Nový audiobook: Spirála rozvoje
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Čtyři otázky

Hodně štěstí, zdraví. Hlavně to zdraví… Přejeme si to všichni. A všichni víme, že přání nestačí.

Ze seriálu: Psycho

Tenista Hutchins má rakovinu! Petr Rychlý měl infarkt! Co to s vámi dělá?

Se skutečností, že vážná nemoc může zasáhnout do života každého, se setkáváme ve svém okolí poměrně zřídka. Mnohem častěji nám naši zranitelnost připomínají média. Možná tak často, že už tyto zprávy nevnímáme jako varování.

Výzkumy prokazují, že velká část onemocnění je psychického původu. Lékaři a psychologové upozorňují, že nemoci těla spouští stres, strach, negativní myšlenky a postoje… Co to s vámi dělá? Nic moc?

Rakovina, infarkt, vysoký krevní tlak, žaludeční vředy, alergie, poruchy imunity, obezita, anorexie, bolesti, únavy, kožní problémy, zažívací obtíže… To všechno jsou nemoci, jež mohou vzniknout interakcí psychických a tělesných faktorů. Nakolik se vás to týká?

Zkuste si odpovědět na následující čtyři otázky:

  • Milujete svoji práci?
  • Věnujete se svým koníčkům?
  • Máte vyřešenou minulost?
  • Máte se komu svěřit?

Pokud jste alespoň na jednu z otázek odpověděli ne, patříte do skupiny lidí se zvýšeným rizikem vzniku psychosomatického onemocnění.

Náročná doba

Psychosomatická onemocnění jsou logickým vyústěním doby. Nemáme čas se v klidu najíst zdravého jídla, relaxovat, projít se po parku. Musíme řešit vztahy, práci, školu, bydlení, stravování, dopravu, morálku, ekologii… A to všechno ještě sdílet a umocňovat na Facebooku, kde se každý den, každou hodinu, každou minutu objevují nové podněty.

Existuje řešení

Pokud nejste radikální typ, nejspíš neuděláte za svým dosavadním životem tlustou čáru, ani se neodstěhujete k lesu na samotu. Můžete však začít věnovat pozornost jen některým podnětům. Řešit jen zásadní problémy. Vytvořit si víc prostoru a času, abyste se mohli víc věnovat sami sobě. Svému štěstí a zdraví.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Nešťastné tělo

Tělo je snadný terč našich myšlenek a nálad, když cítíme nespokojenost se svým životem.

12 min

Humři a domněnky

Vítejte v nejkomplexnějším návodu na život pro nadcházející dekádu.

10 min

Emoční stopy

Zlozvyky jako kousání nehtů nebo skřípání zuby souvisí s ranými zážitky.

6 min

Když pláč nepomáhá

Jen málokdy si opravdu dovolíme plakat. Jednoho dne se pak mohou otevřít stavidla.

6 min

Online terapie

Může být psychoterapie na dálku stejně účinná jako osobní setkání?

13 min

Otevřít audio sekci
Psycho
Seriál

Vítejte v rubrice Psycho, kde se laskavý obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.

Více autorů

  • Štěstí