Reklama

Čím to, že umím mluvit pozpátku? Prostě jste se to naučil.

12. března 2012 Komunikace

Dobrý den,

zajímalo by mě, proč umím mluvit pozpátku. Hledal jsem všude, ale nikde jsem nenašel, z jakéhu důvodu to tak je.

kukuřičný škrob, 12. března 2012

23 To znám! Zažil jste totéž?
Klikněte, ať ostatní vědí, že v tom nejsou sami

Názor odborníka

Radkin Honzák


Eborkš ýnčiřukuk!

Hledáte složitou odpověď na jednoduchou otázku, možná byste rád slyšel, že jste byl v minulém životě rabínem, který psal zprava doleva, nebo že máte levou půlku mozku vpravo, že vás navštěvuje sukubus a za tuto podivnou schopnost mu platíte svými spermatozoidy, ale ono je to mnohem jednodušší: prostě jste se to naučil.

Moje sestra se naučila číst někdy mezi čtvrtým a pátým rokem, když já jsem už chodil do školy a ona se doma musela nějak zabavit sama. Jako každé zvídavé dítě četla všechna písmenka, která viděla a tak se jednoho dne svěřila s objevem učiněným tak, že její zrak stoupal po nápisu na domě směrem vzhůru, až do (pro malé dítě) nesmírných výšin. Sdělila mi, že u nás v ulici sídlí ČILOH a taky KÍNŘEDAK.

Hráli jsme si s tím nějakou dobu, bylo to docela zábavné, ale nezůstalo nám to. Když u toho dítě vydrží, lze to vypěstovat do značné dokonalosti. Vždyť i jedna z otázek testu na demenci vyžaduje, aby zkoumaná osoba hláskovala pozpátku slovo o pěti písmenech.

Tipnul bych si, že jste se naučil číst dost brzy a že vám zůstala dětská hravost dost dlouho, což je příjemné, Že „kobyla má malý bok“ umí říct plynně tam i pozpátku každý, ale LŮVE LAIS JYT už zní spíše jako Lokiho zaklínadlo, než jako urážka.

Nicméně si myslím, že je to na tyto stránky zajímavé téma a že se v diskusi ozvou majitelé kuriózních schopností, počínaje dosažením špičky nosu špičkou jazyka a konče dokonale falešným zpěvem, což je někdy – třeba u táboráku – docela kumšt.

Hlavně neříkejte pozpátku Otčenáš, s Azazelem nejsou žádné žerty!

Nikdar Káznoh

+25 trefné

Pokud máte aktivní předplatné, můžete našim odborníkům poslat svůj dotaz.

Radkin Honzák

Radkin Honzák

Psychiatr

Ambulantní psychiatr IKEM a REMEDIS, sekundární lékař Psychiatrické léčebny Bohnice, asistent ÚVL 1.LF UK.

Robert Pistl: Pane Honzáku, naprosto s vámi nesouhlasím. Já jsem už v pěti letech zničehonic zjistil, že umím bleskurychle říct pozpátku jakékoli (i velmi dlouhé) slovo. Myslel jsem, že to umí každý, připadalo mi to samozřejmé. Pak jsem zjistil, že v mém okolí to nikdo neumí, a dodnes jsem nenašel nikoho, kdo by to uměl tak rychle jako já. Naučit se to nedá. Můžete vyřknout jakékoli, i nesmyslné, slovo (i takové, které nikdo nikdy ještě ani nevyslovil) - a okamžitě to ze mne vypadne pozpátku, aniž bych o tom uvažoval. Když mi bylo pět let, byl jsem pro své okolí raritou. Každý se mě ptal, jak si mohu pamatovat tolik slov pozpátku. No a já při každém takovém dotazu málem vyletěl z kůže a marně jsem se všem snažil vysvětlit, že to tak prostě rychle překládám - že dělám to co ostatní, když se snaží říct slovo pozpátku, jen že to umím miliónkrát rychleji. Nikdo mi nevěřil a každý mi říkal, že to prostě tak rychle překládat pozpátku nelze. V televizi jsem už viděl asi deset případů, kdy někdo překládal slova pozpátku, ale já to umím tak rychle, že to prostě rychleji ani nejde. Nedělá mi problém vyklopit ze sebe pozpátku okamžitě i celou větu od posledního písmene věty až po první. Teď už je mi padesát, takže mě už lidi za takovou raritu nepovažují, ale já jsem se od svých pěti let už nezlepšil ani o píď - protože to prostě nejde. Jsem přesvědčen, že tato schopnost je vrozená (asi určité zvláštní propojení neuronů v určité oblasti mozku).

