odemčené

Nestarejte se tolik o své slabiny

Nevěřte psychologickým pohádkám. Dobře se čtou, snadno se píší. Ale žít se nedají.

Dalibor Špok

Dalibor Špok
Psycholog

30. 11. 2012

Ze seriálu: Čemu říci NE?

„Velké NE patří přílišnému soustředění se na naše slabé stránky,“ odpovídá v anketě Psychologie.cz psycholog Dalibor Špok. Jemu a dalším předním odborníkům jsme položili stejnou otázku: Čemu musí člověk říci NE, pokud chce žít spokojený život?

NE bychom měli říct v životě mnoha věcem. Nejtěžší je ale říci NE tam, kde se mnozí domnívají, že mají hlasitě přitakat ANO. Jednou z těchto oblastí je snaha po zdokonalení našich slabých stránek. Snaha věnovat mnoho času a energie přetváření toho, co nám nejde, v to, co nám přinejlepším půjde.

Stát se z pidižvíka kulturistou, z cholerika umírněným. Na papíře zní takové změny krásně. Dobře se o nich píše. Občas se mi zdá, že zakládají nový žánr – psychologické pohádky. Frustrovaným čtenářům, kteří stále nedokáží zvítězit nad svou … (doplňte sami: leností, nezájmem o oblast XY, introverzí, impulzivností…) tak malujeme nenaplnitelnou vizi.

Možná tak dobře prodáme vydělávající seminář či své psychologické služby. Ale skutečných změn v této oblasti – tedy změn zásadních slabin v jejich pravý opak – jsem viděl v životě přesně tolik, kolik spontánních vyléčení posledních stádií rakoviny. Žalostně málo.

Je velkým mýtem snažit se o seberozvoj soustředěním na vlastní deficity. Je to totéž jako se soustředit na jedinou slabinu své partnerky a nevšímat si 99 procent jejích silných stránek. Je to jako nevšímat si krásy lesa pro několik spadlých stromů. Jako zkazit si výborné čtyřchodové menu v restauraci nekonečnou konverzací o tom, že jsem dostal špinavý podšálek.

Každý z nás má své silné stránky: talenty, vyhraněné zájmy, aktivity, které nám jdou, úkoly, které zvládáme lehce a s bravurou. Pokud opřeme svůj život o ně, povede to nejen k životu úspěšnému a spokojenému, ale pomůže nám to nahradit či vykompenzovat to, co naší nejsilnější stránkou není.

Komu vadí, že se Bill Gates 30 let nečesal? Že Einstein chodil nejraději stále v jednom saku a bez ponožek? Že mnoho významných osobností bylo vzteklých, prchlivých, impulzivních, arogantních, pohrdlivých či namyšlených? Málokoho si zapamatujeme za to, jak statečně bojuje se svými negativními vlastnostmi. Za boj sama se sebou se medaile nedávají. Ostatní lidi si pamatujeme pro to, co vykonali, čím přispěli, čím nám pomohli.

Velké NE tedy patří přílišnému soustředění se na naše slabé stránky. Věnujme místo toho energii tomu, co je skutečně užitečné a co vychází z jedinečnosti naší osobnosti. Nezapomínejme na slavný citát Bohumila Hrabala z lístečku z čistírny oděvů: Některé skvrny nelze vyčistit bez porušení podstaty látky…

Články k poslechu

Buď jako voda

Můžeme s jemností měnit svět a přitom zůstat spojeni s vlastní podstatou.

11 min

Pomalá změna

Vražedné životní tempo nezvolníte ze dne na den. A to je dobrá zpráva.

15 min

Objekt zájmu

Druhému se zjevně líbíte, přesto se vás zdráhá oslovit. Co za tím může být?

12 min

Proč pomáháme

Dokážeme udělat něco pro druhé skutečně nezištně, nebo vždy sledujeme vlastní dobrý pocit?

9 min

Nevěř mozku všechno

Když se myšlenky zacyklí v kruhu, může to člověka úplně vyřadit ze života.

11 min

30. 11. 2012

Čemu všemu musí člověk říci NE, pokud chce žít spokojený život? Na anketní otázku odpovídají odborníci Psychologie.cz.

Více autorů

  • Sebepoznání
Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.