Den, kdy dojde práce — archivovaná diskuse

Zpět na novou diskusi

MartinM 9. 8. 2015 20:56 +10
To mi z velké části přijde jako hodně technooptimistické hypotézy. Taky už jsem se na to sám nachytal. Kdysi, asi tak před 15 lety (někdy tehdy vyšly Windows XP) jsem řekl, že se nebudu hlásit na kurz psaní všemi 10 prsty, protože za 10 let už bude taková schopnost naprosto k ničemu, stejně budeme počítači jen diktovat a on bude zapisovat. Ale to jsem schopnosti IT hrubě přecenil. Pořád tomu (v českém jazyce) nejsme ani poblíž, a kdybych dneska řekl "ale v dalších 10 letech to určitě přijde", tak bych byl pořád hodně optimistický. Tak pořád datlím čtyřmi prsty a čekám, kdy to přijde. A když Liz Wisemanová říká, že za 5 let je v oblasti použitelných pouhých 15 % znalostí ... tak nevím, jak hypertechnické věci dělá, ale když se podívám na průměrný telefon z roku 2010 (= iPhone 4) a průměrný telefon z roku 2015 (= iPhone 6), tak jejich technologie nemají společných 15 %, ale asi tak 95 %. A kdybyste uživatele Facebooku z roku 2010 poslali strojem času do budoucnosti a ukázali mu Facebook z roku 2015, tak by si ani nevšiml, že se vůbec něco změnilo. To že si každý majitel vozu může díky Uberu přivydělávat taxikařením, tak nazýváte ta kreativní samostatná nespoutaná high-tech work-life balanced místa? Taxikaření je to, co touží millenials dělat? Jestli to není spíš "z nouze ctnost". Ne, věci se fakt nevyvíjejí zas tak rychle. Ani v IT, ani v jiných oblastech průmyslu, a už vůbec ne ve službách a jinde.
Oldřich Dotovský 9. 8. 2015 21:32 +7
Hezké shrnutí překotného vývoje techniky a společnosti v posledních letech. Celkově jsem docela optimista v tom, že pokud bude současný vývoj pokračovat, bude na světě víc spokojených a méně nespokojených lidí - alespoň z hlediska ekonomického. Zároveň si ale myslím, že ještě zdaleka není vyhráno. Existují velmi silné tlaky snažící se tento vývoj zvrátit, ať už se jedná o sílící demenci (neboli náboženský a politický extremismus) na jedné straně či bobtnající byrokratickou všeregulaci (která má velmi silný pud sebezáchovy) na straně druhé. Zároveň se naše společnost bude muset konečně definitivně rozhodnout, jak se postaví ke zbytku světa, který ve vývoji tak daleko ještě nedošel...
Marek Sirkovský 9. 8. 2015 21:33 +3 v reakci na MartinM 9. 8. 2015 20:56
Pracuji v IT - programátor, a můžu potvrdit,, že produktivita práce v našem odvětví velmi rychle roste. Ale to není to hlavní, roste hlavně množství levného tím pádem dostupného výpočetního výkonu a s dostupným výkonem lze používat algoritmy, které sice nejsou nové, ale dříve byly neekonomické. Mám teď na mysli, vizuální a zvukové rozeznávání(počítače vyhodnocující podezřelé chování v obchodech) osobní asistenti a nejnovější počin thegrid.io - tento web slibuje umělou inteligenci, která bude vytvářet weby. Ještě není spuštěn, takže nevím kolik práce vezme "špatným" tvůrcům webu, ale je to taková první kreativní AI vlaštovka. Slovy klasika - držte si klobouky, jízda začíná... :)
Oldřich Dotovský 9. 8. 2015 21:37 +7 v reakci na MartinM 9. 8. 2015 20:56
Posuzovat vývoj IT podle schopnosti porozumět lidské řeči je jako posuzovat inteligenci člověka podle schopnosti rozumět štěkání psa. Počítače mezi sebou dávno komunikují mnohem rychleji a celkově efektivněji než lidé. Jen to zkrátka dělají úplně jinak, než by si před desítkami let lidé vůbec uměli představit. Hezky to ilustrují staré sci-fi knihy či filmy, které sice předpovídají intergalaktické cestování, ale počítačovou síť byste tam hledal marně.