Robert Pistl
napsáno 7. září reagovat +3 trefné
+3
Radkin Honzák: Děkuji za příspěvek. Naprosto Vám věřím a pravděpodobně dětský psycholog nebo psychiatr by pro to našel i nějaký diagnostický chlívek nejspíš z autistického spektra. Máte to jen v češtině nebo také v jiných jazycích? Hodí se Vám to, nebo Vás to obtěžuje? Bylo Vám to někdy užitečné? (Já bohužel pro Vás nemůžu vyhlásit TV soutěž, kde byste to fruktifikoval také finančně). Zdravím!
napsáno 7. září reagovat +1 trefné
+1
Radkin Honzák
Pejka: Mám tento problém také, chtěla bych se toho zbavit, ale nevím JAK. Myslím, že mne to brzdí v myšlení. Doktorka mi stanovila diagnozu obsese. Jedna odbornice mi zase řekla, že je to skvělá schopnost, ale k čemu mi to v životě je? Mám to už od dětství, nyní je mi 26 let. Brzdí mne to i v učení. Psychologicky si to vysvětluji tak, že nemám vyřešenou minulost a tak mne to vrací stále dozadu. Bohužel zatím s tím bojuji marně:(
napsáno 13. září 2013 reagovat +1 trefné
+1
Radkin Honzák: Milá Pejko,
jen tak mezi námi: víte, že Vaše jmenovkyně věřila na strašidla?
Pokud Vás to obtěžuje a nemáte to jako srandičku, přidal bych se k diagnóze "obsese" a doporučil bych psychiatra.
Kdybyste narazila na knihu nazvanou VÁŠ MOZEK SE DOKÁŽE ZMĚNIT od Normana Doidge, je tam kapitolka nabízející způsob zvládnutí doma.
napsáno 13. září 2013 reagovat +0 trefné
Radkin Honzák
Kukuřičný škrob: alybok ám ylám kob . takto to vidím já. Dlouho jsem nechápal, proč všichni říkají kobyla má malý bok i po zpátku ( kob ylam ám alýbok).
napsáno 12. března 2012 reagovat +1 trefné
+1
Pavel Sruč: Dobrý den,
Dle mého názoru se jedná o správný dotaz. Širší odborný zájem o problematiku mluvení pozpátku vyvolalo tvrzení D. J. Oatese o tajných zprávách ukrytých v řeči při jejím poslechu pozpátku. V reakci bylo provedeno několik studií, které Oatesovy teorie vyvrátily. Přitom se, především díky pokroku v genetice, dospělo k zajímavým závěrům. Ve studii provedené na několika tisích jednovaječných a dvojvaječných dvojčatech rodičů, kteří mluví pozpátku, adoptovaných v útlém věku (vyloučen faktor prostředí), dospěli vědci opakovaně k zajímavým závěrům. Pokud jedno z dvojčat bylo schopno mluvit pozpátku, pravděpodobnost, že druhé z dvojčat bude umět mluvit pozpátku byla 40,4%, zatímco u dvojvaječných dvojčat jen 7,5%. To jednoznačně potrzuje silný genetický vliv a v několika případech již vědci ohlásili, že nalezli gen odpovědný za schopnost mluvit pozpátku. Zajímavé je, že podle nejnovějších pozorování se tento gen se nějakým způsobem uplatňuje i ve schopnosti stočit jazyk do ruličky.
Díky pokroku v neurovědách a zobrazovacích metodách umožňujících podrobně zkoumat činnost mozku je nyní také jasnější, co se při mluvení pozpátku v mozku děje. V současné době převládá názor, že schopnost mluvit pozpátku způsobuje nerovnováha neurotransmiteru anandamidu (objeven českým vědcem) v mozku. Jelikož porucha anandamidových drah v mozku může vést až k rozpadu osobnosti, je vhodné preventivně podávat léky upravující hladinu anandamidu v mozku. Doporučuji vyhledat pomoc odborníka.
napsáno 12. března 2012 reagovat +4 trefné
+4
Pavel Sruč: Ještě bych dodal, že transkulturální lingvistické studie nalézají konstatní míru 6% schopnosti mluvit pozpátku ve všech jazykových prostředích nezávisle na kultuře, což potvrzuje výše uvedenou hypotézu o biologické podmíněnosti tohoto jevu. Překvapivě to platí i pro indický jazyk Malayalam, jehož palindromický název naznačuje, že by mělo být jedno, jestli je používán popředu, nebo pozpátku.
napsáno 12. března 2012 reagovat +3 trefné
+3
Jana Drengubáková: Tak koukám do kalendáře, jestli se nám neblíží první duben.
A s tím Otčenášem bych to skutečně nepokoušela.
Já umím psát zrcadlově a také se opřít rukama obráceně: dlaně mám na stehnech, ale špičky prstů směrem k tělu, lokty propnuté. Nevypadá to moc hezky.
napsáno 12. března 2012 reagovat +2 trefné
+2
Ella: Ja pozpatku nemluvim, ale muzu uplne v klidu psat zrcadlove. Nevim, kde jsem k tomu prisla, ale proste mi to jde..a pravou i levou...Je to dobra legrace :-) Takze jak pise Magri, proc si nezablbnout :-)
napsáno 12. března 2012 reagovat +3 trefné
+3
Petr: Taky to umím a při dané větě spočtu i písmenka :-))))
napsáno 12. března 2012 reagovat +4 trefné
+4
Magri: Také mi nedělá potíže mluvit pozpátku, ale nějak jsem to neřešila, hlavou nad tím kroutí jenom můj muž... Proč si nezablbnout, že ;-)
napsáno 12. března 2012 reagovat +5 trefné
+5
Jana: Opravdu jsem se zasmála.
napsáno 12. března 2012 reagovat +5 trefné
+5
Přidejte nový komentář: splňující pravidla diskuse Můžete napsat ještě 1500 znaků

