průchod v běžném životě, „odesníme“ si vše ve spánku. Pokud je to skutečně tak, pak buďme vděční, že sny máme.

Cokoliv potlačíme, to se nám vrátí v nějaké nehezké podobě. Negativní emoce a děsivé stavy mysli prostě potřebují někudy ven, a sen je jeden z mírumilovnějších způsobů, jak se to může stát. Jinou možností je třeba migréna nebo nějaká nepříjemná duševní porucha.

Vůbec ve snech často vyplouvá na povrch to, co nemůžeme projevit normálním způsobem, co si nepřipouštíme nebo co potlačujeme. Pokud máte problémy ve vztahu, které si nechcete přiznat, nejspíš se vám začne o partnerovi zdát. Když jste zamilovaní do někoho jiného, než do koho byste správně měli být, i on se možná mihne vaším spánkem.

Zajímavý podnět k přemýšlení na toto téma mi nedávno poskytla jedna kamarádka z Německa. Vyprávěla mi o jednom svém hrůzostrašném snu, a pak řekla: „Víš, je to zvláštní. Pokaždé, když jsem šťastná, zdají se mi noční můry. A když jsem nešťastná, mám nádherné pozitivní sny. Jako by to mělo být v rovnováze. Poslední dva roky jsem byla pořád zoufalá, kvůli škole, klukům a všemu možnému. Každou noc se mi zdálo něco krásného. Bylo příjemné z té smutné reality aspoň v noci uniknout. A teď? Teď je mi fajn a pořád mám děsivé sny.“

Noční nápověda

Hledání významů ve snech se skutečně vyplácí ještě z jednoho důvodu: Když přes den něco řešíme, v našich snech poměrně často v přemýšlení pokračujeme. A občas se povede, že ve snu řešení najdeme. Je to tím, ve spánku jsme více oproštění od funkční fixace, od představ o tom, jak by věci měly být, a o tom, co je a není možné.

Do nevědomí se vejde víc než do vědomí. Chemik Friedrich August Kekulé prý v jakémsi denním snění vymyslel model benzenového jádra. Řešení však k němu přišlo v zašifrované podobě hada zakusujícího se do vlastního ocasu. Sám ho pak musel vztáhnout na problém, který právě řešil. Není stoprocentně zřejmé, že se to tak skutečně událo, sny však mohou na takovém principu fungovat.

Český psycholog Michal Černoušek ve své knize Sen a snění zmiňuje jiného chemika, který ve snu vytvořil sloučeninu, na které již dlouho pracoval. Po probuzení si rychle všechno zapsal a spal dál. Ráno po sobě však načmárané poznámky nemohl přečíst, a tak strávil řešením problému dalších několik let.

S medvědem v zádech

Zajímavé jsou takzvané „lucidní sny“. Jsou to sny, ve kterých si uvědomíme, že sníme. Sen pak tím pádem můžeme do určité míry ovládat podle svých představ a měnit jeho směřování. Někdy se to stává k ránu, když jsme už napůl bdělí. Občas už bychom se zvládli probudit, ale jsme zvědaví, jak sen dopadne, a chceme si ho nechat „dozdát“. (Lucidní snění se dá naučit. Často funguje říct si před usnutím, v kolik hodin se chcete ráno probudit. Obdobně je možné si před spaním nařídit, že až přijde nějaký sen, chcete ho rozpoznat.)

Občas pomůže, když se vám zdá něco skutečně bizarního, a vás napadne: Tohle nemůže být reálné. Sama jsem se to naučila asi ve čtrnácti letech, ani pořádně nevím jak. Prostě jsem hodně chtěla. Když mě pak medvěd honil po gymnáziu, došlo mi najednou, jak je absurdní běhat po chodbách s grizzlym v zádech a že se mi to celé jenom zdá.

„Vida, tak se mi to povedlo, lucidní snění!“ zajásala jsem ve spaní. „Co s tím budu dělat? Přimyslím si raketový pohon a poletím navštívit kamarádku do Chebu!“

Mnoho lidí se však probudí, jakmile si uvědomí, že se nachází ve snu. Současně mám pocit, že většinou je lepší do svých snů nezasahovat a nechat je raději dělat svou práci.

Americký psychoterapeut Thomas Moore radí snovým významům naslouchat v rámci takzvané „péče o duši“. Jak tedy vykládat své sny? Některé z nich jsou poměrně jednoduché na interpretaci. Před spaním jste hráli na klavír, zdá se vám o notách. Bojíte se operace, zdá se vám o vrazích v bílých pláštích. Spadnete z postele, zdá se vám o létání. Většinou to však tak přímočaré nebývá.

Obvykle prostě netušíte, co si o tom všem máte myslet. Jako když jste celý život heterosexuální a najednou máte lesbický sen o romanci v kamionu s mandarinkami.

Sen, ze kterého jde dodnes celé naší rodině hlava kolem, měla před mnoha lety naše maminka. Zdálo se jí, že dědeček, její táta, je v nebezpečí. A že jediný způsob, jak ho zachránit, je zamknout ho u nás doma v komoře. Týden nato dědeček odjel do Tunisu a zemřel tam při autonehodě.

Jak si sny zapamatovat a jak o nich přemýšlet?

