Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Chyťte štěstí za pačesy

Znáte ten pocit, že se váš život přes veškerou snahu pořád motá v kruhu?

Když se člověk přestane litovat a dívat se na okolí jako na svět, který mu ubližuje, zjistí, že je všude spousta příležitostí. Myšlenky Robina Sharmy už změnily osudy mnoha lidí. Nyní míří světoznámý kouč a autor bestsellerů o kariérním růstu do Prahy.

Skončí vám rodičovská dovolená a po šesti letech doma s dětmi, které už snad jakž takž zvládají školku a školu, se těšíte, jak zase naskočíte do toho pracovního shonu, budete v centru dění (a třeba i v centru města, jak to se za tu dobu změnilo!).

Budete zase budovat kariéru a profesně růst. Jenže chyba lávky.  Atraktivní místa nejsou a po rodičovské a s dvěma malými dětmi je třeba začít zase od píky a vyšlapat si ty kariérní schůdky zase od přízemí, pro někoho možná i od suterénu.

Když se člověk přestane litovat a dívat se na okolí jako na svět, který mu ubližuje, zjistí, že je všude spousta příležitostí...

A jak náročné je skloubit požadavky na flexibilitu a přesčasy s vyzvedáváním dětí ze školky a školy. Prostě vcelku neřešitelná situace. Po zvážení všech možností proto profesní život musí jít stranou. Každá máma se přeci „obětuje“ pro své děti a rodinu. Čeká se to od nás a v Česku to často ani nijak jinak udělat nejde...

To by byl asi logický závěr mnoha z nás a přiznám se, že z počátku i můj. Po frustraci se dostavil pocit, že s tím přeci musím něco udělat: snad to na prahu čtyřicítky žena nevzdá s tím, že kariéra už ji žádná nečeká a dalších třicet let bude dělat něco, co ji nenaplňuje, bez motivace a radosti.

Začala jsem tedy hledat různé osvědčené rady a příklady, jak situaci řešit. Až se mi jednou dostal do ruky výrok „Přepni z role oběti do role leadera“. Přečetla jsem si, že vedení není otázkou postavení, ale otázkou vlivu.

Až později jsem zjistila, že autorem těchto myšlenek je Robin Sharma, autor řady knih o osobním růstu a uznávaný kouč. Tak jsem se rozhodla zkusit podle jeho rad postupovat a hledat příležitosti, které bych mohla chytit za pačesy - protože leader přeci bere příležitosti jako výzvu, zatímco oběť se jich bojí.

Život většinou přináší to, co si myslíte, že přijde. Hlavní je tedy pozitivní myšlení a očekávání.

Uvědomila jsem si, že ona neutěšená situace mi přihrála šanci na změnu, na vybudování vlastního podnikání a lepší život. Bez předchozích potíží bych se k tomu kroku asi nikdy neodhodlala. Když se člověk přestane litovat a dívat se na okolí jako na svět, který mu ubližuje, zjistí, že je všude spousta příležitostí, které stačí jen zvednout a zhodnotit. Vzít svůj život do vlastních rukou a změnit jej k pocitu spokojenosti.

A jaká že jsou ta pravidla, která mi pomohla a kterými se řídím? Zkusím popsat podle mého názoru ty hlavní, jež opravdu mění už na začátku zažité způsoby chování a uvažování:

  • Je důležité si uvědomit, že to, co očekáváte, vytváří skutečnou realitu. Život většinou přináší to, co si myslíte, že přijde. Hlavní je tedy pozitivní myšlení a očekávání. Berto to tak, že cíle, o kterých sníte, se určitě splní a vaše cesta k nim povede.
  • Zabývejte se smyslem věcí, ne jejich výsledkem. To znamená, dělejte své úkoly proto, že vás baví nebo někomu pomohou, ne proto, že přinesou peníze nebo uznání. Budou se vám plnit mnohem líp a na jejich výsledku bude váš přístup také poznat.
  • Snažte se posilovat pevnou vůli a soustředění, nenechte se rozptylovat. Zaměřte se vždy jen na jednu věc, na které právě pracujete. Pomůže vám k tomu i pravidlo 60/40 – 60 procent času naslouchejte a 40 procent mluvte (uvidíte, kolik pevné vůle to bude chtít), budete nejen oblíbení, ale dozvíte se od ostatních často mnoho užitečného, protože celý život se máme co učit.
  • Pečlivě plánujte svůj čas a buďte tvrdí při jeho dodržování. Týden má 168 hodin, což je moře času na dosažení mnoha cílů. Jen se musíte naučit rozeznávat priority. Nesmíte se zaměřovat jen na úkoly, které jsou sice neodkladné, ale přesto nedůležité (třeba telefonáty), ale především se soustřeďte na ty, které sice nespěchají, ale jsou významné. Právě ty totiž přinášejí největší osobní a profesionální rozvoj a dlouhodobé stabilní zisky.
  • Stýkejte se jen s lidmi, kteří jsou pozitivní a podnětní. Vyhýbejte se těm, kteří dusí vaši energii negativistickým přístupem a neustálými stížnostmi.
  • Vytvořte si svoji osobní životní filozofii. Vlastně jsou to principy, které řeknou, kam v životě jdete a kde chcete na konci života být. Bude to pro vás takový maják, který vás bude pevně držet na cestě k vašim cílům.

Seminář Robina Sharmy se uskuteční v sobotu 12. května v Pražském kongresovém centru. Dva účastníci se nyní mohou zaregistrovat za cenu jednoho.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Kdy je konflikt zdravý

Co nám brání jít do konfliktu? Nevěříme vzájemnému vztahu, nevěříme ani sami sobě.

9 min

Já to vzdávám

Vytrvalost a odhodlání vedou k úspěchu – nebo do slepé uličky.

10 min

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Otevřít audio sekci