Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Video
Foto: Thinkstock.com

Hoří, má panenko na desátou

Nesvatbov, nový dokument Eriky Hníkové, ukazuje větší teror než všechny díly Saw dohromady.

František Fuka

František Fuka

10. 12. 2010

Vydržím hodně, ale při sledování toho, jak se úplně všichni na plátně musí cítit trapně, mi nebylo dvakrát dobře.

Nesvatbov, nový dokument Eriky Hníkové (Ženy pro měny), vypráví o starostovi zapadlé vesnice s úžasným názvem Zemplínske Hámre. Tento starosta pozoruje, že mu vesnice vymírá před očima, a rozhodne se to řešit jako správný generál ve výslužbě: Donutí za každou cenu obyvatele k rozmnožování!

Na tomto příběhu, který je jako z nejdebilnější komedie Adama Sandlera, je úžasné to, že se doopravdy stal. Úvodní představování jednotlivých aktérů (starosty, jeho sekretářky a nevdavekchtivých svobodných občanů) zabírá asi polovinu filmu, a pak teprve začne „seznamovací večírek“, což je ultramegateror neskonale větší než všechny díly Saw dohromady.

Ultramegateror začíná v polovině filmu

Na večírek, na kterém původně byly očekávány desítky párů, nakonec přijde jen asi šest nezadaných mužů a čtyři ženy (všichni ostatní jsou příbuzní a náhodní kolemjdoucí, zřejmě násilně nahnaní dovnitř) a vypukne něco jako Hoří, má panenko na desátou. Opravdu vydržím hodně, ale při sledování toho, jak se úplně všichni na plátně musí cítit trapně, mi nebylo dvakrát dobře.

To všechno myslím jako velkou chválu filmu, protože sledovat neštěstí jiných (natož autentické neštěstí, které si sami způsobili!) mi v podstatě dělá radost. Ale nikdy bych se neodvážil na podobnou akci jít, protože bych se bál, že bych s ní byl (jakkoliv vzdáleným způsobem) dáván do nějaké souvislosti.

Takže mnohokrát děkuji Erice Hníkové za to, že mi umožnila nahlédnout mezi tyto lidi, mezi které se – doufám – nikdy v životě nedostanu. Jen jsem trochu litoval, že první polovina filmu nemá zdaleka takové grády, jako samotná seznamovací akce v druhé polovině. Nevím, jestli šlo o záměrnou gradaci, nebo jestli nebylo víc natočeného materiálu, ale bylo mi to líto.

František Fuka by Creative Commons

Články k poslechu

Starej se o sebe

Pod lacinou poučkou o přijetí zodpovědnosti za svůj život se skrývají netušené hloubky.

23 min

Nezapadám

Všichni umíme komunikovat – dokud nepotkáme někoho, s kým si nerozumíme.

9 min

Trápí mě tvé trápení

Není snadné přihlížet, jak to jde s blízkým člověkem z kopce. Co můžeme dělat?

18 min

Když o něco jde

Všechno to umí, přesto vaše dítě důležitou zkoušku nebo zápas obvykle pokazí?

11 min

Láska za časů Tinderu

Internet mění způsob, jakým uvažujeme o vztazích.

15 min

Otevřít audio sekci