Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Ekonomika v posteli: Proč mladí žijí sami?

Muži chtějí více svobody, říká Laura Janáčková. A masturbovat je pohodlné, dodává Petr Weiss.

Ze seriálu: Ekonomika v posteli

Mnoho lidí volí život bez partnera. Jsou za tím spíš peníze, nebo potřeba volnosti? Odpovídají sexuologové Laura Janáčková a Petr Weiss.

Promítá se ekonomická krize do sexuálního chování lidí?

Laura Janáčková: Nižší přijmy a tím i možnosti rodiny samozřejmě ovlivňují vztahy v rodině. Pro ženu je ekonomické zázemí velmi důležité, a to nejen v rodinném životě, ale už při výběru partnera.

Proč myslíte, že je to pro ženy důležitější?

Laura Janáčková: Je to proto, že investice žen do eventuálních budoucích potomků bývá vyšší než u mužů. Z evolučního pohledu pro přežití a vychování dítěte do dospělosti jsou zdroje nezbytné. Mužská investice v krajním případě může znamenat právě jen jednu spermii. Přístup a ochota rozdělit se o zdroje je proto pro ženy jedním z primárních kriterií při výběru partnera.

Ve společnosti přibývá singles, tedy lidí, kteří žijí a hospodaří sami, o zdroje se nedělí. Jak si to vysvětlujete?

Petr Weiss: Je mnohem pohodlnější masturbovat, než někoho zvát na večeři, uhánět. Trvá to týdny, stojí to peníze, čas a energii… Singles nebývají ti nejchudší, ale nejbohatší.

Například beran ejakuluje s ovcí. Když je mu poté nabídnuta jiná, opět projeví zájem. Když má ale v krátké době možnost opětovného páření s původní samicí, ztrácí zájem. Jeho preference je vždy nová samice.

Vede tato životní preference k větší promiskuitě?

Laura Janáčková: Může to tak být, ale v žádném případě nelze zobecňovat. Důvodů, proč se člověk rozhodne žít sám, může být celá řada a nemusí souviset s promiskuitou. Muži obecně touží po větší sexuální variabilitě, platí to mnohdy i v přírodě. Například beran ejakuluje s ovcí. Když je mu poté nabídnuta jiná, opět projeví zájem. Když má ale v krátké době možnost opětovného páření s původní samicí, ztrácí zájem. Jeho preference je vždy nová samice.

To zní jako dobrá výmluva pro záletníka…

Petr Weiss: Musíme ale také brát v úvahu vědecký výzkum, podle něhož má beran v zásobě 82 ejakulací, zatímco muž v průměru 1,5 na den.

Jaký motiv podle vás vede k single životu ženy?

Laura Janáčková: Ženy mají tendenci mít partnera. Důležitost volby vhodného partnera mnohdy může vést k zdánlivému pocitu, že žena patří mezi singles. Ona však stále hledá toho pravého. Platí to i o ženách, jež jsou například zklamané ze vztahu a dočasně vyčkávají. Procento žen, jež se po většinu života dobrovolně rozhodnou žít samy, je minimální. 

Jaký je váš názor na nevěru? Vnímáte rozdíl mezi nevěrou manželskou a partnerskou, kdy spolu pár jen chodí?

Laura Janáčková: Myslím, že je mezi tím velký rozdíl. Něco jiného je variabilita a touha, to je pro muže přirozené a v rámci přirozeného výběru normální. Ale jestliže se pak muž ožení a má děti, tak si nemyslím, že to vztahu prospívá. Muž odpovídá za své chování, i když  ho sexuálně přitahují jiné ženy. Lidé by před svatbou měli mít možnost výběru, aby si ujasnili, co chtějí a jaká je jejich hodnota.

Mnozí si takto ujasňují svoji hodnotu až po svatbě. Je pravda, že nevěrný je každý druhý a že se to týká i žen?

Petr Weiss: Z českých statistik vychází, že 66 % ženatých mužů a 46 % vdaných žen je nevěrných. Je to nejvíc na světě. My ale nevíme, jestli je to skutečně nejvíc, nebo to u nás jen nejvíce přiznávají.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Vědomí konce

Zapomínáme-li na smrt, bereme život jako samozřejmost.

23 min

8. Neřešte neřešitelné

Naše mysl je „napadána“ myšlenkami. Jak je třídit? A co s těmi přebytečnými?

14 min

Ovládejte se méně

Na dítě často nepřiměřeně „vylítne“ právě rodič, který se úporně snaží řešit vše v klidu.

16 min

Procitnout z deprese

Deprese může být příležitostí k životní změně. Předchází jí sestup do nevědomí.

31 min

7. Mentální zlozvyky

Některé způsoby uvažování nám zkrátka škodí. Proč se jich vlastně nechceme vzdát?

24 min

Otevřít audio sekci

Jan Smetánka

Vydavatel a manažer Psychologie.cz, lektor