Bezpečí jako past — archivovaná diskuse

Zpět na novou diskusi

M. Kalous 28. 7. 2015 10:52 +6
Zajímalo by mě, jakou roli by toto téma mohlo hrát u vězňů - recidivistů. Ti v podstatě také neumí žít venku (nebo alespoň část z nich), ale bojí se/mají úzkostné stavy? Pak by recidiva byl "jen" nevhodnou copingovou strategií jak se dostat do své "bezpečné zóny" (což je vskutku paradoxní označovat vězení za bezpečné). Z toho se mi nabízí otázka jak moc je tím pádem pro tyto lidi (nejen vězně) bezpečná svoboda (a myslím tím v co nejširším slova smyslu)...
LáďaUO 28. 7. 2015 11:56 +9 v reakci na M. Kalous 28. 7. 2015 10:52
To je výborné zamyšlení. Já myslím, že většina recidivistů (a myslím, že to i psychologické profily potvrzují) má asociální psychopatickou strukturu osobnosti, která jim velí ukořistit, co mohou, parazitovat na čemkoliv a na komkoliv. A systém "venku" jim v tom přirozeně brání. Jsou pak možná spíš zmatení (asi jako když přijede člověk do cizí země, kde nezná jazyk, zvyklosti, nerozumí běžným normám a nebo je prostě nechce dodržovat). A jinak spousta vězňů přece přímo potvrzuje, že jim v kriminále je líp, že svobodu v běžném životě nezvládají. Ono taky zvládat svobodu není vůbec jednoduché. Na jednu stranu po ní všichni toužíme a na druhou z ní máme strach, protože s sebou nese spoustu možností, nutnost se rozhodovat a nutnost nést odpovědnost za svá rozhodnutí.
Šave 28. 7. 2015 20:22 +5
To jsem netušila, jakého druhu může mít někdo trápení. To musí být celkem peklo. S tou úlevou v cizině je to zvláštní.
Markéta-trollinkA 29. 7. 2015 21:49 v reakci na LáďaUO 28. 7. 2015 11:56
Láďo, zkuste tyto dva tématické filmy, jestli je zatím neznáte: http://www.csfd.cz/film/279... http://www.csfd.cz/film/241... film "Když chci, tak písknu" by se dal dívat z pohledu chovance i z pohledu oné sociální pracovnice (tedy film o erotické fantazii násilníka neschopného citově blízkého vztahu a sociální pracovnice, která má nejspíše potřebu zahraňovat násilníky, vidět v nich něžné malé chlapce potřebující její mateřskou lásku).