petr_prazak 9. 8. 2015 22:23 +11 v reakci na MartinM 9. 8. 2015 20:56
Dobrý den Martine Necítím se jako odborník na technologie, tyto trendy sleduji spíše z hlediska jejich psychologických a sociologických dopadu, nicméně si přesto dovoluji pár poznámek k vaší polemické poznámce. Program na diktování v českém jazyce již existuje a komerčně se úspěšně prodává. Jmenuje se Nova Voice. Sice má své mouchy, ale moje žena ho běžně používá na psaní článků. Já stále jaké vy píšu čtyřmi prsty na obyčejné klávesnici. Facebook možná vypadá na první pohled podobně jako dřív, ale před deseti lety nesbíral marketinková data od miliardy lidí a neexistovaly firmy jako Social Bakers, které dokázaly Big data ze sociálních sítí a mobilních aplikací vytěžit a vědět o vás v některých aspektech víc než vaše matka. A taxikaření pro Uber určitě není kreativní místo. Kreativní práci má těch pár chlapců z Uberu někde v Americe, kteří díky jednomu nápadu a inovativnímu využití technologií úspěšně likvidují stávající taxíkářský byznys po celém světě, aniž by museli investovat do jediného vozu. Předvídání trendů a budoucnosti je vždy obtížné. Často se zaměříme pouze na jednu výseč reality a nevšímáme si, že jiná se na nás řítí rychlostí Pendolina, aby převálcovala nás i všechny naše pracně spočítané odhady a křivky. Nehledě na černé či bílé labutě, jak Nassil Taleb nazývá nepředvídané negativní či pozitivní jevy a události s významným dopadem na život jedince nebo celé společnosti.
petr_prazak 9. 8. 2015 22:32 +8 v reakci na Oldřich Dotovský 9. 8. 2015 21:37
Vždy miluji ty pasáže či scény, kdy navigátor přepočítává hvězdný kurz logaritmickým pravítkem.
jitka_cholastova 9. 8. 2015 22:44 +8 v reakci na petr_prazak 9. 8. 2015 22:32
Pak je ovšem otázka, proč bychom si měli myslet, že naše předvídání budoucnosti je přesnější (jak i vy naznačujete ve vedlejším komentáři). U sci-fi filmů se většinou dá poměrně spolehlivě odhadnout, v jaké době vznikly. Nejde jenom o technickou úroveň triků, materiály použité na kostýmy apod. (třeba to, na čem si pochutnávají Návštěvníci v amarounech, to jsou české osmdesátky jako vyšité), ale taky o celkovou atmosféru, otázky, jaké si hrdinové kladou, problémy, s nimiž se setkávají... Takže ta otázka možná zní, co naše představy budoucnosti vypovídají o nás a o naší přítomnosti.
MartinM 9. 8. 2015 22:50 +15 v reakci na petr_prazak 9. 8. 2015 22:23
Mně tedy celé to sociálno, big datovno a těžebno zas tak chytré nepřijde. Pro příklad, asi před měsícem jsem v práci hledal nějaké technické údaje o sedadlech ve vlacích. O té doby mi pan Google tvrdošíjně cpe do zobrazovaných reklam sedadla do vlaků a nechápe, že já si _opravdu nechci koupit žádná sedadla do vlaku_ protože nevím, co bych s nimi asi tak dělal. I ten nejhloupější obchodník na světě by to asi dokázal pochopit za pár vteřin a cpal mi něco jiného, ale panu Googlovi, i s tím jeho nesmírným výpočetním výkonem, to prostě nevysvětlíte. Předpokládám, že to do mě hodlá tlačit roky, než mě jednou zlomí, a jedno si koupím. V obýváku to budu mít jak v Pendolinu :D A jestli pan Facebook něco analyzuje, a znám mě lépe než moje matka, pak nechápu, proč mi cpe reklamu na proteiny pro růst svalů, a ne radši na zvětšení penisu, jako starý dobrý spam, který sice žádnou umělou inteligenci neměl, ale zato se téměř vždy trefil do těch tajných bolístek ;-)
Tomáš2 10. 8. 2015 06:07 +4
Jak to bude v oblasti strategického vývoje IT jste mi to objasnili, děkuji. A teď prosím ještě ten zbytek světa. Já okolo sebe v průmyslu vidím stále větší a větší tlak na zaměstnance, to co před deseti lety dělali čtyři, musí dnes zvládnout tři, samozřejmě bez jakéhokoli zvýšení platu se zdůvodněním "že tlak konkurence roste" . Jediný segment, kde je nabídka práce větší je málo kvalifikovaná práce za základní mzdu. A téma IT v podnicích? Vy znáte někoho z nějakého výrobního podniku ve kterém implementace IT systémů nových generací (dnes modulárních atd. ) snížila podíl ubíjející rutinní práce zaměstnanců, kteří ten systém obsluhují?
