Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Chceme věrného kluka?

Tichá dohoda s bohatým mužem není snem slušné a sebevědomé dívky. Kde se takové kompromisy rodí?

Ze seriálu: Psycho

Které ženy budou raději samy, ale obklopené bohatstvím muže, co nikdy není doma, a které budou šťastné v obyčejném bavlněném pyžamu, ale v náruči svého obyčejného muže?

Tiger Woods. Jeho jméno znáte, i když vás golf vůbec nezajímá, ale čtete česká bulvární média. Pohádkový příběh sympatického Američana v roce 2009 narušily skandály s milenkami a alkoholem. Manželka odmítla dál snášet potupu a rozvedla se.

Tiger byl na dně, přestalo se mu dařit. Jeho bývalé ženě se naopak vedlo dobře. Vysoudila od něj několik milionů dolarů, navazovala další vztahy. Velice jasně se vyjádřila, že ho nenávidí a nikdy ho už nechce vidět. Do roku 2013 ale její ex-manžel vstoupil úspěšněji a v médiích zazněly spekulace, že se k němu možná bývalá žena vrátí.

Jsme schopny odpustit mnohonásobnou nevěru, pokud je odměnou luxus a ve většině jiných ohledů bezstarostný život? Kolik slavných žen žije s vědomím toho, že jejich protějšek jim za tuto cenu zahýbá? (Jistě to platí i naopak, nerada bych se dotkla mužů, ale do nich vidím ještě míň.)

Co když žena svého bohatého muže opravdu natolik miluje (a jeho schopnost získat bohatství je zcela regulérní přednost), že mu věčné aféry nakonec odpustí?

Jak funguje naše myšlení v této oblasti? Je opravdu možné v osobních vztazích přistupovat na kompromisy, vyměnit intimní představy o rodině za peníze, pohodlí a prestiž - a být šťastná?

Morálka by asi neměla člověku přímo přikazovat, co má a nemá dělat. Měla by ale napovědět, co je a co není správné. Je tedy morální vědět, že zatímco my si užíváme až nesmyslně drahé víno ve své vlastní vířivce uprostřed obrovské koupelny (v každém patře jsou dvě), náš manžel je mezitím s jinou ženou? Vážně nad tím mávneme rukou a řekneme si: Na co láska? Stačí, když je na účtu dost peněz na celodenní nákupy...

Myslím, že každá z nás tohle nedokáže. Dá se ale obecně specifikovat, která ano a která ne? A vůbec: Kolik takových žen jde do podobných vztahů vědomě? Možná jejich přístup prochází přirozeným vývojem a je jen stavem, do kterého se dostala vlastně nevědomky, od jednoho malého ústupku k druhému.

28. dubna. - 2. května 2021

Psychická odolnost (seminář)

Psychologie.cz

Také to můžeme úplně otočit. Co když žena svého bohatého muže opravdu natolik miluje (a jeho schopnost získat bohatství je zcela regulérní přednost), že mu věčné aféry zas a znova upřímně odpouští?

Odpovědi jsem v článku nenabídla, protože je neznám. Co vy? Budete raději sama, ale zabalená v saténu, anebo budete šťastná v obyčejném bavlněném pyžamu, ale v náruči svého obyčejného muže? Jste si jistá odpovědí?

A co k tomuhle banálnímu lifestylovému tématu říkají muži? Zajímá mě to. Některé a někteří se totiž k takovému lifestylu prožijeme.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Pod nánosem traumatu

V terapii hledáme autentickou osobnost. Tu, kterou se někdejší dítě marně chtělo stát.

34 min

Kdy je konflikt zdravý

Co nám brání jít do konfliktu? Nevěříme vzájemnému vztahu, nevěříme ani sami sobě.

9 min

Já to vzdávám

Vytrvalost a odhodlání vedou k úspěchu – nebo do slepé uličky.

10 min

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Otevřít audio sekci
Psycho
Seriál

Vítejte v rubrice Psycho, kde se laskavý obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.

Více autorů

  • Štěstí