Můžeme věřit výsledkům experimentů? Odpověď chce najít připravovaný výzkumný projekt.
Každý měsíc jsou publikovány desítky psychologických experimentů z různých oblastí lidské činnosti. Ať už jde o výzkumy inteligence, mezilidských vztahů, komunikace či vnímání okolního světa, většina těchto prací přináší nové a mnohdy nečekané výsledky. Některé z publikovaných experimentů však v nejbližší době přijdou na přetřes.
Psychologie si jako vědy vážím a nechtělo se mi věřit, že by badatelé výsledky některého z výzkumů v honbě za kariérou či neuvěřitelným objevem zfalšovali. Ani v psychologii se ale věci vždy nedějí tak, jak by měly. Neplatnost testů ovšem nemusí být způsobena jen úmyslným zkreslením, ale i mechanismy jako publikační předpojatost (angl. publication bias nebo file drawer effect).
Publikační předpojatost je situace, kdy autor výzkumu bez ohledu na počet neúspěšných experimentů publikuje pouze pozitivní výsledek, zpravidla v důsledku nezodpovědnosti či neznalosti metodiky. Experiment může být neplatný také čistě neúmyslným a nevědomým ovlivněním ze strany autora.
Skupina výzkumníků v čele s doktorem Brianem Noskem se proto v rámci Open Science Framework rozhodla spustit Reproducibility project, v jehož rámci chtějí zopakovat všechny experimenty uvěřejněné roku 2008 v Psychological Science, Journal of Personality and Social Psychology a Journal of Experimental Psychology: Learning, Memory and Cognition, tedy ve třech z nejvýznamnějších periodik zabývajících se experimentální psychologií.
Opakování experimentů vyžaduje hodně času, v kariéře vás to moc neposune, a navíc... kamarády si tím zrovna neuděláte.
Jelikož navodit zcela přesné podmínky experimentu není vždy možné a lidé opakující pokus mohou také chybovat, nejde v projektu o jasné označení neplatných experimentů, ale pouze těch, které nelze zopakovat. To, že experiment nelze zopakovat, ještě nutně neznamená, že je neplatný, ale opakovatelnost experimentu je jedním z klíčových faktorů.
Opakování experimentů obecně není příliš rozšířená činnost, a to hned z několika důvodů. V prvé řadě to vyžaduje hodně času a v kariéře vás to moc neposune. V řadě druhé je velmi obtížné (místy až nemožné) takové opakování publikovat, a navíc... kamarády si tím zrovna neuděláte. I těchto rizik si je Nosek vědom, ale jeho úsilí je podporováno i souběžně běžícími stránkami PsychFileDrawer.
Projekt by měl odstartovat letos na podzim a podle Noseka by měly být všechny experimenty ze zmíněných periodik zopakované do jara příštího roku. Osobně doufám, že projekty jako jsou tyto přispějí k celkové kvalitě výzkumu a nebudou se opakovat incidenty podobné případu Diederika Stapela.
Diederik Stapel je holandský sociální psycholog, který zfalšoval desítky výzkumů. Závěry jeho prací - i prací jeho nicnetušících kolegů - vycházely ze smyšlených dat, ke kterým Stapel nikomu neumožnil přístup. Podvržená byla nejen data, ale mnohdy například i jména asistentů.
Přesto trvalo několik let, než byly Stapelovy podvody odhaleny. Veškeré konání, které by ho mohlo prozradit - jako kontrola dat či kontaktování škol, na kterých údajně jeho výzkumy probíhaly - svým spolupracovníkům totiž pod různými záminkami zakazoval, či je od nich na základě své autority a uměle vyvolaného pocitu exkluzivity práce s ním odrazoval. Na jeho praktiky se přišlo až ve chvíli, kdy šest jeho asistentů přišlo s podezřením za vedoucím katedry.
...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.
Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.
V terapii hledáme autentickou osobnost. Tu, kterou se někdejší dítě marně chtělo stát.
34 min
Co nám brání jít do konfliktu? Nevěříme vzájemnému vztahu, nevěříme ani sami sobě.
9 min
Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.
32 min
Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.
65 min