Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Ekonomika v posteli: Proč mladí žijí sami?

Muži chtějí více svobody, říká Laura Janáčková. A masturbovat je pohodlné, dodává Petr Weiss.

Ze seriálu: Ekonomika v posteli

Mnoho lidí volí život bez partnera. Jsou za tím spíš peníze, nebo potřeba volnosti? Odpovídají sexuologové Laura Janáčková a Petr Weiss.

Promítá se ekonomická krize do sexuálního chování lidí?

Laura Janáčková: Nižší přijmy a tím i možnosti rodiny samozřejmě ovlivňují vztahy v rodině. Pro ženu je ekonomické zázemí velmi důležité, a to nejen v rodinném životě, ale už při výběru partnera.

Proč myslíte, že je to pro ženy důležitější?

Laura Janáčková: Je to proto, že investice žen do eventuálních budoucích potomků bývá vyšší než u mužů. Z evolučního pohledu pro přežití a vychování dítěte do dospělosti jsou zdroje nezbytné. Mužská investice v krajním případě může znamenat právě jen jednu spermii. Přístup a ochota rozdělit se o zdroje je proto pro ženy jedním z primárních kriterií při výběru partnera.

Ve společnosti přibývá singles, tedy lidí, kteří žijí a hospodaří sami, o zdroje se nedělí. Jak si to vysvětlujete?

Petr Weiss: Je mnohem pohodlnější masturbovat, než někoho zvát na večeři, uhánět. Trvá to týdny, stojí to peníze, čas a energii... Singles nebývají ti nejchudší, ale nejbohatší.

Například beran ejakuluje s ovcí. Když je mu poté nabídnuta jiná, opět projeví zájem. Když má ale v krátké době možnost opětovného páření s původní samicí, ztrácí zájem. Jeho preference je vždy nová samice.

Vede tato životní preference k větší promiskuitě?

Laura Janáčková: Může to tak být, ale v žádném případě nelze zobecňovat. Důvodů, proč se člověk rozhodne žít sám, může být celá řada a nemusí souviset s promiskuitou. Muži obecně touží po větší sexuální variabilitě, platí to mnohdy i v přírodě. Například beran ejakuluje s ovcí. Když je mu poté nabídnuta jiná, opět projeví zájem. Když má ale v krátké době možnost opětovného páření s původní samicí, ztrácí zájem. Jeho preference je vždy nová samice.

To zní jako dobrá výmluva pro záletníka...

Petr Weiss: Musíme ale také brát v úvahu vědecký výzkum, podle něhož má beran v zásobě 82 ejakulací, zatímco muž v průměru 1,5 na den.

Jaký motiv podle vás vede k single životu ženy?

Laura Janáčková: Ženy mají tendenci mít partnera. Důležitost volby vhodného partnera mnohdy může vést k zdánlivému pocitu, že žena patří mezi singles. Ona však stále hledá toho pravého. Platí to i o ženách, jež jsou například zklamané ze vztahu a dočasně vyčkávají. Procento žen, jež se po většinu života dobrovolně rozhodnou žít samy, je minimální. 

Jaký je váš názor na nevěru? Vnímáte rozdíl mezi nevěrou manželskou a partnerskou, kdy spolu pár jen chodí?

Laura Janáčková: Myslím, že je mezi tím velký rozdíl. Něco jiného je variabilita a touha, to je pro muže přirozené a v rámci přirozeného výběru normální. Ale jestliže se pak muž ožení a má děti, tak si nemyslím, že to vztahu prospívá. Muž odpovídá za své chování, i když  ho sexuálně přitahují jiné ženy. Lidé by před svatbou měli mít možnost výběru, aby si ujasnili, co chtějí a jaká je jejich hodnota.

Mnozí si takto ujasňují svoji hodnotu až po svatbě. Je pravda, že nevěrný je každý druhý a že se to týká i žen?

Petr Weiss: Z českých statistik vychází, že 66 % ženatých mužů a 46 % vdaných žen je nevěrných. Je to nejvíc na světě. My ale nevíme, jestli je to skutečně nejvíc, nebo to u nás jen nejvíce přiznávají.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Citový hlad

Snaží se zaplnit prázdnotu jídlem, které hned vyvrhují. Potřebují totiž něco úplně jiného.

13 min

Práce nad hlavu

Úkoly se kupí, vaše mysl těká od jednoho k druhému, napětí narůstá. Jak se zklidnit …

11 min

Toxické aktivity

Všímejte si, co vaše mysl dělá, když jí není dobře.

9 min

Řeč nevědomí

Naučte se využívat pro práci se sny metodu amplifikace.

9 min

V pasti mindfulness

Nenechte ze sebe udělat mindful zombie. Rozhovor s psychologem Janem Bendou.

27 min

Otevřít audio sekci

Jan Smetánka

Vydavatel a manažer Psychologie.cz, lektor