Nový audiobook: Milování
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Diagnóza: smrt

Když váš blízký umírá, máte na výběr – buď s ním o tom mluvit, nebo dělat, že se nic neděje.

Ze seriálu: Psycho

Smrt je dnes tabu, stejně jako byl kdysi sex. A tak, když se s ní setkáme u našich blízkých, často nevíme, jak reagovat. Zda o smrti můžeme mluvit otevřeně, o tom, jaké pocity člověka provází, o obavách z toho, co ho čeká na druhé straně… Anebo raději mlčet.

Když můj táta onemocněl rakovinou, věděla jsem, že jako pacient má právo rozhodnout se, zda chce být o svém zdravotním stavu informován, či nikoliv. Povinností lékaře je toto rozhodnutí plně respektovat. Pokud si pacient zvolí možnost informovat se o svém zdravotním stavu, měl by s ním lékař jednat v rukavičkách. Bohužel skutečnost je často jiná.

Doktoři jsou tak zaneprázdněni svou prací, že vážnou diagnózu sdělují téměř mezi dveřmi a je na pacientovi samotném, jak se s tím vypořádá. V případě nemoci mého táty jsme diagnózu znát nechtěli, tušili jsme, že bychom špatnou zprávu psychicky neustáli. Časem jsme pochopili, že tátova nemoc se dostala do posledního stádia, ale i přesto jsme doufali, že se to třeba změní a bude zase zdráv.

Pět fází smutku

Americká psychiatrička Elizabeth Kübler‑Ross zasvětila svůj život zkoumání pocitů lidí se smrtelným onemocněním. Popsala pět fází, kterými si pacienti procházejí od stanovení diagnózy až po smrt.

  • Šok, popření. Šok je silná emocionální odezva na zprávu o život ohrožující nemoci. Po šoku nastává popření. Člověk tomu nemůže uvěřit, říká si, že se musel někdo splést. Že to nemůže být on, kdo onemocněl.
  • Agrese, zlost, hněv. Nemocný je plný negativních emocí, zmatku. Nechápe, proč zrovna on musel onemocnět. Vynořují se pocity viny, začíná si uvědomovat, co v životě udělal špatně.
  • Smlouvání. To je nejdůležitější období z hlediska léčby. Pacient se snaží spolupracovat, smlouvá o čas, uvažuje o smyslu života, uvědomuje si, že situace je chorobou definována. Snaží se žít naplno.
  • Deprese. Nemocnému došlo, že nepochybně umírá. Opouští ho fyzické síly. Přichází hluboký smutek nad ztrátou zdraví a budoucnosti.
  • Smíření, rezignace. Po přijetí pravdy, že člověk směřuje ke smrti, může nastat rovnováha, vnitřní klid a vyrovnanost, nebo naopak rezignace a beznaděj.

Tyto fáze mohou mít u každého jinou intenzitu, délku trvání i pořadí. Nemusí nutně nastat všechny fáze, dotyčný ale vždy zažije nejméně dvě z nich. Fáze se mohou i opakovat. Prochází jimi nejen umírající, ale také jeho blízcí. Přestože mnohdy trpí víc než samotný postižený, očekává se od nich, že mu pomohou dojít ke smíření.

Umírání blízkého člověka patří k psychologicky nejnáročnějším situacím v lidském životě. Dokážete se podělit o své zkušenosti?

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Proč tak koukají?

Pocit nedokonalosti může člověka zcela ochromit. Jak nás vidí lidé kolem nás?

5 min

Jak zkrotit své démony

Přestaňte se jim vyhýbat. Přestaňte s nimi bojovat. Raději se s nimi naučte vycházet.

18 min

Malé starosti?

V životě zažiješ horší věci! Zlehčováním problémů dětí a dospívajících jen prohlubujeme neporozumění.

14 min

Mozek v opravně

Žijete až příliš ve své hlavě? Ovládají vás často emoce? Přečtěte si, jak sjednotit rozpojenou …

23 min

Citlivé hranice

Proč je otázka hranic u vysoce citlivých lidí tak důležitá?

8 min

Otevřít audio sekci
Psycho
Seriál

Vítejte v rubrice Psycho, kde se laskavý obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.

Více autorů

  • Štěstí