Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu

Blíž a blíž

Nechtějí přistoupit na myšlenku, že se dostali sotva do fáze budování vztahu. Chtějí „to“ udělat.

Ze seriálu: Obnažená terapie

Mladí lidé se v souvislosti s uzavřením sňatku nechávají vtáhnout do mašinérie nejrůznějších harmonogramů, zvyků a zvyklostí. Vždyť by bylo trestuhodné je vynechat. Svatební agentury vzkvétají a snaží se lapit snoubence do svých sítí. V přehršli útočných nabídek se páry ztrácejí a znovu nacházejí se zcela přefiltrovaným náhledem. Upínají se ke svatbě jako k nezpochybnitelné formě prezentace jejich vztahu. A přitom ve stínu zůstávají ty skutečné motivy jejich rozhodnutí.

Klára (36) a Šimon (40) si říkali: konečně jsme se našli. Po několika neúspěšných vztazích oba přistáli do měkkého. Říkali si věci, po kterých jejich sluch hladověl.

Následovala exotická dovolená, přijetí od obou párů rodičů, společné bydlení v Klářině bytě a hlavně společné plány – vzácná shoda. A protože oba ctili řád a svatba jim připadala zcela přirozená, vzali se. Zakrátko se jim narodil syn.

Když se vám daří, nikdy nepřijdete na chyby, které děláte. Až po neúspěších začínáte chyby odhalovat.

Projekt rodiny

Šimon se soustředil na zaměstnání a zabezpečení rodiny. U Kláry se začal dostavovat pocit samoty a neporozumění. Hádky přicházely zvolna, avšak intenzita narůstala. Klára nebyla zvyklá, že mají se Šimonem neshody. To ji čím dál víc zneklidňovalo.

Neviděla žádné vysvětlení takové stavu, žádnou očividnou příčinu. Trápila se a během jedno roku upadla do cyklických depresí. Měla sepsanou žádost o rozvod, chodila kolem soudu, ale odvaha jí chyběla.

Co bylo chybou? Dělali důležitá rozhodnutí ve stavu zamilování. K tomuto spěchu Kláru hnaly biologické hodiny a Šimonovi se zase líbilo, že ho proud unášel, vždyť to bylo tak opojné.

Dříve nebo později se vztah dostane do bodu, kdy začínáme vidět partnerovy chyby, a teprve tehdy má následovat rozhodnutí, jestli s ním zůstaneme, anebo ne. Každý člověk je něco jako balíček špatných a dobrých vlastností. V období zamilování vidíme jenom ty dobré.

Do bodu rozhodování dospěli i Klára se Šimonem. Jenže do něj dospěli ve chvíli, kdy bylo po svatbě a měli syna. Takové rozhodnutí není svobodné. Lidé zjistí, že jsou v pasti, a začnou se přizpůsobovat svému rozhodnutí. Něco potlačí, něco začnou přehlížet, nechtějí přistoupit na myšlenku, že se teď teprve dostali do fáze budování vztahu, který spočívá ve společném nalézání řešení.

Přesto je dnes vztah Kláry a Šimona pevný a spokojený. Měli to štěstí, že přišli na rozdíl mezi zamilovaností a reálným životem bez růžových brýlí. Toto porozumění je osvobodilo a vzájemně přiblížilo.

Vztah z vděku

Laura (42) byla atraktivní žena. Ve společnosti se muži chlubili její přízní. I nesmělý Marek (26) prožíval okouzlení, a když ji po podnikovém večírku mohl doprovázet domů, zachutnalo mu zakázané ovoce. Laura byla totiž vdaná a Marek byl chycen. Dokázala ho přesvědčit, že se z té jeho schoulené či přihrblé pozice narovná a že něčeho v životě dosáhne.

Povedlo se jí to. Uvěřil jí, že má nějakou cenu. Její víra ho přetvořila. Když se Laura rozvedla, dobrovolně se svázala s Markovým osudem. Byla jeho dobrým kouzlem, talismanem jeho úspěchu. Marek stoupal v zaměstnání po bankovním žebříčku stále do vyšších pater. Toužil sice po rodině, ale byl tak pohlcen kariérou, že své potřebě nedával pozornost.

Laura už měla své dospělé děti a s Markem prožívala nový start. Po dalších dětech už netoužila. Marek měl stále pocit, že Lauře něco dluží, a svatbou jí chtěl dokázat, že takový život si přál. Na jeho nabídku k sňatku s nadšením přistoupila.

Za čas jejich vztah připomínal jojo: ani svatba nedokázala smazat věkový rozdíl a Markovu touhu po rodině. Za ta léta od ní několikrát utekl, ale nikdy ne příliš daleko a vždy se zpátečním lístkem v kapse.

Až se v jeho blízkosti objevila Simona. Všichni v ní viděli netvora převlečeného za nádhernou ženskou, jen Marek v ní viděl novou lásku. A tak si jednoho dne zapomněl koupit zpáteční lístek. Rozvod byl rychlý, stejně jako životní tempo, které si zvolil.

Životní tempo člověka občas strhne, že přestane cítit. Prožitkům nedává potřebný čas. Jenom sleduje okolní svět a pojme podezření, že do portfolia šťastného života mu chybí sňatek.

Svatební družiny

Dcera Oskara dlouho sledovala svatebčany. Na zámku byla sezóna svateb, svatbiček, obřadů. Každou sobotu se v zámeckém parku míjely svatební družiny a hledaly ten nejpovedenější záběr do alba.