LáďaUO 10. 8. 2015 08:04 +15
Můj pohled je z druhé strany - strojírenská firma. Ani sebelepší technologie, CNC stroje, superpočítače pod. nenahradí u zakázkové výroby kvalitního svářeče, soustružníka, frézaře, servisního technika, montéra strojírenských a elektrozařízení, natož řemeslníky - opraváře praček, malíře, natěrače, truhláře, zedníky, stejně tak těžko vyřeší zemědělskou produkci v bio-kvalitě, pohostinství a jiné služby... Těch kvalitních pracovníků je žalostný nedostatek a bohužel stále jsou tyto práce vnímány společností jako podřadné a dostávají se na tyto učební obory opravdu už jen ti maximálně zapálení a nebo ti, kteří s bídou zvládají prolézt základní školu, potažmo přicházejí ze škol speciálních (zvláštních) a na výsledcích je to pak vidět. Stejně tak nikdy stroje nenahradí práci zdravotních sester, pečovatelek, terapeutů apod. Kreativita a schopnost využít svůj potenciál naplno navíc u mnoha lidí středního i mladšího věku stále naráží a bude narážet na psychické bloky, traumata, různé negativní charakterové vlastnosti..., takže bych to zase tak růžově do budoucna neviděl, byť ten trend směřující od tupé monotónní práce desítek lidí ve fabrikách u stejných strojů směrem k hledání schopností konkrétního jednotlivce, je samozřejmě skvělý.
JohnnyXCZX 10. 8. 2015 10:29 +1 v reakci na MartinM 9. 8. 2015 22:50
Používejte blokaci reklam. Do chromu třeba AdBlock.
Ulka 10. 8. 2015 10:45 +13
Já myslím, že ve změnách v oblasti práce netřeba vidět žádnou hrozbu. Je to vývoj, vyplývající ze současných možností a výhledů, nic nového. Jde o přizpůsobení se. Zůstaňme u běžných profesí, které nepředpokládají výjimečnou profesní osobnost - v době, kdy dost lidí nemůže najít práci, kterou ovládá a může dělat, jiní buší přesčasy - není to absurdní? Stačí trh práce a vše s tím spojené (tedy téměř VŠE) přizpůsobit době. Např. rozdělením jednoho místa mezi více lidí s kratším úvazkem, důraz na konkrétní odbornost, základní nepodmíněný příjem, více home office, tak jak píšete. Nahraditelný je každý (stačí jiného do problému vpravit, podělit se s ním o naše know-how - to je ta záludnost, že jo:o), jiné věci počkají - málokdy se dějí katastrofy proto, že si "důležitý" zaměstnanec vzal dovolenou. Mj. co je to vlastně katastrofa? Chyba v uzávěrce?:o) Takže Váš článek vnímám jako podnět k přizpůsobení se době, a to na obou stranách - zaměstnavatelů, a stejně tak zaměstnanců. S tím ale souvisí i neopouštění dovedností, které umím NEZÁVISLE na čemkoli dalším, tedy např. zde zmiňované psaní všemi deseti. Pěstovat si své portfolio - čím více je nezávislé na dalším, tím je silnější. A sledovat, co si potřebuji vypěstovat, kde je doba. Úloha zaměstnavatele je pak v dobrém podnícení, podpoření, pak je i dobrá nálada, o kterou se v prvé řadě musí postarat každý sám v šíři celého svého života. A to hromadění zážitků a zkušeností - jakékoli hromadění čehokoli (i duševního) je cesta mimo.
Ulka 10. 8. 2015 10:55 +1 v reakci na Ulka 10. 8. 2015 10:45
Když píšu "stačilo by", v kontextu Vašeho "kulturní a politické podmínky pro garantovaný příjem však stále ještě splněny nejsou", uvědomuji si, jak se úvahami ocitáme v oblasti sci-fi. Co by se muselo stát, aby se ze sci-fi stal realizovatelný záměr? Jinými slovy - jak to udělat, aby byla VŮLE tam, kde je to zapotřebí primárně?
