Online přednáška: Dalibor Špok
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Hodné holky ve vztahu trpí

Děláte partnerovi pomyšlení, chystáte mu dárečky a překvapení? Dláždíte si cestu do pekla.

Mezi partnery ve vztahu je společný prostor pro lásku. Když ho celý zabere jeden z partnerů, druhý se přestane snažit. Mizí vzájemná rovnováha a s ní mizí ze vztahu také jiskra.

Když budu na partnera hodná, udělám pro něj všechno a budu ho milovat až za hrob, zaručím si jeho lásku. Je to opravdu tak? Zdá se, že tato představa o vztahu a lásce je někdy velmi mylná. Neznamená to, že máme být na partnera nepříjemné a odmítat ho, znamená to, že si ve vztahu s partnerem máme držet své hranice.

Ve vztahu je třeba udržovat rovnováhu mezi braním a dáváním, nepřizpůsobovat se ve všem, nesnažit se vždy vyhovět. Pokud se totiž stanete jen přizpůsobivou ovečkou, pravděpodobně neudržíte ve vztahu jiskru, partner se začne nudit a vy budete trpět pocitem nezájmu.

Příliš snaživé a hodné holky ve vztahu mívají často vnitřní scénář "musím se hodně snažit, abych si získala lásku druhých". Přesně tento nefunkční vnitřní myšlenkový scénář je však většinou právě o lásku připraví.

Prostor pro lásku

Pokud je dávání lásky a péče o druhého ve vztahu jednostranné, začnete se cítit vyčerpané a partnerovi vyčítáte, že vám lásku neopětuje. Aby vám ale lásku mohl vracet, je zapotřebí, abyste se vy přestala přehnaně snažit. Jak vám má lásku vracet, pokud k tomu nedostane ani prostor? Prostor na lásku je mezi vámi jen jeden, a pokud ho celý zabere jeden z vás, přestane se druhý snažit. Mizí touha a jiskra.

Láska je krásná, ale musí se s ní umět zacházet, jinak dokáže druhého dusit a otravovat.

Zkuste ve vztahu znovu vytvořit rovnováhu. Zamyslete se, co jste pro partnera udělala v poslední době (např. uvařila mu několikrát dobré jídlo, vymyslela plán na víkend, koupila mu drahý dárek, vyzvedla jeho bundu v čistírně, pohlídala jeho mamince psa a každý den jste mu volala do práce, protože jste ho prostě chtěla slyšet a říct mu, jak ho milujete)…

Co ale udělal on pro vás? Měl vůbec možnost vám lásku opětovat, nebo jste se na něj už při příchodu vrhla a kňučela, jak moc vám chyběl? Láska je krásná, ale musí se s ní umět zacházet, jinak dokáže druhého dusit a otravovat. Pokud tedy cítíte, že už svou snahu ve vztahu trochu přeháníte, brzděte. Prostě chvíli zvolněte a počkejte si, jestli se začne snažit váš partner.

Pravidlo pro udržení rovnováhy

Pokud je totiž partner až příliš zavalený vaší láskou, může se začít odtahovat. Platí jednoduché pravidlo pro udržení rovnováhy a jiskry ve vztahu. Pokud se partner začne odtahovat po vašich láskyplných projevech, přestaňte s nimi a odtáhněte se také. Pohyb (symbolicky) musí být směrem od něj, aby se měl šanci zase přitáhnout. Pokud totiž uděláte pohyb směrem k němu, odtáhne se ještě více.

Zdravý partner ocení, když bude mít partnerku za co obdivovat, když pro něj bude inspirací, když se bude muset trochu snažit, aby ho milovala.

Žena s vnitřním scénářem "musím se hodně snažit, aby mě druhý miloval", kombinovaným s pocitem "nesnesu samotu", ale s partnerovým odtažením znervózní a domnívá se, že projevovala lásku málo, takže ještě přidá.

Partner se pak ještě více odtahuje, protože potřebuje prostor. Tak to může jít až k úplnému úniku ze vztahu, kdy se zamiluje do slečny, která se nechá lovit a vůbec se tolik nesnaží, aby byla ve vztahu dokonalá.

Máte se tedy snad proměnit v netečnou ledovou krásku nebo ve fúrii? To není nutné. Můžete být ve vztahu hodná, neznamená to ale ztratit vlastní osobnost, hodnoty a názory a žít jen pro partnera. Zdravý partner ocení, když bude mít partnerku za co obdivovat, když pro něj bude inspirací, když se bude muset trochu snažit, aby ho milovala.

Když se na chvíli stáhnete se svými projevy lásky, neberte to tak, že jste sobecká a on strádá. Zkuste se na to podívat tak, že to děláte pro něj, aby měl možnost vám lásku opětovat. Každý chce mít možnost lásku nejen přijímat, ale i dávat. Milujte tak, abyste i vy cítily milované od partnera.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Rozpůlený svět

Vztahy fungují, když se umíme setkat v jinakosti. Jako jednotlivci, národy či rasy.

9 min

Nový vztah, staré rány

Jakmile se trochu otevřete, přijde studená sprcha. Co se to děje?

9 min

Odevzdat se spánku

Dopřejme spánku jednoduchost, radí expert. Podcast s psychiatrem Peterem Šóšem.

29 min

Jak přežít lockdown

Rychlá a jednoduchá úleva se brzy obrátí proti vám. Jděte na to jinak, radí psychiatr …

7 min

Těhotná a nešťastná

Psychika může zareagovat nečekaně i na plánované a chtěné těhotenství.

8 min

Otevřít audio sekci