Hloupneme kvůli Googlu? — archivovaná diskuse

Zpět na novou diskusi

psychous 1. 9. 2011 10:55 +16
Ježiš to je dlouhý, ani jsem to nedočetl...
Karina 1. 9. 2011 11:03 +4
Podle mého názoru je a vždy bylo čtení knih spíš koníčkem (pokud ne školní či jinou dočasnou povinností). Vždy kolem mě byli lidé, co knihy milovali i ti, kteří by na ni dobrovolně nesáhli. Já osobně čtu ráda a nemyslím si, že by mě v tom jakkoli ovlivnily online články. Knihu si vždy vychutnám, i ty odbornějšího rázu, pokud jsou dobře napsané. Je potřeba mít ke knihám vztah. Pokud tam není, nelze to lámat přes koleno, i když si vzpomínám na svou učitelku češtiny z gymnázia, když se rozčilovala, že většina třídy moc nečte a chtěla k tomu všechny přimět... Co mě ale k tomu dále napadá...děti a teenageři mi často přijdou inteligentnější než bych očekávala...není to právě díky modernímu strejdovi Googlovi? Že se aspoň všichni "učí" číst online, když ne knihy? Nechci hodnotit, zda je to dobré nebo špatné... Ale tehdy, kdy se nechodilo pro informace za strejdou Googlem, byli lidé (ti, co nečetli), "hloupější"... A jestli ti, co ke knihám vztah mají, díky němu hloupnou? Ne, nemyslím si...a že by ten vztah úplně ztratili? To už vůbec ne. Mou lásku ke knihám mi nikdo nesebere :-)
Martina 1. 9. 2011 11:08
Samozřejmě že čtení na počítači je jiný. Nedávno jsem diplomku psala a většinu důležitých (i nakonec nedůležitých) článků jsem si musela vytisknout. Při čtení papíru jsem se dostala víc do hloubky a uvědomila jsem si, že některý věci jsem při čtení online úplně přehlídla - přitom se mi výborně hodily. Kdybych si to nevytiskla, asi bych je vůbec nepoužila. Zároveň je pravda, že bez internetu a "googlu", nebo spíš trochu víc odborných databází, se diplomka nedá napsat - je tam toho víc. Víc mých zdrojů pocházelo někde z internetu než fyzicky z knihovny (i když ty byly taky). Ale opakuju, po prvním přelétnutí je důležitý si delší články vytisknout, podstata VŠ studia se nesmí měnit, člověk musí být schopen texty pořádně zpracovat. Ale nemluvím jen o škole. Občas otevřít knížku nebo tištenej článek je nezbytný pro mozek i pro oči... Ale je to na každým, jestli ten rozdíl cítí a jak s ním chce naložit.
Jan Kočí 1. 9. 2011 11:37 +3
Jako vysokoškolák trávím online čtením spousty času a přesto mi nedělají problémy delší texty, natož čtení knih. Zrovna teď mám jednu rozečtenou - věřte nebo ne - v telefonu se systémem Android od Googlu:) A to jen beletrii, z odborné literatury jsem v elektronické podobě přečetl nespočet článků (a nedokážu si představit, jak může vědec číst jen 3-4 odstavce) i knih (ty sice nečtu celé, ale to proto, že to většinou nepotřebuji). Je sice pravda, že jsem při čtení trochu línější, zvláště u náročného odborného textu, beletrie se to ale netýká a tak nejspíš záleží, co čteme. Třeba Novinky.cz mě často odradí už nadpisem:)
TomM 1. 9. 2011 12:44 +6
Není ono "hloupnutí" a neschopnost se plně soustředit na danej text zapřičiněno hlavně tím, že na nás odevšad bliká milion reklam, vykukuje x obrázků a krátkých textů doporučujících další články, leckde je naprosto rušivá grafika, atp.? Že to není o tom, že bychom nebyli schopní plně vnímat online text jako takovej, ale jen jsme neustále rozptylováni? Pokud si budu číst klasickou knížku a někdo na mě bude mluvit, taky se nebudu moct soustředit a není to chybou knihy jako typu média, je to jen o rušivých vlivech. Existujou webový služby, který je eliminujou, třeba výbornej je projekt "Readability" --> http://www.readability.com . Nainstalujete si plugin do prohlížeče a během chvilky si upravíte (ořežete) stránku k pohodlnýmu a ničím nerušenýmu čtení. Alespoň já tedy nemám se čtením takovýho textu žádnej problém a nemusím si nic tisknout.
