Foto: Thinkstock.com
odemčené

Jak přežít coming out

Sdělit blízkým, že jste gay či lesba, chce odvahu. Dříve nebo později je nutné to udělat.

Michaela Zetíková

Michaela Zetíková
Psycholožka, psychoterapeutka

5. 3. 2013

Dospívající chlapec si najde holku, zkouší s ní chodit, ale není to ono. Postupně si začne uvědomovat, že je to nějaké divné. Začnou se mu zdávat erotické sny, ve kterých dominují muži. Bojuje s tím, zkouší to překonat tím, že bude myslet na holky. Ono to ale jaksi nejde. A pak to přijde: poprvé v životě si uvědomí, že je gay.

„Když jsem si poprvé uvědomil, že jsem gay, nevím, jestli jsem byl zděšený, ale říkal jsem si, že je to nějaké divné, proč vlastně se mi nelíbí holky, proč se mi líbí kluci, a vlastně jsem i přemýšlel do budoucnosti,“ říká sedmnáctiletý Zdeněk. „Bál jsem se reakcí rodičů, říkal jsem si, že zrovna já, že jsem teplý, a představoval jsem si, jak to asi budu řešit. Co tomu řeknou ostatní, až se to dozví, co tomu řekne babička a rodiče a tak. Že jsem vlastně byl takový zmatený, jakože to bylo něco jiného, než ostatní, kluci tam básnili o holkách a já jsem neměl vždycky co říct.“

Jste gay? Zkoumejte

1. s kým máte sexuální zkušenosti

2. s kým máte erotické fantazie

3. kdo se objevuje ve vašich erotických snech

4. do koho se zamilováváte

Nejdůležitější je poslední kritérium.

Podobné pocity jako Zdeněk zažívají i ostatní gayové v období, kdy si začínají uvědomovat svou odlišnou sexuální orientaci. Tento proces se nazývá coming out a nejčastěji probíhá v období dospívání (74% gayů odhalí svou homosexualitu ve věku 12–18 let).

Coming out je proces, kterým si procházejí všichni příslušníci menšinové sexuální orientace.  Anglické slovo come out se dá přeložit jako vyjít najevo, ukázat se, přihlásit se. V podstatě jde o to přiznat si svou homosexuální orientaci a vystoupit s ní na veřejnost.

Jak k tomu dochází? Odmalička je nám vštěpován jasný model: muž se zamiluje do ženy, ožení se s ní a založí s ní rodinu. V pohádkách je k tomu ještě přídavek: „a žili spolu šťastně až do smrti“. Ó, jak by to bylo krásné, kdyby to bylo tak jednoduché! Realita ovšem nebývá vždy taká a o tom právě je život v celé své pestrosti.

Konec snu o šťastné rodině

A co lesby?

Článek se zabývá výhradně coming outem gayů, jelikož vychází z psychologických studií právě gayů. Lesby procházejí podobným procesem uvědomování si své menšinové sexuální orientace.

Tak i průměrný gay, který si svou odlišnou sexuální orientaci ještě neuvědomuje, prochází tímto pohádkovým ideálem, kdy si myslí, že jednou narazí na onu krásnou princeznu, kterou si posléze vezme za ženu.

Už v dětství si však začíná uvědomovat, že se liší od svých vrstevníků. Zatím ovšem neví čím a nepřisuzuje tomu až takovou důležitost. Kamarádí a rozumí si víc s holkami než s kluky.

Ke zlomovému období dochází v dospívání. Třeba si najde holku, zkouší s ní chodit, ale není to jaksi ono. Postupně si začne uvědomovat, že je to nějaké divné. Začnou se mu zdávat erotické sny, ve kterých dominují muži. I jeho sexuální fantazie se točí okolo osob stejného pohlaví. Bojuje s tím, zkouší to překonat tím, že bude myslet na holky. Ono to ale jaksi nejde. A pak to přijde: poprvé v životě si uvědomí, že je gay.

Nejde jen o to, jak to říct rodičům, ale vůbec komukoliv. Vy už v tom máte jasno, ale nikdo to o vás ještě neví. Co s tím?

Pro některého jedince může být toto zjištění tak zdrcující, že tomu odmítá uvěřit. Začne si namlouvat, že asi bude bisexuální, což ho částečně uklidní. Avšak postupem času začne přicházet i o tuto iluzi. Všechny doposud vytvořené představy o jeho životě se rozplynou jak pára nad hrncem a on se musí smířit s tím, že prostě spadá do té 4% menšiny, o které od malička slýchá spoustu nehezkých vtipů, a nemůže s tím udělat nic, ani kdyby stokrát chtěl.

