Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Hledám nový vztah

Jak zvýšit své šance, že to tentokrát opravdu vyjde?

Není dobré brát seznámení s novým protějškem jako náplast na čerstvě zlomené srdce nebo jako univerzální řešení všech svých problémů. Takové nároky nemůže žádný člověk splnit. A když už se do seznamování pustíte, začněte zlehka: při prvním kontaktu není vhodný čas na velké důvěrnosti.

Možností k seznámení máme nyní více než kdy dříve. Osobně či přes komunikační technologie se můžeme poměrně snadno, pohodlně a levně dostat do různých koutů republiky i světa a díky bohatým možnostem navázání sociálních kontaktů (od kurzů přes organizované aktivity až po seznamky) se nám otevírá mnoho příležitostí poznat někoho nového.

Ne každý si ale před tím, než začne hledat svůj nový protějšek, položí otázku: Jsem na seznámení s někým novým skutečně připraven(a)? A pokud ano, jak vztah navázat?

Mnoho lidí nezná odpověď ani na jednu z těchto otázek. Ale proberme to postupně: Co je třeba udělat předtím, než se pustíme do samotného seznamování, a jak postupovat při různém způsobu seznámení, když jsme připraveni najít novou lásku?

Uzavřete předchozí kapitolu

Nehledáte-li někoho poprvé v životě, znamená to, že jste si prošli minimálně jedním rozchodem. Každý se s rozchodem či rozvodem vyrovnává po svém, existují ovšem některé činnosti, které by měly být společné všem lidem bez ohledu na důvod rozchodu či jeho průběh. Vše, co se po rozchodu stane, by mělo vést ke smíření s tím, co bylo, i se sebou samým.

Čerstvě po rozchodu je třeba pojmenovat svou bolest a její sílu, radí koučka Hana Wolf. Přestože by se člověk ve své sebelítosti, hněvu či smutku neměl utápět, není vhodné tyto negativní emoce potlačovat a snažit se je přebít něčím jiným, například prací, přehnanou péčí o děti a domácnost nebo opíjením se s kamarády.

Když víme, kdo jsme, umíme se zabavit a a vážit si sebe sama, máme větší šanci potkat někoho, kdo se do nás zamiluje.

To ovšem neznamená, že máte sedět sami doma v koutě. Trávení času s těmi, které milujeme, nám pomůže získat jiné úhly pohledu i odstup od problému a pokud máte pevnou oporu v rodině či blízkých kamarádech, časem se rány z předchozího vztahu zacelí. V opačném případě hrozí, že si s sebou ponesete do dalšího vztahu příliš mnoho, ať už vědomě, či nevědomě. Důležité je také introspektivní trávení času se sebou, například na dlouhých procházkách, říká psycholožka Wiebke Neberichová.

Podle ní je také dobré zpětně zhodnotit předchozí vztah a na jeho základě si do budoucna srovnat, co považujete v dalším vztahu za důležité.

  • Co je pro vás naprosto neakceptovatelné a bez čeho se naopak ve vztahu neobejdete?
  • Co byste rádi do budoucna změnili a co byste chtěli zachovat?

Najdete-li alespoň na některé z těchto otázek odpověď, pomůžete předejít tomu, že se negativní situace budou opakovat i v budoucnu.

Ideálně oboustranné uzavření vztahu bez dalších výčitek a pocitů křivdy či viny je tedy základ toho, abyste mohli znovu najít plnohodnotný vztah. "Pokud jsme předešlý vztah zdravě neukončili, nesmířili se s jeho koncem a nepoučili se z chyb svých i partnerových, tak se nám tyto chyby budou úplně stejně zobrazovat i v našem následujícím vztahu," popisuje Hana Wolf.

Byla-li důvodem rozchodu bolestivá zkušenost, je třeba umět ji pojmenovat a pracovat s ní. V opačném případě se může stát, že se jejího opakování u nového protějšku budete obávat natolik, až k ní skutečně znovu dojde. Podváděl-li vás například bývalý protějšek a vy jste se s tím vůbec nesmířili, hrozí, že budete natolik podezřívaví, až nového partnera znechutíte do té míry, že to skutečně udělá – byť třeba jen z trucu.

Lék na prázdnotu?

Lidé nehledají nového partnera jen proto, že potřeba k někomu patřit je lidská a přirozená. Často se za ní skrývají hlubší důvody, pramenící z osobních problémů, pocitu prázdnoty či nenaplnění. Takoví lidé popisují, že chtějí někoho najít, protože "neumějí být sami" a bojí se samoty. Nicméně ti, kteří hledají své štěstí ve vztahu, budou podle Wolf nejspíš obětí vztahových kompromisů a svého štěstí nedosáhnou ani s partnerem.

Je tedy třeba soustředit se na sebe, poznat se a vědět, co nás dělá šťastnými, i když jsme sami, a naopak co nás nebaví. To nemusí být jednoduchá cesta a stejně tak nemusí být nutně bezbolestná, zde se hodí požádat někoho o pomoc, radu či oporu.

