Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Co o nás říká náš domov?

Podobu našich domovů ovládají různé trendy. Jak poznat, v jakém interiéru se nám bude dobře žít?

Lidé, kteří podléhají trendům, hledají snadné cesty, jak nahradit vlastní nedostatky. Hrají si na někoho, kým nejsou.

Vzpomínám si na klientku, která se mě opakovaně ptala, zda je to či ono moderní, a i když se nakonec pro jeden styl rozhodla, dokázala se ho držet jen do chvíle, kdy do jejího bytu dorazil řemeslník zaměřit skříň a přivezl všechny vzorky dostupných materiálů. V ten moment byl s původním konceptem amen, protože i to ostatní je přeci tak hezké!

To, co jí chybělo, bylo vnitřní přesvědčení, že se při zařizování svého interiéru ubírá správným směrem. A pokud nám chybí směr, je to stejné, jako když postrádáme hlubší smysl nebo cíl jakékoli jiné aktivity. Naše schopnost rozhodování je podlomená, chybí zájem stavět se k problémům čelem, a tak se ohlížíme po rychlém a bezbolestném řešení. A tím mohou být trendy.

Mluvit o trendech není "trendy"

Většina profesionálů v uměleckých oborech vám řekne, že trendy je nezajímají. Buď je považují za povrchní a krátkozraké, nebo si myslí, že v dnešní době o nějakých výrazných trendech už ani mluvit nelze. Zatímco třeba šedesátá nebo sedmdesátá léta měla svůj jasný stylový rukopis, dnes může být za trend považováno takřka cokoli. Platí to v módě a platí to i v interiérech.

Momentálně třeba procházíme érou východních vlivů. České domácnosti se začínají plnit indonéským či thajským nábytkem, spoustou etno dekorací a sošek Buddhů.

V oblasti zařizování interiérů jsme se  dostali do stavu, kdy si vybíráme z mnoha jasně definovaných stylů sahajících od čisté klasiky až po minimalistickou modernu. Jednotlivé styly se v jistých cyklech  střídají na předních příčkách  žebříčků oblíbenosti a stávají se trendem. Momentálně třeba procházíme érou východních vlivů, takže se mnohé české domácnosti začínají plnit indonéským či thajským nábytkem, spoustou etno dekorací a sošek Buddhů.

Poslední dobou pozoruji, jako bychom se slovo trend báli používat, protože nikdo z nás přece nechce být tím, kdo mu podléhá. To slovo vypouštějí postupně ze slovníku i mnozí moji klienti a začínají ho nahrazovat termínem nadčasový. Myslím, že je to dobré znamení, ale přesto se pořád ptám, zda to stačí.

Není totiž nadčasovost jen takový trend s prodlouženou zárukou? A není to jeden z důvodů, proč se tuzemské interiéry v touze po nadčasovosti nakonec houfně oblékají do moderního italského minimalismu, protože ten je přeci dost neutrální a nevyjde jen tak z módy?

V trendech hledáme snadný způsob, jak vytvořit krásný prostor a nemuset u toho moc přemýšlet.

Může to fungovat, ale kde máme jistotu, že nám v nadčasovém interiéru bude dobře? Skoro se zdá, že trendům okolo nás nelze uniknout. Otázkou je, zda a jak nám mohou pomoci.

Komu vlastně trendy slouží?

Lidé, kteří vyhledávají všechno, co je moderní, in nebo trendy mají jedno společné. Zapomínají trochu sami na sebe a svoje opravdové duševní potřeby. Často je ani nedokážou přesně popsat. Ve snaze přiblížit se obecně uznávanému ideálu si hrají na někoho, kým ve skutečnosti nejsou.

Důvodem je často vnitřní nejistota nebo fakt, že nejsou sami se sebou spokojeni. Sledování a kopírování trendů je snadné a minimálně na chvíli máme zaručeno, že budeme identifikováni s tou správnou skupinou.

Hledání vlastního osobitého stylu vyžaduje zamyslet se nad vlastními potřebami, pocity či emocemi, jež do svých obydlí chceme vnést.

Ještě častější je ale případ, kdy v trendech hledáme únikovou cestu, snadný způsob, jak vytvořit krásný prostor a nemuset u toho moc přemýšlet. Někdy mě trochu děsí pozorovat, jak si třetina naší populace dokáže zařídit byt či dům v jednom obchodě s nábytkem. Chytře udělaný katalog v kombinaci s dobrou cenou a okamžitou dostupností dokážou své.

Přemýšlení a disciplína bolí

Naproti tomuto přístupu stojí hledání vlastního osobitého stylu, které  vyžaduje zamyslet se nad vlastními potřebami, pocity či emocemi, jež do svých obydlí chceme vnést. Přenést se přes fázi, kdy říkáme "to se mi líbí", do fáze, kdy říkáme "tady je mi dobře".

Nezbytná je i dávka sebedisciplíny při následné realizaci vlastního stylu, abychom se na cestě nenechali zlákat dalším nejnovějším trendem. A to někdy bolí. Přesto věřím, že to nejen jde, ale hlavně že to stojí za to. Na svých workshopech proto klientům s odhalováním jejich vlastního stylu pomáhám.

Využívejte celý web.

Předplatné

Máme tedy trendy zavrhnout? Začít je odmítat by asi bylo stejně krátkozraké jako jim podléhat. Není nic špatného na tom, že trendy sledujeme, necháváme se jimi inspirovat a občas je třeba i do jisté míry kopírujeme. Jen bychom si pořád měli klást otázku, zda jsou stále ještě dobrým sluhou, anebo už zlým pánem.

Více info o autorce na www.andreahylmarova.com.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Řeč nevědomí

Naučte se využívat pro práci se sny metodu amplifikace.

9 min

V pasti mindfulness

Nenechte ze sebe udělat mindful zombie. Rozhovor s psychologem Janem Bendou.

27 min

Sebeláska jako vývojový úkol

Ve formování zdravé sebelásky má své místo i fáze narcismu a velikášství.

16 min

Kým budu dnes?

Zasekli jste se v hlavě? Malý experiment vám dá novou energii.

10 min

Umění říkat ne

Důležitější než techniky je jasný záměr, se kterým k odmítnutí přistupujeme.

29 min

Otevřít audio sekci