Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Hledání vůně mládí

Pojďme se v myšlenkách vrátit někam, kde jsme už strašně dlouho nebyli. Třeba tam na nás někdo čeká.

Také máte svou oblíbenou vůni mládí? Je to vůně babiččiných bramboráků, čerstvě vypraného prádla či snad něco jiného, co vás navrací v čase zpátky a vyvolává ve vás příjemné pocity?

Mou vůní  mládí je už od dětství starší typ pánské kolínské nebo vody po holení. Donedávna jsem neznala jeho jméno. Evokuje ve mně pocit přitažlivosti a bezpečí. Používal ji tehdy zřejmě někdo blízký. Možná děda, možná strýc… sama už netuším.

Každopádně i teď po letech, když se občas stane, že ji na ulici rozeznám na nějakém z procházejících mužů, připadám si rázem jako omámená. V jiném čase i prostoru, v bezpečí.

Nedávno se mi to stalo po dlouhé době znovu a nositelem té vůně nebyl žádný přitažlivý mladík nebo muž, ale hodně starý pán.

Čím to tak krásně voníte?

Sebrala jsem tehdy odvahu a protože byla příhodná situace, zeptala jsem se ho, čím tak krásně voní. Pán očividně zrozpačitěl a vzápětí i já. Pak z něj vypadlo tiché a zahanbené: "Nezlobte se, nerozumím, špatně slyším."

Otázku jsem zopakovala hlasitěji a jeho unavený obličej se náhle rozzářil a v očích mu probleskl záblesk tepla. Vzápětí mi prozradil název toho kosmetického výrobku a doprovodil to napolo laškovným komentářem: "To je moje tajná zbraň!"

Oba jsme se na sebe ještě jednou usmáli, já poděkovala, vysoukala ze sebe nějakou zdvořilostní frázi, protože jsem měla náhle pocit nevhodnosti, a rozloučili jsme se.

Většina z nás takové tajné vzpomínky, které nám způsobí soukromé déjà-vu, má, jen o nich nemluvíme. Ten pocit by se totiž ani nedal sdělit.

Vzápětí mi po cestě ulicí došlo, že jsem mu zřejmě způsobila velkou radost. Mladá žena, která se s ním zastavila a zeptala se ho na poměrně intimní část jeho mužského já, pro něj znamenala oživení a vzpomínku na dávné časy, kdy tuhle kolínskou zřejmě opravdu aktivně používal jako svou tajnou zbraň při styku s opačným pohlavím.

Dneska jsou pro nás mladé-chvátající-neklidné staří lidé většinou zajímaví asi jako sloup kandelábru. Moc je nevnímáme (pokud se zrovna nejedná o osobu nám blízkou) a když ano, tak spíš jako element, který překáží v hektickém spěchu. Přitom uvnitř skrývají to samé, co já: mladou duši – která se zmítá úžasem a bolestí, protože s ní všichni komunikují jen podle její zvetšelé slupky.

Možná se mi tohle poznání bude v budoucnu hodit.

28. dubna. - 2. května 2021

Psychická odolnost (seminář)

Psychologie.cz

Expres linka do mládí

A co znamená vůně mládí pro vás? Nemusí to nutně být vůně známé voňavky Živé květy, kterou se kdysi voněla skoro každá žena. Ani naopak antivůně ze školní jídelny plíčky na smetaně.

Většina z nás takové tajné vzpomínky, které nám způsobí soukromé déjà-vu, má, jen o nich nemluvíme. Ten pocit by se totiž ani nedal sdělit.

Někdy je dokonce tenhle vjem doprovázený konkrétní vzpomínkou na konkrétní situaci, která už je jinak zasutá někde v hloubi naší mysli.

Jste znovu malí, bezmocní, vydaní napospas autoritativní osobě. Nebo naopak v bezpečí, stulení v babiččině náruči...

Vidíte před sebou babičku, která vám pekla na plotně vdolky s povidly, nebo dávnou lásku, kterou jste už oplakali? Či snad některého z rodičů, co už není naživu? Kamarádku ze střední školy?

Jste znovu malí, bezmocní, vydaní napospas autoritativní osobě, třeba je to váš učitel na druhém stupni základní školy? Nebo naopak v bezpečí, stulení v babiččině náruči prodchnuté vůní heřmánku a šalvěje a sedíte v duchu za stolem v babiččině kuchyni, před talířem plným makových buchet?

A třeba ta vůně nebude jedna, bude jich víc... Možná nás společně tenhle fejeton přenese v myšlenkách někam, kde už jsme nebyli strašně dlouho. Třeba tam na nás v dálce uplynulého času někdo imaginární čeká, protože jak se říká, dokud člověk žije ve vzpomínkách, nikdy není zapomenut.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Kdy je konflikt zdravý

Co nám brání jít do konfliktu? Nevěříme vzájemnému vztahu, nevěříme ani sami sobě.

9 min

Já to vzdávám

Vytrvalost a odhodlání vedou k úspěchu – nebo do slepé uličky.

10 min

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Otevřít audio sekci