MartinM 10. 8. 2015 11:37 +1 v reakci na Ulka 10. 8. 2015 10:45
Ono je to ovšem dost problematické. Rozdělit jedno místo pro více lidí ... dnes, když máme problémsehnat na specializovaná místa _vůbec někoho kvalifikovaného_ je úplné scifi, že bychom našli hned dva, kteří by ještě souhlasili s tím, že to budou dělat za (skoro) poloviční plat. Ono když se rozhodnete, že třeba odborní lékaři jsou přepracovaní a měl by jich být dvojnásobek, bude vám trvat _nejméně_ 10 let než je vyškolíte (VŠ, atestace) a to pouze za ideálního případu, že dvojnásobný počet lidí, kteří jsou ochotní a (fyzicky a psychicky) schopní tu práci dělat, vůbec existuje. Rekvalifikovat se neurochirurga asi není jen tak. Nebo je samozřejmě zkusíte přetáhnout ztřeba z jiného státu, ale to problém neřeší, to pouze dělá z Vašeho problému problém někoho jiného.
Oldřich Dotovský 10. 8. 2015 12:01 +5 v reakci na LáďaUO 10. 8. 2015 08:04
Většinu těch řemeslných pozic nahradí jen trochu zdokonalený 3D tisk (konstrukce se fakt nemusí vyrábět svářením trubek, lze ji vyrobit celou jako jeden kus - v Amsterdamu se už chystají 3D vytisknout most).
Ulka 10. 8. 2015 12:13 +7 v reakci na MartinM 10. 8. 2015 11:37
Je to šíleně problematické, viz i můj doplňující komentář, souhlasím. Avšak snažím se uvažovat do podstaty - tam žádnou složitost nevidím. Jde o vůli. O překopání celé sociokulturněpolitické koncepce života lidí vůbec, zejména v jejich smýšlení (např. úvaha práce za poloviční plat - bude-li kompenzován náhradou, o níž píše pan Pražák např., uvědoměním si čím chci vyplnit zbytek času - třeba i tím stoprocentním úvazkem, to je na každém, lékařka péčí o rodinu např. ...atd.). Překopat si ji musí chtít a zrealizovat lidi sami, tedy vyvinout tlak zespoda na ty, kteří jim mají zajistit vyhovující a umožňující prostředí. Začátek tedy já vnímám v pojetí hodnot a času, který jim chceme dát. To je práce pro každého, a teprve s jasným uvědoměním si pak může dělat revoluci, nejdříve tu vlastní.
LáďaUO 10. 8. 2015 12:30 +6 v reakci na Oldřich Dotovský 10. 8. 2015 12:01
Jasně, takže až budu chtít třeba kreativně vymalovat pokoj, smontovat kuchyňskou linku na míru nebo opravit auto, tak si pozvu robota, kterého někdo naprogramuje a pošle ke mně domů. Takže vlastně jediná profese, která bude potřeba, budou programátoři :-). No, tak doufám, že takováto budoucnost nás snad v dohledné době nečeká...
Atlaua 10. 8. 2015 12:49 +4 v reakci na LáďaUO 10. 8. 2015 08:04
Ja by som nepodceňovala ľudskú kreativitu geniálnych jedincov. Väčšina ľudí si nedokázala predstaviť technológiu, ktorá by mohla nahradiť ich zaužívané postupy až kým neprišiel niekto, kto takú technológiu proste nevymyslel. Na väčšinu vecí vami spomínaných už existujú technológie, ktoré v súčasnej dobe máme, akurát sú ešte príliš drahé. Ľudská práca je zatiaľ lacnejšia. To, čo nevieme nahradiť sú kreatívne profesie, ale to tiež len dovtedy, kým nebude existovať AI ktorá bude schopná kreatívne uvažovať.
LáďaUO 10. 8. 2015 13:09 +6 v reakci na Atlaua 10. 8. 2015 12:49
Ale jo, možná se za desítky let najdou supergeniální technologie, které zvládnou ledacos, ale pořád bude většina lidí, kteří prostě geniální nejsou a nebudou, nebudou chtít rozvíjet svoji kreativitu, svoji jedinečnost, jejich inteligence, morální profil a celkově osobnost na to nebude stačit a nebo jim nebude blízká práce ve stylu - obsluha nebo programování univerzálních či specializovaných robotů, práce vývojářů, technologů, programátorů, apod. Pořád budou lidi, kteří prostě budou schopni dělat maximálně jednoduché manuální práce. Co s nimi? Dát jim minimální příjem a nechat je doma? Výsledek toho vidíme např. na romských sídlištích. Nebude to jednoduché a pokud technologie ještě víc předběhne sociálně-kulturně-duševně-duchovní vývoj člověka, viděl bych to pak spíš na velký průšvih, než zlatý věk lidstva. A to i přesto, že jsem jinak poměrně velký idealista :-).