Ranyar 1. 9. 2011 14:02 +9
Mozku je celkem jedno jestli překládá text z papíru nebo z monitoru, rozdíl je v jasu pozadí a množství objektů v zorném poli periferního vidění. Jak psal TomM, všude blikají reklamy, ikonky, text který se netýká toho co čteme zaměstnává mozek i když si to všechno okolo ani neuvědomujeme. Druhou věcí je namáhání očí a posléze bolest hlavy způsobená světlým pozdím černého textu. Tohoto efektu lze dosáhnout i a knížkou, když budete číst na ostrém slunci, které se vám bude odrážet od stránek. Jediné co se dá svést na strýčka Googla je to, že se lidé odnaučují pamatovat si informace, které nevyužijí. Proč taky si pamatovat všechno, když si to mužu kdykoliv najít. Naopak timto způsobem s mužu věnovat více věcem, které potřebuji. Tudíž ano, v obecném přehledu zapamatovaných informací lidé "hloupnou", ale naopak oborově zaměření lidé jsou ve svém oboru "chytřejší". Pokud lidé dokážou spolupracovat tak jako společnost, jsou chytřejší. Bohužel na takovouto spolupráci je potřeba, aby se lidé ještě společensky a psychologicky vyvinuli.
Miroslav 1. 9. 2011 16:17 +10
Na Googla mi nesahejte. Jsem starší člověk a už si to ani neumím domyslet, kde jsme se kdysi něco dozvěděli. Na telefon byla tlustá kniha, jak se vaří rajská, byla kuchařka, co je to zlatý stafylokok byla kniha Domácí lékař, jak se léčí artroza - na to nebylo nic, v kolik hodin zavírají v supermarketu? Mě se zdá, že jsme se hlavně tak moc neptali, stejně by to bylo zbytečné. Dnes jsem klidný důchodce, žiju pomaleji a kupodivu, denně i víc než jednou potřebuji kouknout do Google.
Petr Toman 1. 9. 2011 17:10 +5
Zajímavé zamyšlení, jen směšuje vyhledávání informací, studium a čtení beletrie. Potřeba je přeci vše a každé slouží něčemu jinému, nicméně převažuje-li jedno, ostatní logicky ztrácí. (Napadlo někoho zkoumat, jestli jsou knihomolové schopní rychle vyhledávat informace na Googlu?) Také se mi nezamlouvá srovnávat čtení knihy se čtením na monitoru. Férovější by bylo porovnávat čtení e-booku a knihy, nebo si dát knihu do podobně nevhodné pozice na dlouhé čtení, jakou má právě monitor.
Judita 1. 9. 2011 17:35 v reakci na Petr Toman 1. 9. 2011 17:10
Taky myslím, že jde o dva různé typy čtení, každý svým způsobem potřebný. Z mého pohledu nejvážnější nedostatek jakéhokoli monitoru oproti knížce nebo hromádce papírů je v tom, že se mi o dost hůř udržuje přehled o celku a o tom, "kde zrovna jsem". Pokud tento přehled mám, pomáhá mi srovnat si i myšlenky.
Eva 2. 9. 2011 07:41 +1
Neviem, ale ja čítam viac kníh ako v čase, keď som Google nepoznala. Aj z nich mám väčší pôžitok. :) (Nedávam to do príčinného súvisu, len ako príklad, že si nemyslím, žeby ma Google "ohlupoval". :) )
Bibi V. 6. 9. 2011 20:35 +14
Nemyslím si, že by člověk kvůli Googlu "hloupnul". Nedávno byl v televizi dokument, ve kterém se mluvilo o "instatních vědomostech" na internetu. Informace jsou povrchové a lidé se tak dozví všechno jen okrajově. Proč ale nevědět o všem něco (nemít přehled) a hned se na něco specializovat? Já tedy naopak čtu víc oproti době bez internetu. Narazím na nějaký článek, nebo debatu která mě zaujme, chci se dozvědět něco víc, tak si dojdu do knihovny a půjčím si nějaké knihy ve kterých prostuduji téma hlouběji. Jinak pokud někdo třeba sedí od rána do noci u pc a střílí partyzány, tak to není dobré, ale to je pak problém jedince a jeho nedostatku disciplíny nebo čeho. Nebudu vinit počítač z toho, že mi třeba zničil manželství, protože jsem u něj seděla věčně. Nebo vinit mobilní telefon z toho, že moc volám a pak nemám na jídlo. Máme mozek od toho abychom posoudili co, jak a nakolik používat. No ne?
Aleš 11. 9. 2011 23:40 +1
Též hlasuji pro vytvoření ikony "vytisknout článek".