Zkuste si sen nejprve po probuzení zapsat nebo ho někomu říct. Nejsme zvyklí si sny pamatovat a věnovat jim příliš mnoho pozornosti, a tak je zapomínáme už několik okamžiků po otevření očí.

Pokud si své sny nepamatujete, možná je to tím, že jim nepřikládáte velký význam. Černoušek popisuje vědce, který zkoumal sny, a tak si ty své každé ráno zapisoval. Pamatoval si jich čím dál více, až nakonec začal ráno zapisovat, zapisoval až do večera, a pak šel zase spát.

Něco na tom bude. Běžně si pamatuji tak jeden svůj sen týdně. A z noci poté, co jsem začala psát tento článek, jsem si zapamatovala hned čtyři sny. Jeden podivnější než druhý.

  • Když máte sen zachycený nebo jste ho dokázali udržet v paměti, zkuste si projít možné významy, které jsme naznačili výše.
  • Je možné, že ve snu vyplulo na povrch něco, co v běžném životě nemůžete projevit?
  • Něco, co si nepřipouštíte, nebo ani nechcete, aby existovalo?
  • A co rovnováha vaší mysli? Je možné, že ji váš sen nějakým způsobem balancuje?
  • Možná jste si potřebovali odesnít nějaké nepřijatelné emoce.
  • Nemůže vám sen naznačovat řešení něčeho, o čem už dlouho uvažujete?

Zamyslete se nad tím. Třeba si ušetříte práci v bdělém stavu. Jelikož jsme si řekli, že ať už terapeut vykládal sny jungiánským nebo freudiánským způsobem, obvykle bylo možné tím něco vyřešit. Zapřemýšlejte klidně i tímto způsobem.

Pobavte se myšlenkou, co by vám na to řekl Freud. Třeba jenom pro legraci. Mihly se vaším spánkem nějaké archetypální postavy? Připomínaly vám nějaké příběhy a mýty, které znáte z četby nebo vyprávění? Nebo snad jednoduše příběhy a mýty vašeho života?

Raději úsměv než křeč

Pokud žádná z uvedených otázek nezabrala, dejte prostor imaginaci. Protože ta je nakonec – minimálně podle mě a Thomase Moora – při vykládání snů nejdůležitější. Vlastně by se nemělo říkat vykládání, ale spíše pohrávání si s možnými významy snů.

Rozvíjejte bláznivé představy, které vás napadají v souvislosti se snem. Zkoušejte rychlé asociace. Zkuste to hlavně brát s nadhledem a humorem: „Co to to moje nevědomí dnes nacvičovalo?“

Pokud budete křečovití a budete přesvědčeni, že je potřeba najít jednoznačný výklad, vaše úsilí nebude mít valné výsledky. Je to past, do které se chytají mnozí esoterikové a alternativci. Trvání na jednom jediném výkladu je z podstaty určitý druh fundamentalismu, a ten vás nikdy k duševnímu rozvoji nepřivede.

Je potřeba mít na mysli, že jeden jediný a správný výklad snu neexistuje, a tak se k němu nemůžeme ani dobrat. Důležitější je jakási svobodná hra mysli. Bavte se možnými praštěnými nápady. Klidně se nechte inspirovat tím babiččiným snářem. Nechte pracovat svou představivost.

Možná je to podobné, jako když si vykládáte karty. Bez ohledu na nějaké objektivní významy karet si prostě přečtete, co vám vyšlo, nějakým způsobem to vztáhnete na svou životní situaci a tu interpretujete optikou karetních významů. Může to pomoci, protože to znamená, že se na své problémy podíváte z jiného úhlu pohledu.

Využívejte celý web.

Předplatné

A pokud vás po krátkém zamyšlení vůbec nic nenapadne, klidně nad tím mávněte rukou. S úsměvem proneste ke své mysli: „Kristepane, co tohle mělo zase znamenat?“ Bizarní sny má každý a není třeba s každým z nich běhat k psychologovi. Doporučuji však zpozornět, pokud se vám zdá několik snů po sobě na totéž téma.

Když se obměňují jednotlivá zpracování téhož tématu nebo když se vám jeden sen vrací stále znovu, zamyslete se aspoň na chvíli a popovídejte si s někým. Ne nutně s psychologem, ale třeba s kamarádem nebo kamarádkou u vína. Třeba vás napadne něco, k čemu byste se jinak dobírali dlouhé měsíce.
 

Články k poslechu

Buď jako voda

Můžeme s jemností měnit svět a přitom zůstat spojeni s vlastní podstatou.

11 min

Pomalá změna

Vražedné životní tempo nezvolníte ze dne na den. A to je dobrá zpráva.

15 min

Objekt zájmu

Druhému se zjevně líbíte, přesto se vás zdráhá oslovit. Co za tím může být?

12 min

Proč pomáháme

Dokážeme udělat něco pro druhé skutečně nezištně, nebo vždy sledujeme vlastní dobrý pocit?

9 min

Nevěř mozku všechno

Když se myšlenky zacyklí v kruhu, může to člověka úplně vyřadit ze života.

11 min

30. 11. 2011

Sny nám napovídají, čemu bychom měli v bdělém stavu věnovat pozornost.

Více autorů

  • Věda a společnost
Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.