Atlaua 10. 8. 2015 14:01 v reakci na LáďaUO 10. 8. 2015 13:09
No, myslím že sa tomu hovorí prirodzený výber. Takže ak nebudeme financovať socialistický experiment, tak tí ľudia proste vymrú. Tento proces prebieha už stáročia, človek vymyslí technológiu, tí ktorí sa jej prispôsobia prežijú, tí ktorí nie, neprežijú. Netreba mať z toho strach. Volá sa to evolúcia, čo je na tom pekné je to, že sa vyvíjame nie len v rámci konkurencie jedincov vlastného druhu a iným druhom, ale voči technológii, ktorú samy vytvárame. Máme možnosť podnecovať vlastný evolučný vývin. Čo je skôr prospešné.
LáďaUO 10. 8. 2015 14:21 +7 v reakci na Atlaua 10. 8. 2015 14:01
No, nevím, jestli budete takhle lehce mluvit, pokud se například vaše vnoučata nenarodí zrovna se schopností ovládat nějaké superpřístroje a nebudou schopni se to ani naučit... Pak jim řeknete - no, tak vymřete? Vývoj člověka probíhá miliony let a intelektuálně se posunul velmi a díky tomu jsme schopni vymýšlet a užívat různé moderní technologie, ale například v oblasti kultivace našich emočních reakcí, v oblasti sebeovládání, v oblasti charakterových vlastností jako závist, nenávist, ochota si vzájemně naslouchat, porozumění vlastním touhám a žádostem... jsme jako lidstvo moc nepokročili. Proto bych byl opatrný v takovém optimismu.
MartinM 10. 8. 2015 14:41 +5 v reakci na Atlaua 10. 8. 2015 14:01
"človek vymyslí technológiu, tí ktorí sa jej prispôsobia prežijú, tí ktorí nie, neprežijú" Mohla byste k tomu uvést praktický příklad? Nějak mě nenapadá, kdy se to stalo. Většinou spíš ti, kdo se nepřízpůsobí, popraví královnu, spáchají socialistický puč, založí vojensku juntu nebo tak něco.
Atlaua 10. 8. 2015 15:12 +2 v reakci na LáďaUO 10. 8. 2015 14:21
Toto je citové vydieranie a falošná dilema. Ak sa moje vnúčatá nenarodia schopné prežiť vo svete aký bude v budúcnosti, tak zomrú. Ja im nič nemusím hovoriť a prikazovať. Snažíte sa mi podsunúť zodpovednosť za niečo, čo nemôžem ovplyvniť. No, vlastne nemáte pravdu, intelektuálne sme sa zas tak veľmi neposunuli, bohužiaľ. Neviem čo má súčasný technologický vývoj s prirodzenými vlastnosťami ľudí a prečo by sme sa v nich mali nejako posúvať. Síce je nejaký osobný sebarozvoj pekná vec pre individualitu, ale z celospoločenského hľadiska až tak podstatný nie je. Zato intelektuálny rozvoj má na spoločnosť veľký vplyv.
LáďaUO 10. 8. 2015 15:34 +7 v reakci na Atlaua 10. 8. 2015 15:12
Nevydírám, jen upozorňuji na to, že nejde o "nějaké lidi", ale o konkrétní lidi, ke kterým budou mít mnozí z nás a našich potomků citovou vazbu, to je vše. V dalším bodě se neshodneme. Pokud není v souladu rozum a cit, je to průšvih, jehož důsledky nakonec vidíme kolem sebe a pokud jsme schopni určité sebereflexe, tak i u sebe. A proto zatím ani není možné, aby fungoval zásadně lepší společenský systém, o kterém píše p. Pražák nebo ho dále rozvádí ve svém komentáři Ulka.