Když Oskar zjistil, že i zámecká oranžerie je blokovaná za účelem svatební hostiny, začal lamentovat: „Za mírný poplatek vám to všem rozmluvím.“ Oskar si totiž prošel všemi radovánkami, včetně rozvodu. Těžko trávil, že to byla od začátku hra.

Pravý niterný konflikt ostří zrak, nabízí jiný pohled na partnera.

Se svou ženou se seznámil na golfu. Byla tam se svou partou a na Oskarovy nabídky reagovala tak samozřejmě, jako by už čekala, že se jí Oskar bude dvořit. Vzali se.

Měli dceru a strávili spolu osm let, než mu oznámila, že se zamilovala do své mladší kolegyně z práce. Dnes už jeho bývalá žena žije v registrovaném partnerství. Před týdnem mu řekla, že svatbou chtěla potlačit svoji orientaci a uklidnit rodinu. Nevyšlo to. Oskar skákal zuřivostí, když jeho místo zaujala teta, o níž dcera tvrdila, že je príma.

Touha vlastnit

Valérie (24) s Rudolfem (27) nechtěli svůj pětiletý vztah skončit a hodit za hlavu. Na začátku byli velice spokojení. Oba do vztahu vklouzli, jako by to bylo pokračování jejich dosavadních životů. Valérie vyměnila svého despotického otce za partnera a Rudolf přinesl do vztahu kopii svého táty, tedy muže s autoritativní syrovostí.

Pokud se v dospívání nevypořádáme s tím, čím nás rodiče zatížili, přichází partner v roli pokračovatele a dost nesmlouvavě nás nutí srovnat své handicapy. Dělá to nevědomky, nekompromisně, nezištně, má to v popisu práce.

Rudolf byl spokojený, a protože nenacházel výraznější usměrnění, začal se ve vztahu roztahovat. Valérie se začala cítit nekomfortně a jako únik ze zmenšujícího se prostoru si našla milence. V té době měla hodnotu značně poníženou a jejím milencem se stal nezralý sedmnáctiletý kluk. Snášel jí modré z nebe, dvořil se jí.

Valérie si užívala jeho romantické čistoty a její sebevědomí začalo stoupat. Začala dálkově studovat vysokou školu a s Rudolfem se nenápadně začali oddělovat. Valérie se postupně vymanila z Rudolfova despotického tlaku a začalo se jí lépe dýchat.

Uvolnění mělo své důsledky: přestala mazat esemesky. A když Rudolfovi nezištně půjčila svůj mobil, nestačil se Rudolf divit. Jeho samolibost dostala slušnou ránu. Následovaly výslechy, sledování a žárlivé scény. Valérii imponovalo, že Rudolf najednou žárlí.

Začal se starat, kupoval vstupenky do divadla, dělal vše, jen aby Valérie pustila svého milence k vodě. A to se opravdu stalo. Rudolf se uklidnil a byl ochoten přiznat i své chyby. Najednou pocítili strach, že by jeden druhého mohli opravdu ztratit.

Jak je možné, že jedna nevinná nevěra dokáže změnit nevyvážený vztah a katapultovat ho do svatební síně? Byla to touha vlastnit a pojistit si vztah, který odplouval. Lidé očekávají, že rituální svatební obřad něco změní.

Euforie měla omezené trvání: po třech letech se znova dostali do stejného bodu. Věřili, že jedna zkušenost je posune dál. Zapomněli na setrvačnost svých vnitřních postav. Nechali je ustrnout a přestali je kultivovat. Valérie si znovu našla milence, což Rudolf neustál a vztáhl na Valérii ruku. A Valérie, ještě s monoklem na oku, podala žádost o rozvod.

Hádka moudřejší zamilování

Zamilování je dlouhodobá emoce. Říká se ráno moudřejší večera a myslí se tím, že je dobré zklidnit emoce a počkat na intuici a také selský rozum, neboť obojí máme v emocích zablokované.

Stejně tak můžeme říci: hádka moudřejší zamilování. Myslím tím, že pravý niterný konflikt ostří zrak, nabízí jiný pohled na partnera. Je to pořád on, jen nás přestal blokovat limbický systém a tím se nám otvírá obrovská laboratoř pro experimenty zvané partnerství.

Využívejte celý web.

Předplatné

Klíčem k úspěchu je vzájemně komunikovat a všechna tabu postupně rozpouštět svou upřímností. Je to umění být spolu a neodcházet ani v těch nejvyostřenějších sporech.

S partnerem je dobré probrat dosavadní životy, pouštět ho blíž a blíž. Stávat se zranitelnými a zároveň silnými, sdílet spolu, radovat se spolu, brečet spolu. To je cesta k tomu nejcennějšímu: k lidské blízkosti. Svatba pak může být jenom třešničkou na dortu.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Citový hlad

Snaží se zaplnit prázdnotu jídlem, které hned vyvrhují. Potřebují totiž něco úplně jiného.

13 min

Práce nad hlavu

Úkoly se kupí, vaše mysl těká od jednoho k druhému, napětí narůstá. Jak se zklidnit …

11 min

Toxické aktivity

Všímejte si, co vaše mysl dělá, když jí není dobře.

9 min

Řeč nevědomí

Naučte se využívat pro práci se sny metodu amplifikace.

9 min

V pasti mindfulness

Nenechte ze sebe udělat mindful zombie. Rozhovor s psychologem Janem Bendou.

27 min

Otevřít audio sekci
Obnažená terapie
Seriál

Když se dostanou prožitky pod rentgen terapeuta, vzniká svědectví o skutečných lidech.

Petr Steiner

  • Štěstí