Online přednáška: Okno do nebe
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Jáchyme, hoď to na web

Ženy se bojí, že si vyberou špatného partnera. Muži zase, že propásnou příležitost.

Zuzana Přikrylová

Zuzana Přikrylová

28. 3. 2013

„Nevyvíjíme se směrem k single společnosti. Hlavním stylem budoucích vztahů bude sériová monogamie,“ říká německá psycholožka Wiebke Neberichová ze seznamky eDarling. Přijměte její pozvání do zákulisí jednoho z nejvýkonnějších evropských „strojů na vztahy“.

Tématem vašeho odborného zájmu je online seznamování. V čem se liší chování a očekávání mužů a žen při online komunikaci s potenciálním partnerem?
Například se stále očekává, že muži udělají první krok. To vyžaduje větší míru tolerance vůči odmítnutí. Naštěstí muži snášejí odmítnutí skutečně lépe a navíc mají tendenci přeceňovat zájem žen, což je pro ně přínosné. Nenechají se odradit tak rychle a mohou pokračovat v navazování vztahu.

Kdo je vybíravější, ženy, nebo muži?
Obecně jsou při výběru partnera mnohem kritičtější ženy. Pro vysvětlení tohoto rozdílu mezi muži a ženami existují dva vědecké přístupy. Z evolučního hlediska to mohlo být v naší vývojové historii výhodnější, protože muži hráli důležitější roli než ženy ve vlastním přežití i v přežití dětí. Ze sociokulturní perspektivy to může mít výhodu i nyní, protože existuje mnoho zemí, kde mají ženy a muži rozdílné podmínky a šance vylepšit svůj sociální a finanční status. A naopak je mnoho míst, kde jsou ženy znevýhodněny, a jediný způsob, jak zvýšit svůj status, je manželství a bohatý muž. Sečteno podtrženo, ženám se zdá riskantnější vybrat si špatného partnera, zatímco mužům zase propást příležitost.

Matchmaking kombinací vědeckého výzkumu s detailním profilem každého uživatele filtruje tisíce svobodných mužů a žen, aby navrhl jen ty, kteří mají potenciál vytvořit spolu spokojený pár.

Existují nějaké rozdíly ve vývoji seznamek v různých částech Evropy? Jak si stojí Česká republika?
Ano, některé země jsou rychlejší než jiné. Seznamování online se rozvinulo nejvíce ve skandinávských zemích a západní Evropě (Velká Británie, německy mluvící země, Francie, Benelux). V těchto zemích využívá služeb online seznamek kolem 50 % všech singles. V zemích střední a východní Evropy jsou kladné reakce také velmi početné, ale nejsou tam například ještě tak rozšířené platby po internetu. Sem patří i Česká republika. Připravenost zaplatit si za kvalitní službu na internetu je tady na rozdíl od západní Evropy stále o něco menší. Nejméně zatím online seznamky pronikly do zemí jižní Evropy.

Soutěž pro čtenáře, kteří chtějí vyzkoušet systém matchmaking: Napište do diskuse pod tento článek nejzajímavější příhodu, kterou jste zažili při seznamování. Tři z vás, jejichž příspěvky ocení ostatní čtenáři nejvíce „palci“, získají zdarma tříměsíční členství v seznamce na eDarling.

Velkým trendem posledních let je v oblasti online seznamování matchmaking, v jehož rámci jsou uživatelům předvybíráni potenciální partneři. Nezavání takový počítačem řízený výběr partnera kalkulací, kterou si při navazování vztahu málokdo chceme připustit?
To není úplně pravda – počítač nám nevybírá toho pravého partnera, jen doporučuje ty, kteří se k vám teoreticky nejvíce hodí, co se týče struktury osobnosti. Je už pak na uživatelích, aby zjistili, zda mezi nimi funguje chemie a fyzická atraktivita. Výběr toho pravého či pravé nakonec vždy závisí na uživateli.

Jaká je šance, že nám tento systém navrhne opravdu někoho, s kým strávíme zbytek života?
Zaručit to nemůže, ale může tomu velmi dobře pomoci. Ze všech nezadaných, které v životě potkáte, by z nich představoval skvělého partnera pro vás jen zlomek. Někteří nezadaní pro vás nejsou atraktivní. Jiní nejsou připraveni na vztah. Mezi těmi ostatními je mnoho báječných lidí, s nimiž můžete zažít počáteční jiskření, ale nejsou s vámi “kompatibilní” v důležitých věcech, na kterých stojí dlouhodobé vztahy. Tady mohou pomoci seznamky využívající matchmaking. Kombinací vědeckého výzkumu s detailním profilem každého uživatele filtrují tisíce svobodných mužů a žen, aby navrhly jen ty, kteří mají potenciál být opravdu pro vás.

Může být vzrušující být s někým, kdo je od nás na začátku velmi odlišný. Je to zajímavé a fascinující. Z dlouhodobého hlediska ale tyto rozdíly musíte překonávat znovu a znovu. To může vztah vyčerpat.

Jsou úspěšnější ti, kteří hledají někoho, kdo se jim podobá, nebo ti, kteří hledají spíše svůj opak?
Jako pravidlo online seznamování rádi uvádíme: Protiklady se přitahují, ale pak si jdou po krku. Může být vzrušující být s někým, kdo je od nás na začátku vztahu velmi odlišný. Je to zajímavé a fascinující. Z dlouhodobého hlediska ale tyto rozdíly musíte překonávat znovu a znovu a to může vztah opravdu vyčerpat. Chemie tedy není všechno. Téměř všechna manželství začínají s dobrou chemií, ale stejně jsou nakonec tři ze čtyř párů nešťastné nebo přímo rozvedené. Naše modely matchingu jsou založeny na desetiletích vztahových průzkumů, které určují, jaké společné rysy obou partnerů ve vztahu jsou spojeny s úspěšnými vztahy.

