Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Diplomacie v oblasti přátelství

Proč naši přátelé neumí udržet důvěrnou informaci, se kterou jsme se jim svěřili?

Ze seriálu: Psycho

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg si šlápl na hrábě. Sdělil důvěrnou informaci francouzskému ministrovi zahraničí. Ten neváhal a přestože jejich konverzace proběhla doslova mezi čtyřma očima a neměla tedy opustit zdi jednací místnosti, předal informace dál. Věc řeší Evropská komise…

Souhlasím, pryč už od politiky. Vztáhněme tuto událost na obyčejné lidi a jejich obyčejné problémy. Každému člověku po zhlédnutí nebo poslechu této zprávy bezpochyby probleskne hlavou nějaká vlastní vzpomínka. Pomineme základní a střední školy, protože v období dětství a především puberty drobné prohřešky týkající se přátelství můžeme přejít a odpustit.

Co ale v dospělosti? Existuje vůbec někdo, komu by se někdy stalo, že by svému příteli sdělil nějaké tajemství a ono by opravdu zůstalo jen mezi nimi? Pokud ano, má velké štěstí.

Podívejme se na to z druhé strany. Jak roli důvěrníka zvládáme my? Přijde za námi blízký člověk a nadšeně (nebo zoufale, záleží na situaci) nám něco vypráví. Poskytneme mu, co od nás potřebuje: nasloucháme, promluvíme si o tom. A samozřejmě svatosvatě přísaháme, že to nikdy nikomu dalšímu nepovíme.

Pokud své slovo vždycky dodržíte, ani nemusíte číst dál, gratuluji. My, co čisté svědomí nemáme, se pojďme zamyslet, co nás k tomuto jednání vede.

Na tom kamarádovi nám záleží, nechceme mu ublížit, rádi bychom mu poradili, pomohli. Přesto ale, jakmile se od něho vzdálíme, máme nutkavou potřebu podělit se o jeho soukromou zprávu s další osobou.

Informace mají hodnotu

Pomineme-li zlomyslnost nebo úmyslný zájem druhého poškodit, patří k těm méně ušlechtilým důvodům jakási touha po tom, aby nás třetí osoba pomyslně poplácala po zádech za to, že jsme jí tu tajnou, a to zajímavější věc sdělili (viz článek Tajné, zakázané, vzácné? Chci to!). Můžeme pocítit určitou moc, protože víme něco, co nikdo jiný neví, a je jen na nás, jak s tím naložíme.

Ušlechtilé důvody

Existují ale i pohnutky méně odsouzeníhodné. Můžeme mít z informace takovou radost nebo z ní být naopak natolik špatní, že se o ni potřebujeme sami podělit. Neuneseme "tíhu", stejně jako ten, kdo nám ji naložil. Zajímá nás názor druhých, potřebujeme o tom mluvit.

Jaké jsou vaše zkušenosti? Můžete o někom z vašich přátel s jistotou říci, že důvěrné informace nepošle dál? Jak s takovými informacemi umíte nakládat vy?

A nakolik je podle vás schopnost udržet jazyk za zuby v životě důležitá?

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Pod nánosem traumatu

V terapii hledáme autentickou osobnost. Tu, kterou se někdejší dítě marně chtělo stát.

34 min

Kdy je konflikt zdravý

Co nám brání jít do konfliktu? Nevěříme vzájemnému vztahu, nevěříme ani sami sobě.

9 min

Já to vzdávám

Vytrvalost a odhodlání vedou k úspěchu – nebo do slepé uličky.

10 min

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Otevřít audio sekci
Psycho
Seriál

Vítejte v rubrice Psycho, kde se laskavý obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.

Více autorů

  • Štěstí