Vážení čtenáři, spolu s vámi pečujeme o kultivovanost a vysokou úroveň obsahu.

Moderátor schválí komentář, který:

  1. obsahuje váš funkční e-mail (nezobrazuje se ostatním)
  2. nevytrhává myšlenky z kontextu, soustředí se na podstatu
  3. nabízí vlastní argumenty, ne jen nesouhlas

Čtenáři, kteří pravidelně přispívají kvalitními komentáři, získají od moderátora heslo pro „bezbariérový“ přístup do diskuse.

Děkujeme za váš příspěvek.

už mám heslo

Nemám heslo

Antispamová kontrola: Kolik má týden dní? (odpovězte číslovkou)

Předplatné Psychologie.cz

Využívejte celý web.
Je v něm víc, než si myslíte.
Stejně jako ve vás.

Koupit předplatné

Výhody předplatného

Videa pro předplatitele

Zamilovanost jako duševní porucha

Zamilovanost jako duševní porucha

Vladislav Šolc

Dobře si všímejte, co vás na partnerovi fascinuje. Ukazuje to na vaše vlastní skryté tužby.

Vztahy a sex
Jak přečíst emoce z výrazu tváře

Jak přečíst emoce z výrazu tváře

Jan J. Ženatý

Naučte se rozlišovat emoce v tvářích lidí kolem vás. Které jsou skutečné a které předstírané?

Komunikace
Největší omyly rodičů

Největší omyly rodičů

Peter Pöthe

Jaké omyly dnešních rodičů dětem nejvíc ničí život? Odpovídá dětský psychoterapeut Peter Pöthe.

Rodina a děti
Temné náboženství, 2. část

Temné náboženství, 2. část

Vladislav Šolc

Psycholog Vlado Šolc vysvětluje fanatismus současného světa z pohledu hlubinné psychologie.

Věda a společnost

Články pro předplatitele

Zlobíš, a ještě lžeš!

Zlobíš, a ještě lžeš!

Pavla Koucká

Popírání a svádění viny na druhé patří k vývoji dítěte. Co když se v tomto chování zasekne dospělý?

Rodina a děti
Když neexistuje správné řešení

Když neexistuje správné řešení

Michal Mynář

Manželka, nebo milenka? Běžnými myšlenkovými postupy takovou situaci nemáte šanci vyřešit.

Štěstí
Vztah není terapie

Vztah není terapie

Roman Žižlavský

Když vzájemné "rozebírání se" získá navrch nad společnými zážitky, máte problém.

Vztahy a sex
Cesta citového bezdomovce

Cesta citového bezdomovce

Zuzana Daňková

Jak si v sobě vystavět pocit domova, když se nám tohoto prožitku nedostalo v dětství?

Štěstí

Naše akce

Kreativní psaní: hra - komunikace - sebepoznání

Kreativní psaní: hra - komunikace - sebepoznání

Cesta za sebepoznáním po laně mateřského jazyka.

Komunikace
Radkin Honzák naživo

Radkin Honzák naživo

Půldenní akce s psychiatrem Radkinem Honzákem a jeho oblíbenými tématy.

Štěstí
Zvyšování psychické odolnosti

Zvyšování psychické odolnosti

Třídenní tematický seminář s odborníky Psychologie.cz.

Štěstí
Vstup do přítomného okamžiku

Vstup do přítomného okamžiku

Psychologie.cz vás zve na tradiční pětidenní workshop s Pavlem Špatenkou.

Štěstí