Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Hledači, čekatelé a vykladači

Co karty ukázaly dnes, může být zítra jinak. Budoucnost se změní, když začnete přemýšlet jinak.

Slepí jsou ti, co hledají. Tuhle větu jsem jako představitel Merlina říkal v každém představení muzikálu Excalibur. Stoupenci Mordreda se v něm vydají hledat zlatý grál, který je podle slov představitele zla udělá šťastnými. Na této cestě všichni kromě Mordreda zemřou.

Tento článek píšu proto, že kolem sebe vidím příliš mnoho lidí, kteří se trmácejí za stejným přízrakem. Ani já jsem nebyl výjimkou. Dělají to proto, že zlatý grál považují za zdroj svého štěstí – jen ho dosáhnout. Nevědí, že hledat mají uvnitř sebe.

Zlatý grál není třeba hledat a už vůbec se za ním honit. Stačí si jej uvědomit, objevit ho v sobě. Jenže pro spoustu lidí je pohled do sebe těžší než strastiplné putování za přeludem. A tak spousta z nás dožije, aniž by zdroj štěstí nalezla.

Zabordelený zlatý grál

Znáte to, jak doma hledáte něco, co jste založili? Třeba klíče. Někde doma jsou, o tom není pochyb. Už jste prolezli všechny kouty. Začnete hledat i na místech, kde je rozhodně najít nemůžete.

Strávíte tím spoustu času, cítíte frustraci, vztek. Už potřebujete odejít na důležitou schůzku. Bez klíčů nemůžete. Začnete vzpomínat, kde všude jste byli. Záchod. Kouknete do koše a proberete odpadky. Ledničku. Mrazák.

Nakonec se obvykle hledaná věc objeví právě na nějakém podobně nesmyslném místě. Uleví se vám, našli jste svůj instantní zlatý grál. Vyběhnete z bytu a pustíte to z hlavy.

Podobné pátrací akce se vám pak v životě opakují a pocit štěstí, který vás zaplaví při jeho nalezení, odvádí vaši pozornost od toho hlavního: proč se vám to děje, že stále hledáte cosi, co je pro váš život tak důležité? Já tyhle momenty znám velice dobře.

Položte si otázky:

  • Co můžete udělat pro to, abyste zlatý grál nemuseli hledat?
  • Jak by váš život vypadal, kdybyste nehledali?

Podobně jako při hledání klíčů nacházejí hledači své poklady i v životě. Pak očekávají, že to, co nalezli, je udělá šťastnými. Jenže ono to ve většině případů nefunguje.

Hledají na nejrůznějších místech a také najdou - úžasného partnera, skvěle placenou práci, vyhrají ve sportce. Našli zlatý grál, který je vně jejich osobnosti. Jenže jsou odsouzeni po čase začít hledat znova. Jako by někam založili to, co je pro ně v jejich životě opravdu důležité.

Položte si otázky:

  • Co v mém životě je opravdu důležité?
  • Co všechno mě udělá trvale šťastným?
  • Co je třeba si uvědomit a najít v sobě, abych přestal hledat zdroj štěstí někde venku?

Přestat hledat a začít objevovat

Někteří lidé nehledají. Čekají, že se něco stane a zlatý grál je zasáhne jako blesk z čistého nebe. Představují si, jaké to bude, až to přijde a oni budou nadosmrti šťastní. Hodně o tom mluví, chodí ke kartářkám, aby zjistili, jestli už je ta rána na obzoru... Ne, nechystám se tady shazovat kartářky ani lidi, kteří k nim chodí.

I já jsem se před časem zabýval vykládáním tarotových karet. Byla to pro mě zábava, stejně jako třeba prší. Vykládal jsem jen svým blízkým, byla to hra. Vždycky jsem jim říkal: "To, co ti dnes karty ukázaly, může být zítra jinak, protože zítra o své situaci můžeš začít přemýšlet jinak. Když přijdeš za týden, mohou karty ukázat pravý opak. Ukazují jen současný stav."

Výklad karet je vhodná ukázka hledání zlatého grálu vně sebe. Kdo se upne na jejich věštbu, stává se obětí sebenaplňujícího se proroctví. Pokud ji ale přijmu jako podnět k úvahám o tom, co v životě chci a co mohu ovlivnit, mohou posloužit jako šikovný nástroj sebereflexe.

Položte si otázky:

  • Jak mohu ovlivnit svou budoucnost?
  • Co mohu udělat pro to, abych změnil svůj osud?
  • Co vše mi dává a bere, když dám na to, co o mém životě říká okolí?

Abychom našli zlatý grál v sobě, naučme se klást si správné otázky. Několik jsem jich zde nastínil. Většina čtenářů si je projde a nepocítí potřebu hledat na ně odpovědi. To je v pořádku. Ale jen zopakuji, že zdroj štěstí je v našich myslích, srdcích – a činech.

Je opravdu na každém z nás, jestli se rozhodneme vydat na cestu za Mordredem a do konce svého života hledat zlatý grál, nebo uvěříme ve slova Merlina, který říká, že slepí jsou ti, co hledají.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Kdy je konflikt zdravý

Co nám brání jít do konfliktu? Nevěříme vzájemnému vztahu, nevěříme ani sami sobě.

9 min

Já to vzdávám

Vytrvalost a odhodlání vedou k úspěchu – nebo do slepé uličky.

10 min

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Otevřít audio sekci