Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Čtyři roční doby vztahu

Někteří nikdy nezažijí zimní období. Čas společného odpočinku a bytí. Období, kdy je vztah zralý.

Ve své práci se zabývám ženskou cykličností. Není to tak dlouho, co jsem si uvědomila, že cykličnost patří do našich životů nejen skrz ženské tělo, ale je všude kolem. Je i součástí našich vztahů.

V přírodě je všechno cyklické. Nic netrvá věčně. Každý rok se střídají čtyři roční období. Po jaře přichází léto, pak podzim a zima. V každém období se dějí věci, které jsou pro tuto dobu typické. Na jaře všechno kvete. Jaro je optimistické, plné naděje. Období sázení. Jsou to nové začátky.

Pak přichází léto. Je třeba pečovat o to, co bylo zasazeno. Je vhodné zalévat, hnojit, okopávat a starat se. Podzim je čas sklizně, sbírání dozrálých plodů před blížící se zimou. Zima je čas odpočinku. Odpočívá půda i příroda a techniku je možné opravit, připravit před jarem.

Doposud nám všechno přišlo logické a známé. Problém nastává tehdy, kdy i naše vztahy procházejí přirozenou cykličností a my střídání období neakceptujeme a nechceme přijmout. Mnoho párů tak zažívá bolestné zklamání, když po jaře přichází léto.

Cykličnost v našich vztazích

První jmenované období, jaro, je obdobím prvotní zamilovanosti. Je to čas nového, neprozkoumaného, vzrušujícího. Oba partneři jsou v této fázi zamilovaní. Cítí se krásně. Nevidí negativní vlastnosti toho druhého. Sami jsou ochotni dělat pro druhého, co mu na očích vidí. Partneři se nejen lépe chovají, ale i oblékají, pečují o sebe. Chtějí se druhému líbit. Chtějí být pořád s ním. Tento stav prvotní zamilovanosti může trvat několik měsíců a patří mezi nejkrásnější životní etapy. Není divu, že někteří chtějí tento stav zažívat znovu a znovu.

Poté přichází na řadu léto. Čas pečování. V této době přechází iluze zamilovanosti. Najednou se probouzíte z toho krásného snu. A možná se cítíte zmateni, někteří možná i okradeni. Co se to najednou stalo s tím partnerem, partnerkou? Proč už není tak báječný? Proč už není vždy upravená? Bez znalosti toho, že je to normální, máme tendenci utéct. A zase uniknout někam, kde nám bude příjemně.

Pokud však přijmeme, že cykličnost patří do našeho života, přijmeme i tuto další fázi vztahu a pochopíme, že je to fáze, ve které můžeme vzájemně objevovat další hodnoty. Můžeme pečovat o náš vztah. Je to čas, kdy můžeme prohlubovat vzájemnou důvěru, rovnost v partnerství.

Čas, kdy můžeme díky zamyšlení položit základ kvalitnímu vztahu, který by vydržel i další roční období. Čas, ve kterém můžeme s láskou druhému říct: "Co pro tebe mohu udělat?" Čas, ve kterém můžeme popřemýšlet, jak druhého potěšit, překvapit, jak společně zažít něco mimořádného. Období, ve kterém se můžete společně připravit na sklizeň.

Pokud jsme péči zanedbali, může se stát, že období sklizně nezvládneme. A nastává čas, kdy mnozí ze vztahu odcházejí.

Přichází podzimní období, které prověří vztah ještě víc. V případě dobré péče si tohoto náročného období nijak zvlášť nevšimnete a vztah podzimní prověrku ustojí. Ze své sklizně se radujete. Přijímáte ji jako přirozenou součást života. Jste pár. Jste si vědomi svých silných i slabých stránek. Naučili jste se druhého přijímat v jeho nedokonalosti i zranitelnosti.