Nemusíte si hned psát nákupní seznam vlastností, které by váš ideální protějšek měl mít, ale alespoň základní představa o nové lásce vám může být nápomocna.

Když se nám to ale povede a dospějeme k tomu, že víme, kdo jsme, umíme se zabavit a a vážit si sebe sama, máme větší šanci potkat někoho, kdo se zamiluje do nás a naší přirozenosti a bude si nás vážit také. U těch, kdo si sami sebe neváží a jsou ochotni se v partnerství podřizovat jen proto, "aby s někým byli", nakonec podle Hany Wolf přetvářka stejně vyjde najevo. Máte-li tedy například malé sebevědomí nebo vám dělá problém smysluplně trávit volný čas, je ten pravý čas na sobě zapracovat a najít hodnotu sami v sobě.

Nakonec je důležité nejen být z předchozích vztahů poučeni o tom, co v partnerství nechcete, ale i naopak čeho se vám dostávalo málo či co byste si představovali. Nemusíte si hned psát nákupní seznam vlastností, které by váš ideální protějšek měl mít, ale alespoň základní představa o nové lásce vám při následujícím výběru toho pravého či té pravé může být nápomocna.

Pokud se máte rádi, netrápí vás křivdy minulosti a víte, co od vztahu očekáváte, jste připraveni ho najít.

Vyhrává upřímnost a konverzační témata

Když jste připraveni se začít seznamovat, vyplatí se následovat několik jednoduchých rad odborníků. Při seznamování platí, že být upřímný a sám sebou je to nejlepší, co můžete udělat. Nechcete přece, aby se protějšek zamiloval do přetvářky nebo někoho, kým byste chtěli být. Není totiž nic krásnějšího a ryzejšího, než když vás někdo miluje pro to, kým jste.

Samozřejmě je ale třeba mít se na pozoru a ujistit se, že ten, se kterým se seznamujete, je k vám také upřímný. Je proto dobré mít na paměti, že upřímnost neznamená přehnanou otevřenost – zejména komunikace přes internet či telefon se jeví jako anonymější a svádí k přílišným důvěrnostem. Míra sdílení informací je samozřejmě na vás, koučka Hana Wolfová nicméně radí jít cestou diskrétnosti a neprozrazovat hned ze začátku příliš.

Hledáte seznámení přes internet? Jestliže například milujete cestování, zmiňte v profilu, kam byste se rádi vydali nebo která místa jste měli čest navštívit.

Abyste zjistili, jak si s dotyčným člověkem sednete, nemusíte zkraje prozrazovat intimnosti; velice dobře to lze poznat i na konverzačních tématech a v detailech chování. Kouč Aleš Kalina radí, že pokud se s někým teprve začínáte seznamovat, vyplatí se zaznamenávat si tzv. trky – tedy momenty, při kterých Vaše známost provede nebo vyřkne něco, u čeho se zastavíte, protože je vám to cizí nebo vám to nesedí. Tyto vlastnosti se totiž mohou později ve vztahu projevit ve své plné síle.

Wiebke Neberichová, která má mnohaleté zkušenosti z prostředí internetového seznamování, radí těm, kteří zkoušejí své štěstí přes seznamku, že tato témata je dobré nastínit již při vyplňování profilu. Podle toho, jaké informace o sobě do profilu zadáte, totiž dáváte druhému šanci s vámi navázat hovor. Otázka tedy zní: o čem byste si s potenciálními partnery chtěli povídat?

Jestliže například milujete cestování, zmiňte v profilu, kam byste se rádi vydali nebo která místa jste měli čest navštívit. Zajímáte-li se o literaturu, napište o tom, jaká kniha vás naposled uchvátila. Je-li pro vás vysoko v žebříčku hodnot vaše práce, nezapomeňte to v profilu také uvést, radí psycholožka a vzápětí dodává, že to samé platí, i když si procházíme profily na seznamce i my.

Využívejte celý web.

Předplatné

Pokud nás u jednotlivých profilů něco zaujme, ať už se jedná o sdílené hobby či povahový rys, neměli bychom se bát na něm založit hovor. Dalším tématem ke konverzaci mohou být i vaše fotografie. Například milá momentka z dovolené či vašeho oblíbeného místa můžou být také prvotním spouštěčem konverzace.

Článek vznikl ve spolupráci s psycholožkou a mluvčí seznamky eDarling Wiebke Neberichovou.

Získat aplikaci Adobe Flash Player

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Řeč nevědomí

Naučte se využívat pro práci se sny metodu amplifikace.

9 min

V pasti mindfulness

Nenechte ze sebe udělat mindful zombie. Rozhovor s psychologem Janem Bendou.

27 min

Sebeláska jako vývojový úkol

Ve formování zdravé sebelásky má své místo i fáze narcismu a velikášství.

16 min

Kým budu dnes?

Zasekli jste se v hlavě? Malý experiment vám dá novou energii.

10 min

Umění říkat ne

Důležitější než techniky je jasný záměr, se kterým k odmítnutí přistupujeme.

29 min

Otevřít audio sekci