Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Bojím se tě, světe

Deprese zaútočila. František Růžička popisuje své stavy v mimořádném díle Života s diagnózou.

Ze seriálu: Život s diagnózou

Dneska, 4. října, mám svátek. Je mi hrozně: plnej jakýhosi úsilí o cosi, co nebude nikdy vyjádřeno slovem ani skutkem. Ruce na klávesnici se mi pletou, samej překlep. Už včera, vlastně celou šerou neděli, jsem polehával, bylo slabo, nejed jsem. Zkoušel jsem se z bezčasí dostat. Nešlo to.

Den předtím jsem napsal svýmu psychiatrovi (je to, proboha, vůbec možný, ptám se teď), že mi všechno připadá až moc oukej. Že všechno vychází, jak má, že spim, píšu a dokonce jsem začal malovat. On vyjádřil svý obavy, zda  se nešinu do mánie. Ale ne.

Ráno po probuzení přede mnou už zase cesta na sociálku. Každá úřednice po mně chce jiný razítko, případně jinej papír. Už se jich na mě vystřídalo pět. Nutně potřebuju příspěvek na bydlení. Nemůžou pochopit, že když platím za nesměnitelnou garsonku holej nájem  4686 korun a mám plnej invalidní důchod 10 700, nemám někdy z čeho žít. Co účet za telefon, SIPO, jídlo, mejdlo a další nutný věci?

Probouzím se, ruce se mi začínají kroutit. Při představě, že budu muset vyrazit ven a pochodovat na úřad jako nějakej žebrák, je mi na omdlení. Ale zatnu zuby a dokonce předtím dojdu až do kadeřnictví, kde je strašně milá holka až ze Sibiře. Těším se na ni.

Povídá si se mnou, velká úleva. A hlavně: usmívá se na mě. Nadáváme na  byrokraty a na razítkáře. Vycházím od lazebnice a je mi líp, jen hlava se motá. Jdu si políčit na pošťáka, na zářijovej výpis z banky, kterej na sociálním odboru Prahy 3 nutně potřebujou.

Klepu se, s každým dalším krokem zapírám sebe sama a opakuju si heslo svýho psychiatra, teď už i moje: Jen se neposrat. V prvním patře na úřadě narváno. Sesunu se na židli, rozchroupu jedničkovej Neurol, jak mi to poradil můj psychouš. Cítím, že na mě jde panická ataka. Vydržím tu, vydržím. Musim. Vedle mě se rozeřve dítě.

Nakonec, nevímjak, jdu do úplně jinejch dveří, než kam patřim. Dokážu se usmát, (snad) a říkám milý paní, která je v kanclu sama, že mám svátek, jestli by mě nevyřídila. Udělala to, na mou referentku celou dobu nadávala, že jí dá do kožichu. Všechno vidim jako v mlze, židle se se mnou rozjíždí jak řetízák. Chytám se stolu. Podepisuju se, kde mi úřednice ukáže.

Ještě chci vyzvednout pro sousedku formuláře pro ZTP, jak jsem slíbil, ale jen cosi zaskřehotám. Venku jsem se octl nevímjak. Chodník. Opřu se o zeď. Takhle tu nemůžeš stát, debile. Kurva, kurva, kurva, jen se neposrat. Vyrážím se zaťatýma zubama k přechodu a tam sebou, naštěstí ještě na chodníku, seknu.

Probírá mě asi šedesátiletej chlap. Facka jak Brno a cejtim jeho voňavku.  „Co je, mladej?“  Pomáhá mi na nohy. Klepu se jak ratlík, chci domu. „Seš dobrej?“ ptá se mě chlap. „Jo.“ A nechci ho ani vidět, nepoděkuju.

Do postele a schovat se před tramvajema, lidma, hukotem v palici. Pryč. Potím se jak svině, ale dorazim k baráku. Před vanou kleknu, osprchuju si hlavu studenou vodou. Rozchroupu další Neurol, pořádně zapiju, ale mám pocit, že v týdle chvíli musím umřít. Svíraj mě nějaký elfové, cejtím, jak po mně lezou.

Napadne mě, že zařvu z okna o pomoc. Přece mě tu takhle nenechaj chcípnout, do prdele. Pak ucítím vodu a pot na zádech, strhám ze sebe šaty, dvakrát  zakopnu o rantl vany, ale osprchuju se. Nádhera.

Musím to zapsat, napadá mě. Nahej si sedám ke kompu, pomalu, pomalinku si ve mně zoufalství, strach a děs sesedají. Už cejtim šátek, kterej jsem si pevně uvázal kolem hlavy.

Jo, je mi líp. Je mi líp, protože už se mi ruce po klávesnici nesmýkaj, teď ještě opravim překlepy, pošlu a zalehnu. V hlavě jako bych chtěl zachytit jakejsi silnej, nehmatatelnej pocit, jak mě elfové tahaj do sítě temnejch obrazů.

Děkuju Neurolu, mám svátek. Jsem automat na neznámý mince.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Toxické aktivity

Všímejte si, co vaše mysl dělá, když jí není dobře.

9 min

Řeč nevědomí

Naučte se využívat pro práci se sny metodu amplifikace.

9 min

V pasti mindfulness

Nenechte ze sebe udělat mindful zombie. Rozhovor s psychologem Janem Bendou.

27 min

Sebeláska jako vývojový úkol

Ve formování zdravé sebelásky má své místo i fáze narcismu a velikášství.

16 min

Kým budu dnes?

Zasekli jste se v hlavě? Malý experiment vám dá novou energii.

10 min

Otevřít audio sekci
Život s diagnózou
Seriál

Autor se od roku 1995 léčí s těžkou maniodepresivní psychózou. Pro Psychologii.cz píše o svých zkušenostech.

František Růžička

  • Zdraví