Atlaua 10. 8. 2015 15:47 v reakci na MartinM 10. 8. 2015 14:41
Príkladom je celá história. Deje sa to pozvoľna, evolučne. Vy asi chcete nejaký revolučný príklad. Taký ale nemám. Ale ten pozvoľný evolučný vývoj je vidno práve závodoch jednotlivých spoločností medzi sebou. Od renesancie je západ ten, kto vyhráva a pohlcuje iné spoločnosti a to vďaka technológiám. Pekné je, že po väčšinu histórie ľudia neboli takí hlúpy aby odmietali to, čo im život robí ľahším a lepším. Výnimkou sú vplyvy niektorých náboženstiev a filozofí, napr. stredovek v Európe a islam dnes na východe, ale aj komunizmus. A ešte jedna vec, vďaka technológiám dokázali jedny spoločnosti prevalcovať iné vo vojnách tie druhé. A dnes je pekným príkladom tá kôpka šialencov a hlupákov, ktorí odmietajú modernú medicínu, lebo veria konšpiračným teóriám.
editorlenka 10. 8. 2015 15:49 +2
Zajímavou knížkou částečně k tématu je: "Budeme žít věčně? Rozhovory o budoucnosti člověka a technologií." Americký futurolog Ray Kurzweil v ní například tvrdí, že "v roce 2045 dojde na tzv. singularitu – okamžik, kdy umělá inteligence překoná lidskou ve všech směrech, od této chvíle se bude člověk ještě výrazněji propojovat s inteligentními technologiemi..." :-)
Atlaua 10. 8. 2015 15:58 +3 v reakci na LáďaUO 10. 8. 2015 15:34
Ja sa dokážem pri úvahách o spoločnosti a jeho vývoji v celku odprostiť od citových väzieb. Skúste nad tým uvažovať takto... keby evolúčný vývoj nefungoval týmto spôsobom doteraz, nemusel ste ani len vy existovať. A popravde, na väčšinu vašich potomkov nebudete mať citovú väzbu tak ako ste bol väčšine vašich predkov ukradnutí zas vy. Lepší spoločenský systém je väčšia utópia než to kreatívne AI. Technológie sú práve to, čo zmierňuje dopady zlého spoločenského systému... a tu sa dostávame k najzásadnejšiemu problému. Ľudia sa viac spoliehajú na to že im život zlepšia politici zmenou systému, než vedci vynájdením technológií. A viac sa boja vedy, nových technológií a vynálezov, než politikov.
Forrest 10. 8. 2015 16:16 +7
Podle mě by bylo mnohem lepším řešením opět zkrátit pracovní dobu. Zvyšování efektivity k tomu prostě nutně směřuje - přece si stále nebudeme vymýšlet práci navíc, kterou nepotřebujeme. Jenže to by se muselo řešit nadnárodně, aby státy se zkrácenou prac. dobou nebyly méně konkurenceschopné.
Šave 10. 8. 2015 16:51 +3
Něco na tom bude, když vidím, kolik lidí má čas v pondělí psát komentáře na psychologie.cz :)
Norka 10. 8. 2015 20:42 +7 v reakci na Forrest 10. 8. 2015 16:16
Na tom neco je. Tady v Norsku je pracovni doba 7,5 hodiny. Zrovna dneska jsem udivene zjistila, ze uz mam jit domu, zrovna kdyz me prace bavila nejvic. O "nepodminenem prijmu" jsem slysela az tady a nejdriv jsem byla v soku, prece nikdo nebude pracovat, kdyz nebude muset, vsechno se zhrouti. Jenze cim dele mi trvalo praci najit, tim vic si vazim, ze ji mam a opravdu me bavi (asi i kvuli te kratsi pracovni dobe, behem ktere jsem ovsem stejne produktivni, ne-li produktivnejsi nez v Cesku za 8,5). Zkratka a dobre, ja bych doma nesedela, i kdybych mela nejaky zakladni prijem pro preziti zajisteny a protoze predpokladam, ze takovych lidi je vic, nemusel by zakladni "nepodminenny prijem" automaticky znamenat zhrouceni celeho systemu. Zajimava myslenka (a prace by zbyla na ty, co ji chteji), ostatni at jdou chytat ryby, kdyz je to bavi.
