Nový audiobook: Závislé vztahy
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Deset tipů pro začínající běžce

Začátky nebudou lehké. Ale vyplatí se vydržet.

Jan Smetánka

Jan Smetánka

21. 6. 2011

Ze seriálu: Bodylab

„Běh, jak by někdo mohl říct, je absurdní zábava, kterou se vysilujeme. Je ale šance, že při tom najdete smysl jiné absurdní zábavy: života,“ prohlásil Bill Bowerman, legendární atletický trenér a spoluzakladatel společnosti Nike. Pojďme to společně prozkoumat!

Běhání vám nepřinese okamžité výsledky. Euforie z této základní a jednoduché pohybové aktivity se ale dostaví, chce to jen trochu vytrvalosti a trpělivosti. A také přípravy.

 

Abyste se neodrovnali prvním tréninkem a nepřipravili se tak o ten skvělý pocit, věnujte na začátku pozornost několika důležitým tématům:

1. Začněte rozumně

Pokud nejste zvyklí se pravidelně hýbat, seznamte se před pravidelným běžeckým tréninkem se svižnou chůzí nebo „indiánským během“, při kterém střídáte chůzi s lehkým klusem.

2. Pořiďte si kvalitní běžeckou obuv

Z celého běžeckého vybavení jsou kvalitní běžecké boty tím nejdůležitějším. Funkční běžecké oblečení můžete řešit až v dalším kole.

3. Zaměřte se na pravidelnost

Zařaďte svůj trénink mezi své priority a dejte si závazek, že budete trénovat pravidelně, ideálně třikrát týdně. Běhání nezabere zase tolik času – skočte si na chvilku zaběhat, až pak s kamarády na jedno.

4. Věnujte pozornost přípravě a strečinku

Zahřátí a protažení našeho těla před i po běhání nám ulehčí samotný běh a hlavně nás ochrání před zbytečnými úrazy. Celou rozcvičku zkušených běžců jsme pro vás natočili ve videu, které najdete níže v tomto článku.

5. Odpočívejte

Plánujte si své tréninky v rámci týdne s rozumnými intervaly a časem na odpočinek.

6. Buďte sami sobě měřítkem

Pro začátek není rozumné snažit se napodobit výkony profesionálních běžců, kteří běhání zasvětili celý svůj život. Trénujte pro sebe, pro své vlastní potěšení.

7. Stanovte si cíl

Proč začínáme s běháním? Takovým cílem může být naše první závodní desítka nebo jen závazek dokopat se k pravidelné pohybové aktivitě. Rozvíjejte svou vlastní motivaci.

8. V partě se to lépe táhne

Vytáhněte na běhání své kamarády a vzájemně se motivujte nebo se připojte k partě, která pravidelně běhá. Jak se v našem seriálu průběžně dozvíte, je takových možností spousta!

9. Buďte trpěliví

Začátky nejsou lehké. Občas to i trochu bolí. Ale dá se to zvládnout a s přibývajícím tréninkem roste dobrý pocit z narůstajících uběhnutých kilometrů.

10. Vnímejte radost z běhu

Běhání zdaleka není jen docházející dech nebo unavené nohy, které už nechtějí dál. K běhu patří i inspirativní prostředí, kterým běžíte, chodci a běžci, které potkáváte, vaše vnitřní monology a třeba i hudba, kterou si při běhu pouštíte do sluchátek. Nemluvě o tom, jaká psychická odměna vás čeká po každém tréninku!

Trenéři pomůžou, ale začít musíš sám

Přístupů ke běhání a jeho začátkům je snad tolik, kolik je samotných běžců. Zkušený atletický trenér Vladimír Korbel z katedry atletiky FTVS v Praze začínajícím běžcům doporučuje: „V začátcích jde především o víru a vlastní odhodlání budoucího běžce, že dokáže naplnit svá předsevzetí. A samozřejmě to je spojeno s jistou silou vůle, cílevědomostí a systematičností.“

A k tomu dodává: „Nechte si poradit od trenéra či zkušeného běžce, který odhadne individuální možnosti zatěžování. Každý jsme jiný, máme jinou kondici, jiné časové možnosti, jiný zdravotní základ, jinou schopnost adaptace na zátěž, a to následně dělá z jednoduchého běhání o něco složitější záležitost. Ale rozhodně doporučuji na začátku absolvovat prohlídku u lékaře.“

Běžecký „ambasador“ ze společnosti Emperium Patrik Bém zase vychází ze své zkušenosti: „Pokud někdo začne běhat a přitom neví proč, brzo ho to podle mě přestane bavit. Je proto dobré mít stanovený nějaký cíl, ke kterému se chci běháním propracovat.“ Jeho kolega Dan Olmos k tomu ještě dodává: „Netrapte se tím, že jste při prvních trénincích vyčerpaní. Příště určitě uběhnete o kousek dál!“

Trénuj s profesionály

Možnost potkat se s profesionálními běžeckými trenéry a konzultovat s nimi své pokroky a těžkosti při vašem běžeckém tréninku je otevřená pro každého, kdo navštíví pravidelné běžecké tréninky, pořádané po celé republice.

S některými z trenérů jsme se potkali při jejich tréninku ve Stromovce a odnesli si spoustu užitečných rad, včetně praktické ukázky, jak se před i po běhání pořádně „rozstrečovat.“ V následujícím videu se také dozvíte, kde se s trenéry pravidelně setkávat a běhat:

  • Videa spustíte, když najedete myší na jeho náhled a kliknete na symbol s šipkou v levém dolním rohu.
  • Obraz můžete zvětšit na celou obrazovku, když kliknete na symbol čtyř šipiček v pravém dolním rohu.

Ještě stále váháte? Udělejte svůj první běžecký krok. S těmi dalšími vám v následujících dílech pomůžeme!


Soutěž:
Sportband monitoruje váš běh a následně zaznamenává vaše snažení ve své online aplikaci. Sportband získá čtenář, jehož diskusní příspěvek dostane od ostatních do pátku 24. června do 14:00 největší počet „palců“ (nejvíce čtenářů jejich příspěvky označí jako trefné). Soutěž je „freestyle“, nemusíte se držet níže uvedených otázek k diskusi.

Témata k diskuzi:

1. Proč jste začali s běháním?

2. Jaké jsou nebo byly vaše běžecké začátky?
3. Co dalšího ze své zkušenosti poradíte ostatním běžcům?

Líbí se vám Psychologie.cz?

Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu. Předplatné vám otevře přístup k obrovské knihovně článků, videí a audiobooků. Nebo vám můžeme posílat nejzajímavější myšlenky e‑mailem zdarma. Tak se také dozvíte, když něco otevřeme pro všechny čtenáře.

Podpořit a připojit se:

Přístup ke všemu

Nejlepší myšlenky zdarma:

Novinky e-mailem

Články k poslechu

Zahledění do sebe

Kousek narcismu je v každém z nás. Kdy to začíná být vážné?

16 min

Eros a spiritualita

Eros je tvořivá síla nezávislá na našich přáních. Jak ji pozvat do svého života?

34 min

Truchlení je chaos

Popírání, hněv, smlouvání, deprese, smíření? Nikdo z mých klientů neprožíval smutek takto strukturovaně.

14 min

Rodiče ve válce

Rozešli jsme se, ale boj pokračuje. Jde nám totiž o děti. Jak „rozvodové démony“ utišit?

16 min

Hraniční porucha ve vztahu

Opravdu si nemusíte nechat všechno líbit. Naučte se rozeznat, kdy a jak se vymezit.

12 min

Otevřít audio sekci

Jan Smetánka

Vydavatel a manažer Psychologie.cz, lektor