Pavel Rataj: Jak zachránit vztah
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Co děláte na záchodě?

David Cameron hraje na toaletě Angry Birds a přitom řídí svou zemi. Co děláte ráno „v koupelně“ vy?

Britský premiér David Cameron je milovníkem Angry Birds. Kdo to náhodou neví, jedná se o jednu z nejúspěšnějších her pro telefony a tablety. Spočívá v tom, že prakem vystřelujete ptáky a trefujete prasátka, a pokud jich trefíte dost, tak postoupíte do další úrovně.

David Cameron se kdesi pochlubil, že se mu podařilo projít už všemi úrovněmi. To je pěkný úspěch! Mě však mnohem víc zaujalo, že dotyčnou hru hraje údajně rád ráno v koupelně. Pochopitelně že nestřílí ptáky při čištění zubů. „Být v koupelně“ je v této souvislosti celkem zbytečný eufemismus.

Docela se mi líbí představa, jak předseda britské vlády sedí na míse, na čele má naběhlou žílu z úsilí, jež momentální činnosti věnuje, a při tom prstem jezdí po iPadu. Vlastně to jsem zapomněl zmínit. David Cameron hraje Angry Birds nejraději na tomto zařízení a svůj iPad prý miluje.

Ve světě „tam venku“ něco nebo někdo stále bojují o naši pozornost. Za dveřmi koupelny máme šanci na naprosté soustředění.

Baví mě zjišťovat, co lidé dělají „v koupelně“, případně kolik času tam tráví a zda tam kromě „koupelnových“ věcí vůbec něco dalšího dělají. Poslední týden jsem si to z výzkumných důvodů měřil a zjistil, že „v koupelně“ trávím každé ráno v průměru kolem 22 minut. Upřímně řečeno, to je v naší hektické době strašně moc!

Ve světě „tam venku“ (myslím mimo koupelnu) něco nebo někdo stále bojují o naši pozornost. Za dveřmi koupelny máme šanci na naprosté soustředění. Kde jinde to dnes najdeme?

Co tedy děláme my, již tam vysedáváme? Najdou se určitě ti, kteří zdánlivě nedělají nic, byť ve skutečnosti jsou asi pohrouženi do svých myšlenek. Ostatní nejčastěji konzumují nějaká média. Asi to i docela vypovídá o tom, jaký kdo má momentálně ke konkrétním médiím vztah.

Od poloviny devadesátých let se třeba říkalo, že papírové noviny nikdy nezaniknou, protože s počítačem na klíně je to „v koupelně“ nepohodlné. Jenže přišly mobily a později i tablety a bylo po předpovědi.

Já jsem jako kluk „v koupelně“ dlouhá léta četl knížky, pak zvítězily noviny. Ale dodnes tam doma máme knihovničku první pomoci, kde jsou spolehlivé a osvědčené tituly. Měl jsem i výstřední období, například jsem několik měsíců listoval barevnými bulvárními časopisy. Poslední dva roky čtu téměř výhradně mobil nebo tablet. Nejčastěji digitální verze novin, někdy Twitter. Z něj si lze poskládat takové aktuální noviny „na míru“.

Jestli bude jeden z nejmocnějších mužů světa místo trefování prasátek řídit denně o dvacet minut déle svou zemi, určitě se to vyplatí.

Bohužel právě mobilní zařízení posvátnost pobytu „v koupelně“ do určité míry narušila. Najednou tam můžeme celkem pohodlně surfovat na webu, kontrolovat e-maily nebo třeba obchodovat na burze. Osobně se mi to nelíbí a snažím se to nedělat, ale pokušení je velké. To se samozřejmě týká i počítačových her, jako Angry Birds, jež jsou navíc návykové.

Tím se dostáváme zpět k britskému premiérovi. Minulý týden proběhla médii zpráva, že mu úřad vyvinul speciální aplikaci, která mu umožní přímo z iPadu vykonávat funkci premiéra. Nedokážu si to úplně přesně představit, ale asi jen proto, že jsem premiéra nikdy nedělal. Taková aplikace určitě obsahuje tlačítka jako „odvolat ministra“ či „šťouchnout na Facebooku do Obamy“, případně „podat demisi“.

Investici do vývoje aplikace odhadl deník Daily Mail na 20 tisíc dolarů. Úmyslně používám slovo „investice“, protože jestli bude jeden z nejmocnějších mužů světa místo trefování prasátek řídit denně o dvacet minut déle svou zemi, určitě se to vyplatí.

Využívejte celý web.

Předplatné

Jen doufejme, že bývá „v koupelně“ v dobrém rozmaru. Bylo by hloupé, kdyby kvůli nějakým obtížím způsobeným pikantní večeří například neuváženě zaútočil na Írán.

Článek vyšel v týdeníku Reflex.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Už nechci být single

Toužím po vztahu a rodině, ale nedaří se. Co je se mnou špatně?

12 min

Osobnost pohlcená disciplínou

Život podle pravítka je předvídatelný a přehledný, chybí mu ale důležitý rozměr.

11 min

Odpusťte svému já

Když něčeho i po letech litujeme, hluboce tím odmítáme část sebe sama. Jak to změnit?

14 min

Rozpomenout se na život v sobě

Jak vyléčit trauma? Neřešte traumatickou událost, ale to, co jí stále slouží.

12 min

Otevřít audio sekci

Miloš Čermák

Analytik, komentátor, odborník na média.