Norka 10. 8. 2015 21:12 +3 v reakci na LáďaUO 10. 8. 2015 12:30
Tak treba spis dorazi nekdo, koho kreativne malovat mistnosti bavi, jako alternativa k trobotu, ktery to vymaluje na bilo ;)
Respirteur 10. 8. 2015 22:30 +1 v reakci na JohnnyXCZX 10. 8. 2015 10:29
Stačí smazat cookies toho webu na kterém jste sedadla hledal. Nebo je smažte všechny a ponechte jen ty adresy na kterých jste heslem přihlášen či tam máte nějaké speciální nastavení.
Oldřich Dotovský 11. 8. 2015 14:42 +4 v reakci na LáďaUO 10. 8. 2015 12:30
Vidíte, a to já zase v takovou budoucnost doufám, protože nevím jak vás, ale mě nebaví dívat se na to, jak se někdo dře jen kvůli uspokojení mé osobní potřeby kreativního vzhledu pokoje. Raději si ten pokoj buď kreativně navrhnu sám a dle návrhu to nechám udělat robota, který narozdíl ode mě to zvládne řemeslně, nebo to, jak píše Norka, zadám někomu, koho to bude bavit.
Oldřich Dotovský 11. 8. 2015 14:44 +2 v reakci na MartinM 10. 8. 2015 14:41
Praktický příklad je automobil. Kdo se nenaučil rozhlédnout se, než vykročí napříč ulicí, už nežije.
Tom 12. 8. 2015 08:55 +15
Práce se stala něčím izolovaným od života. Pokud ve volném čase děláte cokoliv, dokonce i něco opravdu přínosného ovšem bez příjmu, není to práce. Pokud v uzavřené hale přendaváte krabice z bodu A do bodu B a pravidlěně vám chodí 7000 na účet, pak to práce je. Takže pokud za práci považujeme věci jako montování různých nesmyslů, prodej nesmyslných virtuálních a finančních produktů...pak myslím, že se nemusíme obávat. Spíš bych úplně změnil pohled. Celý ten systém je totiž nastaven špatně a nelze jej ani reformovat. Celé generace jsou hluboce poznamenané systémem, který je založený na nutnosti stále růst. Musíme vyrábět víc a víc plastových krabic, víc aut, prodávat víc produktů....toto "víc" je neudržitelné. Proto pracovat je povýšeno na ctnost samu o sobě. Bez ohledu na skutečnou užitečnost té činnosti. Je to neudržitelný systém. Bohužel toto nelze vysvětlit ani generaci vymyté komunismem, ani generaci vymyté pseudo-kapitalismem. Není potřeba víc práce za každou cenu. Já bych začal tím, že se bude platit za smysluplné aktivity, které budou zaměřeny na uzdravování planety a společnosti od následků už příliš dlouho trvající éry vykořistování ve jménu nekonečného růstu.
Petra 99 14. 8. 2015 11:24 +4
Hned několik mladých lidí ve věku 25-30 let v mém blízkém okolí potvrzuje tu část článku, že přesně vědí, že neobětují svoji spokojenost a osobní život kariéře, netouží po hodinkách s vodotryskem, uvažují, kolik je dost, nemíní se upracovat k smrti, nechtějí celý život denně trávit prací a dojížděním za ní 12 hodin a nemít věčně na nic čas a čekat, až jim zaměstnavatel schválí dva týdny dovolené vcelku. Jeden z těch mladých lidí má v souladu s textem článku vcelku jasnou vizi, že až získá 2-3 roky praxe, chce zkusit pracovat formou časově ohraničených kontraktů pro řůzné investory a po skončení projektu si udělat volno na uskutečnění vlastních větších záměrů a odpočinout si před dalším projektem. Zda se mu vizi podaří naplnit, ukáže čas.
Jirka 10. 12. 2015 15:46 +1
Petře já s Vámi souhlasím. Nedávno jsme na podobné téma vedli doma debatu, ke které nás vyprovokoval titulek v novinách, který tvrdil, že ani milion uprchlíků nezachrání německý pracovní trh před stárnutím. Nějak ale statistikům a sociologům uniká proměnná hodnota a to technický vývoj. Porodnost klesá už od války, tedy vyrůstá třetí generace a zároveň se zkracuje pracovní doba, přibývá svátků, ekonomika roste a zároveń se vynakládá čím dál větší peněz do sociálních dávek. Také vzniká řada "zbytečných" činností z oblasti koučování a vzdělávání (teď asi pár lidí naštvu), bez kterých by se svět obešel. Myslím, že příjde doba, kdy většina lidí, kteří nebudou úzce specializováni budou za možnost pracovat platit :-)