Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

Právo na informace pro rodinu: Důležitá je spolupráce pacienta.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda rodina, v níž žije psychiatrický pacient (bipolární …

Eva Belešová

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

6. 5. 2014

6. 5. 2014

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda rodina, v níž žije psychiatrický pacient (bipolární porucha, paranoia) má právo na informace, jak jednat s takovým pacientem a jak postupovat v případě jeho záchvatů či kritických stavů. Může rodina informovat lékaře o zhoršujícím se stavu či zřejmě již nedostatečné medikaci?

Máme v rodině takového pacienta, který svým chováním začíná ohrožovat zdraví a dokonce i život rodinného příslušníka, který se nedokáže bránit. Pacient lékaři tvrdí, že je vše v nejlepším pořádku. Ošetřující lékařka s námi odmítá jakoukoli kooperaci, byť i v poradní roli. Můžeme se obrátit na nějaké krizové centrum, které nám může pomoci? Mohou oni přinutit ošetřujího lékaře, aby s námi nějak spolupracoval?

Děkuji vám za odpověď.

Corazon

Názor odborníka


Dobrý den,

k poskytování informací ohledně zdravotního stavu pacienta je potřeba jeho souhlas. Pokud pacient s tímto nesouhlasí, není lékař oprávněn informace poskytnout. To neznamená, že byste jako rodina nemohli lékaře informovat o jeho stavu. I možnosti lékaře v ambulanci jsou však bohužel limitované. Ambulantní léčba je léčba dobrovolná a důležitým faktorem je spolupráce pacienta – pokud chybí, i lékař může být bezmocný. 

Píšete, že váš rodinný příslušník ohrožuje svým chováním okolí. V takových případech je možnost nedobrovolné hospitalizace, kdy není potřeba souhlas pacienta. Musí být splněna podmínka toho, že pacient bezprostředně ohrožuje sebe nebo své okolí. V takové situaci bych vám doporučila zavolat rychlou záchrannou službu a nechat pacienta odvézt do psychiatrické léčebny nebo na psychiatrické oddělení, kde jeho stav posoudí přijímající lékař a rozhodne, zdali je hospitalizace indikována. V některých situacích není jiné řešení. 

Co se týče informací, jak se chovat k pacientovi a jak se zachovat v určitých situacích, můžete se obrátit i na jiného než ošetřujícího lékaře‑psychiatra. Možná se setkáte s větší vstřícností. Existují i příručky pro rodiny, dají se většinou získat v ambulanci lékaře.

Eva Belešová

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.