Této fázi se říká vnitřní coming out – je to tedy uvědomění si a přiznání si sám sobě, že jsem gay. Ovšem pozor! Mezi prvním uvědoměním si přitažlivosti ke stejnému pohlaví a identifikací sebe sama jako gaye může uplynout i několik let.

Pokud jste již úspěšně prošli touto první fází a přijali jste ji, gratulujeme Vám! Tím ovšem hra ještě nekončí, pouze se dostáváte do druhého kola! A tím je fáze číslo 2: vnější coming out.

Jak to říct?

Nejde jen o to, jak to říct rodičům, ale vůbec komukoliv. Vy už v tom máte jasno, ale nikdo to o vás ještě neví. Co s tím? Jak to říct? A komu to mohu říct jako první?

Nejčastěji se gayové jako prvnímu člověku svěřují někomu jinému než rodičům: většinou nějaké své kamarádce, pak ostatním kamarádům, poté matce a úplně na konec svému otci – to je pro ně to naprosto nejobtížnější. Může se i stát, že se „budoucí“ gay mezitím stihne oženit a založit rodinu (třeba v důsledku toho, že se celou dobu snaží popřít svou sexuální orientaci); ten se navíc musí svěřovat ještě své manželce a dětem. Mezi vnitřním a vnějším coming outem může uplynout i několikaletá doba.

Vnější coming out trvá celý život – vždy budeme potkávat nové lidi, kterým budeme muset odhalit naši orientaci.

Svou zkušenost s coming outem rodičům popisuje Mirek (21 let): Takhle se mi svíralo u srdce, ale říkal jsem si: „Tak a teď nesmím cuknout, prostě teď nebo nikdy.“ Prostě jsem přišel za mámou a řekl jsem: „Mami, já ti musím něco říct.“ Chvěl se mi teda hlas. A ona: „Co, copak se stalo?“ Řekl jsem: „Nic, ale já jsem prostě na kluky, no.“ … Ale potom, jak to vzala, tak mi spadl velikánský kámen ze srdce. A druhý, když jsem se dozvěděl, že o tom otec ví a že se s tím nějak smiřuje.

Kdy vám může být nápomocen psycholog?

  • Máte v sobě zmatek a nejste si jisti svou pravou sexuální orientací
  • Už jste si uvědomili definitivnost své odlišné sexuální orientace, ale necítíte se v ní dobře, prožíváte beznaděj a chtěli byste ji změnit, i když víte, že to nejde
  • Máte deprese a myšlenky na sebevraždu či nadužíváte kvůli své sexuální orientaci alkohol nebo drogy
  • Nevíte, jak to sdělit okolí, a bojíte se jejich reakce, nebo jste při svém sebeodhalení zažili odmítnutí
  • Jste současně v manželství se ženou, příp. i dětmi, a nevíte, jak s nimi o tom mluvit a co ve vaší situaci dělat. Stejně tak se na psychologa mohou obrátit rodinní příslušníci daného jedince, kteří nedokážou přijmout jeho odlišnost a prožívají krizi
  • Máte po proběhlém coming outu problém s navazováním či udržením partnerských vztahů s osobami stejného pohlaví

Gayem nebo lesbou se nestaneme ze dne na den. Tento proces probíhá většinou celé dospívání a někdy není ukončen ani v dospělosti. Vnější coming out trvá celý život – vždy budeme potkávat nové lidi, kterým budeme muset odhalit naši orientaci. Pozitivní na tom je, že gayové, kteří svou sexuální orientaci už přijali, by ji nechtěli změnit ani za nic. Jsou na ni hrdí. Pokud k této fázi dospějete, pochvalte se a s úsměvem se vrhněte do dobrodružství, která život nabízí, byť ne tak, jak si představovali druzí.

Články k poslechu

Živoucí tělo

Je naší spojkou se světem, přesto ho málokdy doopravdy vnímáme. Jak to napravit?

10 min

Citově mimo

Druhý vás poslouchá, ale jako by neslyšel. Proč se někdy nedokážeme na blízké naladit?

8 min

Ve špatném vztahu

Co nás tam drží? Nevědomky si přehráváme staré vzorce a zranění. Kudy ven?

12 min

Hranice v rodině

Babičky chtějí vídat vnučku častěji, mně jejich přítomnost nedělá dobře.

11 min

Lidoop v zrcadle

Martin Burget přináší zajímavosti z oboru psychologie.

11 min

Michaela Zetíková

Psycholožka, psychoterapeutka

5. 3. 2013

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.