Většina lidí ví, že klíčem k úspěchu v dlouhodobém vztahu je kompatibilita. Ale co to znamená?
Pokud máte vy a váš nový protějšek oba rádi zahraniční filmy a čokoládovou zmrzlinu, budete cítit magii i po 25 letech? My k sobě přiřazujeme partnery, které spojuje hlubší úroveň kompatibility. Není to pouze o líbí se mi, nelíbí se mi. Zajímá nás skutečná slučitelnost. Řešíte vy a váš partner konflikty podobným způsobem? Jste oba romantici? Systém matchingu páruje uživatele tak, že v profilu zohledňuje demografické faktory, jejich osobní postoje, hodnoty a cíle, stejně jako 15 podstatných stránek osobnosti, které pomáhají předpovědět úspěch v partnerství. Tyto klíčové oblasti vykreslují váš osobnostní portrét a tvoří základ našeho systému.

Jsou lidé při zadávání požadovaných kritérií na partnera realističtí? Nejsou někdy jejich požadavky na protějšek příliš pohádkové?
Myslím, že pokud rozšíříte možnosti nalezení partnera tak moc, jak se to povedlo online seznamkám (v porovnáním s možnostmi seznámení kdykoliv v historii lidstva, kdy byl počet potenciálních partnerů mnohonásobně omezenější), čelíte seznamovacímu trhu s mnoha alternativami. Ano, to vede lidi k tomu být vybíravější. Míra jejich ambicí roste. V důsledku toho se pak nechtějí vázat na někoho tak rychle, jak to možná dělávali v minulosti, kdy nevnímali ostatní možnosti jako tolik atraktivní.

Překvapivá byla naše studie o jménech. Zjistili jsme, že samotné křestní jméno člověka má na seznamování online jedinečný vliv.

A to je dobře, nebo špatně?
To je pozitivní vývoj, protože by měl teoreticky vést ke kvalitnějším vztahům. Háček ale může spočívat v nerozhodnosti některých lidí pro specifického partnera a závazný vztah, ve kterém je nutné spolu čas od času překonávat překážky. To může také vést k více rozchodům. Průzkumy nicméně ukazují velký úspěch těch párů, které se poznaly online a rozhodly se pro vážný vztah.

Pro eDarling provádíte řadu výzkumů. Který z nich vám přinesl největší překvapení?
Skutečně zajímavá a také překvapivá byla naše studie o jménech. Zjistili jsme, že samotné křestní jméno člověka má na seznamování online jedinečný vliv. Například v Německu existuje syndrom tzv. Kevinismu, kdy jsou určitá jména jako Kevin nebo Chantal spojená s nižším socio-ekonomickým pozadím, a proto jsou lidé s těmito jmény často kvůli předsudkům znevýhodněni již od školních let. Co se týče online seznamování, kde je v návrhu partnerů vidět pouze jméno, věk a bydliště uživatele, na ta méně atraktivní jména kliká výrazně méně uživatelů. A naopak populární jména získávají popularitu i na seznamkách.

Na co se zaměřujete ve svých studiích?
Momentálně se zabývám hlavně mezikulturními rozdíly ve vyjadřování základních lidských stimulů, jako je například potřeba někam patřit. eDarling nyní působí ve 20 různých zemích, takže mám k dispozici obrovský anonymizovaný dataset, který je úžasným zdrojem vědeckých poznatků. Témata, která si vybírám, jsou založena na nezodpovězených otázkách na poli seznamování přes internet, výběru partnera, romantických vztahů z psychologické a sociologické perspektivy. Každé ráno se probouzím se 40 000 otázkami v hlavě. Jsem proto velmi ráda, že mohu alespoň na některé z nich odpovědět na empirické bázi.

Využívejte celý web.

Předplatné

Zabýváte se i fenoménem singles. Co považujete za hlavní důvod, proč se z žití single stává nový trend?
Nevyvíjíme se směrem k single společnosti. Spíš se více pohybujeme směrem ke společnosti, jejímž hlavním stylem vztahů bude sériová monogamie. Být single nikdy nebyl a stále není preferovaný životní styl. Nyní upřednostňovaný styl života zahrnuje šťastný, naplňující, oddaný a dlouhodobý vztah. Kvalita vztahu je důležitější než kdy dřív, neexistuje tolik sociálních, právních či finančních bariér, což znamená, že partneři již na sobě nejsou tolik závislí a životní očekávání vzrůstají. To jsou jedny z hlavních důvodů, proč se dnes lidé rozchází či rozvádějí, namísto toho, aby spolu zůstali v nešťastném vztahu. Během doby odloučení a do té doby, než najdou nového partnera, jsou single. To se ale může stát v kterémkoli věku a několikrát během života.

Diplomovaná psycholožka Wiebke Neberichová je původní profesí marketingová specialistka, pak se ale dala na akademickou dráhu. Nyní provádí výzkumy na Humboldtově univerzitě v Berlíně, kde se již od dob studia zaměřuje na partnerské a rodinné vztahy. Spolupracovala na mezinárodních výzkumech, publikuje články v německých i zahraničních magazínech o psychologii a přednáší (např. v Brně na 15. evropské konferenci psychologie osobnosti). Kromě toho pracuje jako odborná poradkyně a autorka studií v internetové seznamce eDarling.