Foto: Thinkstock.com
odemčené

Proč se za volantem proměňujeme?

Taky se občas za volantem změníte ze slušného člověka v agresivního hulváta, a pak se stydíte?

Kateřina Schönová

Kateřina Schönová
Psycholožka

10. 4. 2013

Ze seriálu: Psycho

Nečekané události a chyby jiných řidičů v nás vyvolávají silné emoce, které následně ovlivňují naše chování, a tím i bezpečnost posádky našeho vozu.

Stres však překvapivě pramení nejen z nepředvídatelných situací, s nimiž se na silnicích zákonitě setkáváme (vlastně je až s podivem, že je v naší nevrlé společnosti na silnicích ještě relativně bezpečno). Svoji roli hraje za volantem například teritoriální chování.

Tvrz v ohrožení

Dalo by se říct, že už neplatí pouze přísloví Můj dům, můj hrad, ale také Mé auto, můj hrad. Majitel auta má ke svému vozidlu citový vztah, v důsledku čehož občas cítí být napadený a ohrožený. Řízení je také často automatizované. V tomto případě mají řidiči tendenci přeceňovat své schopnosti a popírat chyby, kterých se dopustili. Mezi další faktory patří snížená možnost číst neverbální signály ostatních účastníků, nepředvídatelnost nebo nedostatek objektivity.

Dle výzkumů má stres a úzkost za volantem podobný efekt, jako když řidič za jízdy telefonuje. Stresem se snižuje náš reakční čas a pozornost, což jsou faktory, které jsou pro bezpečnou jízdu klíčové.

Jak tedy zmírnit stres při řízení?

  • Udělejte z auta příjemné místo. Auto plné drobků a odpadků, prostoupené „vůní“ aromatizovaných stromečků vás se vší pravděpodobností dostane do tenze ještě dříve, než opustíte garáž.
  • Zaměstnejte děti. Děti se zvláště při dlouhém cestování nudí. Při snaze zabavit se na sebe mohou strhávat pozornost, kterou potřebujete věnovat řízení. Na všechny jejich hračky většinou není v autě místo. Pořiďte si do auta například závěsný kapsář. Nebo s nimi můžete hrát hry, při kterých budete věnovat pozornost provozu. Například můžete hádat, jakou barvu bude mít příští auto, které potkáte.
  • Poslouchejte svou oblíbenou hudbu. Hudba má na naše prožívání veliké účinky. Při jízdě však zvolte něco pomalejšího. Písně s pomalým tempem nás dokáží uklidnit a tím zmírnit stres.
  • Rozeznejte stres a pracujte s ním. Když jsme ve stresu, často se chováme agresivněji. A to platí i za volantem. Dostáváme se pak do situací, které náš stav ještě přiživují. Zkuste se naučit u sebe projevy agresivity a stresu vypozorovat. Pak ho můžete zkusit třeba rozdýchat. Když ho je opravdu hodně, můžete zastavit a protáhnout se. Ztratíte tak sice pár minut, ale… sami dobře víte, kam může agresivita za volantem vést.

Dopište si článek v diskusi

Stává se vám někdy, že se za volantem proměníte ze spořádaného občana v naprostého hulváta? Které situace to jsou? Zkoušíte s tím něco dělat?

Vítejte v rubrice Psycho, kde se obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.

Články k poslechu

Buď jako voda

Můžeme s jemností měnit svět a přitom zůstat spojeni s vlastní podstatou.

11 min

Pomalá změna

Vražedné životní tempo nezvolníte ze dne na den. A to je dobrá zpráva.

15 min

Objekt zájmu

Druhému se zjevně líbíte, přesto se vás zdráhá oslovit. Co za tím může být?

12 min

Proč pomáháme

Dokážeme udělat něco pro druhé skutečně nezištně, nebo vždy sledujeme vlastní dobrý pocit?

9 min

Nevěř mozku všechno

Když se myšlenky zacyklí v kruhu, může to člověka úplně vyřadit ze života.

11 min

10. 4. 2013

Vítejte v rubrice Psycho, kde se laskavý obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.

Více autorů

  • Sebepoznání
Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.