Může jít o období, kdy se narodí dítě. Nebo čas, kdy máte problémy v práci, stane se nějaká nečekaná rodinná událost... Je skvělé, pokud máte vztah vybudovaný na pevných základech. V této fázi všichni sklízíme přesně to, co jsme zaseli a jak jsme o vztah pečovali. Pokud jsme péči zanedbali, může se stát, že období sklizně nezvládneme. A nastává čas, kdy mnozí ze vztahu odcházejí. Mají pocit odcizení, samoty, nepochopení.

Někteří tak nikdy nezažijí zimní období. Čas společného odpočinku a bytí. Období, ve kterém je vztah zralý. Partneři prožili mnohé, důvěřují si, vědí, že se na sebe mohou spolehnout, váží si jeden druhého. Zažili vrcholy i pády. Nepotřebují hledat, zažívat nové vzrušující okamžiky, určovat viníky malicherných sporů. Vzpomínají na různá období v životě s respektem a úctou. Užívají si společného času s vědomím, že nic není nekonečné a že i jejich bytí jednou skončí.

28. dubna. - 2. května 2021

Psychická odolnost (seminář)

Psychologie.cz

Zapomenutá krása zimy

Dnešní doba nás vede k tomu myslet si, že není nutné brát zimní fázi vážně. Platí to pro naše těla, která nerespektujeme, nenecháme odpočívat, ale rovněž pro naše vztahy. V této fázi nevidíme žádné výhody. Přece chceme být výkonní, šťastní, sexy, plní vzrušení. Všude máme návody na to, jak vypadat mladě.

Učíme se jakékoli příznaky stáří nebo nepohody v podobě bolesti potlačovat a nevnímat. Toužíme být mladí. A když už to není možné tělesně, dopřáváme si mládí prostřednictvím nových a nových vztahů. Někteří lidé tak chtějí pořád jenom sít. V takových vztazích není možné vybudovat důvěru a pochopit skutečnou hloubku a krásu partnerství.

A jak vlastně vypadá takový zralý vztah? Je to vztah, ve kterém jsou klíčové tyto hodnoty:

  • Důvěra, upřímnost k sobě navzájem, dodržování slova, věrnost.
  • Úcta, která se projevuje tím, že si sebe navzájem vážíme.
  • Respekt k partnerovi a jeho potřebám.
  • Vzájemná podpora v tom, na čem nám záleží.
  • Přijetí sebe, ale i druhého. A to včetně temných stránek, které k nám patří. Rovněž i akceptace rodinných vztahů.
  • A samozřejmě láska. A to láska v čisté podobě. Láska bezpodmínečná, kterou vyjadřujeme: Miluji tě, protože jsi.

Sama osobně jsem prošla některými fázemi. Dnes vím, že jsme ve fázi léta nedokázali o náš vztah pečovat. Následně když se narodila má dcera, došlo k odcizení, samotě, vzájemnému nepochopení. Vztah se rozpadl.

Nyní mám další šanci projít všechna období. Prvotní jarní fáze byla krásná. Stejné kouzlo spatřuji i v současné letní fázi. Učím se lépe vnímat potřeby svého partnera. Učím se ptát: "Co pro tebe mohu udělat?" Získávám tím odpověď na to, co mohu udělat pro náš vztah a jak se můžeme vzájemně připravit na další období, které nás čeká.

Dnes vím, že chci předejít zbytečnému odcizení, ke kterému dochází, když přehlédneme, že se náš vztah posunul a je třeba o něj pečovat. V jaké fázi je váš vztah? Dopřejte si čas a krátké zamyšlení. Každé roční období přináší mnoho krásného.

Než začnete poznávat a hodnotit svého partnera, odpovězte si na tři otázky: Láska, fáze nula

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Pod nánosem traumatu

V terapii hledáme autentickou osobnost. Tu, kterou se někdejší dítě marně chtělo stát.

34 min

Kdy je konflikt zdravý

Co nám brání jít do konfliktu? Nevěříme vzájemnému vztahu, nevěříme ani sami sobě.

9 min

Já to vzdávám

Vytrvalost a odhodlání vedou k úspěchu – nebo do slepé uličky.

10 min

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Otevřít audio sekci