Pavel Rataj: Jak zachránit vztah
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

To já bych nikdy

Máme tendenci dávat druhým nálepky a pak tvrdit, že my sami takoví rozhodně nejsme. Opravdu?

Ze seriálu: Fejeton Lenky P.

Vymezit se. Zase jsem tenhle výraz zachytila na netu, jako už poněkolikáté poslední dobou. Je to hezký moderní výraz, stejný jako multitasking nebo prokrastinace.

Vymezují se mladí proti seniorům, bezdětní proti dětným, pravičáci proti levičákům. Děti proti rodičům a snachy proti tchýním.

A co když si člověk položí nepříjemnou otázku: Co lidi k takové striktní radikalizaci vlastně vede? Proč hledají v tom druhém za každou cenu oponenta, dokonce nepřítele? Následuje nepříjemná odpověď.

Někomu z nás možná chybí empatie, jinému tolerance, ale většina se hlavně cítí ohrožená názorem na život, který je odlišný od toho našeho. Máme pocit, že nám to bourá zavedené jistoty, staví nás před nutnost přehodnocovat svůj život a počínání objektivní optikou. To se nám často doopravdy nechce.

Pomyslné řešení cizích "problémů" nebo života bývá často únikem před řešením vlastních skutečných trablů.

Je to totiž bolestný proces a někdy se o sobě dozvíme i nelichotivé věci. Při přehodnocení se objeví náš život i vztahy v plné nahotě. Když už si ji přiznáme, cítíme, že by měla přijít změna.

Na to řada z nás není připravená. Tak radši vytáhneme jako křižák na svou křížovou výpravu a snažíme se o své životní pravdě, byť scestné, přesvědčit své okolí.

Nevnímáme, že přiznat realitu by zpočátku možná bylo bolestné, ale časem by nás mohlo posunout někam hodně daleko nejen v duchovním vývoji, ale i v našem přízemním materiálním světě.

28. dubna. - 2. května 2021

Psychická odolnost (seminář)

Psychologie.cz

Drby jsou návykové

Věci, kvůli kterým se lidé pouštějí do křížku, jsou někdy až banální. Není to jen náboženské nebo politické přesvědčení, ale často i takové banality jako počet dětí nebo plánovaná bezdětnost. I to máme často potřebu řešit.

Přitom si tím někdy zastíráme i holý a poněkud nepříjemný fakt, že pomyslné řešení cizích "problémů" nebo života bývá často únikem před řešením vlastních skutečných trablů. Podobný únik jako alkohol nebo drogy, jen zdánlivě neškodnější.

Striktní vymezování se vypovídá o nás a o situaci, ve které cítíme potřebu vymezovat se.

Komu vadí drby? Kritika? Občas hodnotí své okolí přece každý z nás… A vlastně je to tak příjemné – z poněkud nadřazené pozice shlédnout dolů a hodnotit. Bohužel hodnocení bývá spíš synonymem pro odsouzení. Málokdy je hodnocení laskavé.

Zralý člověk se ale nepotřebuje doslova stavět na zadní, pokud má jeho bližní jiný názor nebo styl života. Vymezování totiž často není ani tak o zdravém určení hranic, spíš něco vypovídá o nás a o situaci, ve které cítíme potřebu vymezovat se.

Aniž bychom chtěli, někdy svou reakcí i vysíláme signál: To je moje téma, i můj skrytý problém! Přestože nahlas bychom to nepřiznali. Dá se říct, že víc než co jiného je vymezování ochranou naší psychiky, přestože to zastíráme vznešenými výrazy a údajnou obranou svého já.

Využívejte celý web.

Předplatné

Takže – větším přínosem je méně se vymezovat, ale více přemýšlet. Situace, ve které cítíme potřebu ukázat své já, své hranice, své limity nebo názory, vypovídá především o NÁS, ne o těch druhých. Nemyslíte?

V jakých situacích se vymezujete vy?

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Už nechci být single

Toužím po vztahu a rodině, ale nedaří se. Co je se mnou špatně?

12 min

Osobnost pohlcená disciplínou

Život podle pravítka je předvídatelný a přehledný, chybí mu ale důležitý rozměr.

11 min

Odpusťte svému já

Když něčeho i po letech litujeme, hluboce tím odmítáme část sebe sama. Jak to změnit?

14 min

Rozpomenout se na život v sobě

Jak vyléčit trauma? Neřešte traumatickou událost, ale to, co jí stále slouží.

12 min

Otevřít audio sekci