Manifest parazitů — archivovaná diskuse

Zpět na novou diskusi

Hedvika Markova 1. 7. 2010 16:05 +3
Knížku Tima Ferrsisse jsem před časem četla v originále a hodně mě zasáhla. Vnímám jí jako knížku o svobodných možnostech v dnešní extrémně svobodné době, jak tímto způsobem přemýšlet a jednat. Tim predstavuje i sve komunikacni techniky, diky kterym dosahne sveho, at uz v komunikaci se sefem, nebo zakaznikem. Je urcite na miste premyslet o "psychologickem" prvku pri komunikaci, vyjednavani, kor dnes, kdy je tak tezke neco od nekoho ziskat, at uz je to jen trivialni emailova odpoved. Na pristupu pracovat mene, pokud si to clovek sikovne zaridi a nikoho tim neomezuje, nevidim nic spatneho, naopak. Ziskat muze jen nas vlastni klid, cas na odpocinek, nebo aktivity, ktere nas naplnuji, ale neuzivi a v neposledni rade rodina. Doba se velice rychle meni a Tim Ferriss na tyto zmeny pruzne reaguje. Urcite to neni kniha pro tradicne smyslejici jedince, kteri se obavaji jakekoliv zmeny. Jen skoda, ze je v clanku vykreslena tak negativne.
Martin Čapek 1. 7. 2010 21:42 +1
O té knížce jsem toho slyšel už tolik, že se mi ji vlastně ani nechce číst. Přitom jsem si ji málem koupil v angličtině. Takže díky za recenzi. Působí na mě trochu nevyváženě, autora Ferris evidentně štve ;-)
Radek Markup 1. 7. 2010 21:45 +8
Z toho, co tady čtu, mám s Ferrissem jeden zásadní problém - životní styl, který si osvojila určitá skupina mladých Amíků, tlačí jako spásu pro masy. Blbost. To by mohli nezaměstnaní prodávat své návody, jak podojit stát, Kellner by mohl psát návody, jak si pod sebe stahnout státní podniky a John, jak se dostat do vlády. Jde o výdělek z knížky. Lidem takové návody můžou zatraceně uškodit. Dočtou dvě kapitoly a dají výpověď. Nedávno zde na webu psala psycholožka v návodu na štěstí "nebojte se rutiny". To je ohromně zajímavá a dobrá rada. Lidi považují rutinu za něco, čeho by se měli zbavit. Ferriss to tlačí hlava nehlava. Přitom rutina nemusí být pro jednotlivce a jejich rodiny vůbec nic špatného -- naopak ! bez rutiny by se svět brzy rozes...
Lucie Podolská 2. 7. 2010 08:10 +2 v reakci na Radek Markup 1. 7. 2010 21:45
S rutinou Ferriss myslim problem nema, Naopak, podle toho, co v knize popisuje, sám sleduje a vyrizuje email v pevne stanovenou hodinu a at je kdekoliv na svete, pokracuje zde v cinnostech, kterym se venuje doma. Rutina neznamena jen chodit kazdy vsedni den ve stanovenou dobu do prace.
Vlasta Tichá 1. 9. 2011 15:36 +2
Předpokládám, že Ferris svou knihu nenapsal pro ty kterým může být "zaměstnání či časově náročné podnikání příjemné" nebo pro ty, kteří "v pocitu z dobře odvedené práce hledají (a nachází) štěstí a svobodu". Není to problém etiky, ale cílové skupiny. Navíc k tomu přistupuje i fakt, že tyto příručky a návody jsou v Americe (ale třeba i Británii) psány velmi odlišně od českých knih tohoto typu - s větší nadsázkou a humorem. A tak je také třeba je brát :-)
Jiří Míka 10. 6. 2012 16:56 +3 v reakci na Radek Markup 1. 7. 2010 21:45
Zrovna před pár dny byl na ČT24 rozhovor s Tomem Hodgkinsonem, který zřejmě podobně vyzvihuje kvalitu lenošení. Osobně si myslím, že by se civilizace nezhroutila, kdyby rovnou byla pracovní doba jen 4 hodiny denně. Obzvláště v 21. století pokročilého průmyslu, nanotechnologií, robotizace kam se podíváte. Problém vidím spíš ve vysokých cenách, takže se zdá potřeba pracovat skoro furt. Je to nepřirozené už i tím, že po celý den nepřijdeme příliš ke kontaktu se sluncem (nebo alespoň my kancelářské krysy .) ) Pokud pan Ferriss navrhuje paratizovat na dírách v systému či jiných lidech, asi jde o jiný přístup než Hodghinsona. Ten jde spíše cestou návratu k přirozenosti, pěstování vlastních potravin apod. Tím se ušetří na jídle a ještě prý má tím fyzickou aktivitu. Ušetří za fitko resp. dělá to smysluplně. Antropologové prý řekli, že se jim křováci smáli, když je viděl joggovat. Tyto kmeny běhají, když jdou lovit potravu. Asi jsme se dost vzdálili přirozenému žití, kde vše funguje synergicky. Peníze se ztrácí v korupci, ale je to asi část problému, že takový stav akceptujeme. Poslední dobou nad volným časem dost přemýším, jak se z toho cyklu vymanit. Alespoň částečná práce z domova může být řešení. Prosadit měření plnění práce v termínu a ne sledováním docházky. Věřím, že se dočkáme doby, kdy toto otročení zmizí pro všechny. Já to řešit budu, protože 4 roky práce v openspacu mi asi rozvinuly panickou úzkost, srdeční potíže.. ne nejsem příznivcem rutiny :-)
Joe 14. 3. 2014 11:12
Timothy Ferriss je typický americký Barnum. Jeho příručky jsou nesmysl. Ve Čtyřhodinovém těle radí, že když chceme přibrat za měsíc 10 kg svalové hmoty musíme každé ráno vypít 20 syrových vajec. Zkuste si to někdy týden a zabije Vás to.