Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Jak flirtovat a svádět

Učte se od zvířat na Animal Planet: Dotýkají se. Tisknou. Otírají. Narážejí do sebe a olizují se.

Ze seriálu: Dotkni se člověka

Taky si někdy říkáte, proč některé vztahy vyšumí do ztracena? Už se vám někdy stalo, že jste najednou NECÍTILI onu jiskru a nevěděli proč? Přišli jste někdy o to zvláštní spojení mezi vámi a vaším vytouženým protějškem?

V souvislosti s randěním a seznamováním býváme často zmatení. Divíme se, proč nedošlo k prvnímu polibku - nebo proč k němu došlo, ale nebylo to vůbec ono.

Divíme se, proč už nikdy nedošlo na druhé rande. Proč nedošlo k fyzickému sblížení nebo proč už se po letech s partnerem nepřitahujeme. Odpovědí na podobné otázky může být prostý DOTEK. Vlastně jeho absence.

Podívejte se na jakýkoliv pořad o zvířatech na Discovery Channel nebo Animal Planet. Zvířata neokouzlují své protějšky řečmi, popíjením na baru nebo chozením na drahé večeře. Dotýkají se. Tisknou. Otírají. Narážejí do sebe a olizují se.

Vzájemný dotek vzbudil u obou velmi znatelně zrychlený tlukot srdce. Ještě silnější tlukot vyvolal vzájemný hluboký pohled z očí do očí.

Právě tím vším flirtují, svádí se, navazují vztahy. Přes všechny vymoženosti „moderního randění“ není mezi zvířaty a lidmi rozdíl. Někdy dáváme tolik důrazu na verbální projev, že zapomeneme na to, co je nejpřirozenější a nejdůležitější. Zapomínáme, jak flirtovat a svádět obyčejnými DOTEKY.

Během několika dalších týdnů vám nabídnu několik článků k tématu doteků. Ukážu vám, jak úspěšněji svádět, flirtovat, zaujmout a přesvědčit. A to pouze pomocí doteků a objímání. Pomůžu vám vidět důležitost „doteku lásky“ a vrátit trochu fyzického kontaktu do vašeho randění a vztahů.

Doteky přitahují

Vezměme to od samého základu. Několik nezávislých studií prokázalo, že doteky vzbuzují zájem a oblibu. Když se dotýkáme jiných lidí, začnou k nám pociťovat sympatie. Pro lepší představu dva příklady:

 • Williams a Kleinke (1993) zhodnotili efekt různých typů dotýkání (a nedotýkání) na více než 600 náhodně vybraných a spárovaných dvojicích opačného pohlaví. Vzájemný dotek vzbudil u obou velmi znatelně zrychlený tlukot srdce. Ještě silnější pak byl tlukot při doteku a současném hlubokém pohledu z očí do očí - ten reakci ještě umocnil.
 • Studie Burgoona, Walthera a Baeslera (1992) také prokázala, že doteky mají přímý podíl na pocitu touhy po protějšku. Zmanipulovali několik situací, které vyžadovaly řešení problému studentů s jejich asistentem, domnělým žákem z nižší třídy, který se jich během řešení problémů náhodně dotýkal. Studenti, jichž se dotknul, ho poté popsali jako více ochotného, měli k němu větší důvěru a ohodnotili výše pocit jeho kladného vztahu k nim než ti, jichž se nedotknul.

Jak zaujmout dotekem

Pokud se vám někdo líbí nebo jste v začátcích randění, najděte si důvod, proč se vašeho protějšku dotknout. Na začátek bude stačit jakýkoliv dotek. Mezi přirozené společenské doteky by mohlo patřit:

 • Obejměte ho/ji při každém setkání a loučení a udělejte z toho pravidlo.
 • Seďte blízko u sebe a jen letmo se ho/jí dotýkejte ramenem nebo loktem.
 • Dotkněte se dlaně nebo partnera lehce uchopte za rameno, když chcete promluvit.
 • Dokonce když se vašeho protějšku dotknete jen jakoby omylem, třeba při natahování se pro něco, má to svůj význam.

Jestliže se snažíte dát vašemu současnému vztahu zase onu jiskru, můžete si dovolit daleko osobnější doteky jako:

 • Dávejte si OPRAVDOVOU pusu, ne jen takovou letmou, kterou jste celé dětství dávali babičce při loučení.
 • Objímejte se a tulte se k sobě. Obejměte partnera, když vaří, přitulte se jen tak, když se dívá na televizi.
 • A nejlépe funguje masáž, tření. Dejte druhému jemnou masáž krku, chodidel. Stejně jako každé jiné tření, které je spojeno s vášní, se masáž počítá.

Přitažlivost se buduje skrze doteky. Namítnete, že tak jednoduché to není. Ale jestliže se svého milého/milé už skoro nedotýkáte, nikam se ve vztahu neposunete. Možná právě jeden druhého ztrácíte.

Dotýkejte se svého partnera, jak jen můžete. Naučte se mít rádi doteky. Vaše pozornost a náklonnost se vám brzy začne vracet a váš život bude radostnější.

Literatura:

 • Burgoon, J. K. (1991). Relational message interpretations of touch, conversational distance, and posture. Journal of Nonverbal Behavior, 15, 233-259.
 • Burgoon, J. K., Walther, J. B., & Baesler, E. J. (1992). Interpretations, evaluations, and consequences of interpersonal touch. Human Communication Research, 19, 237-263.
 • Williams, G. P., & Kleinke, C. L. (1993). Effect of mutual gaze and touch on attraction, mood, and cardiovascular reactivity. Journal of Research in Personality, 27, 170-183

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Já to vzdávám

Vytrvalost a odhodlání vedou k úspěchu – nebo do slepé uličky.

10 min

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Otevřít audio sekci
Dotkni se člověka
Seriál

Jak flirtovat, svádět a upevňovat vztah? Učte se od zvířat: Dotýkají se. Tisknou. Otírají.

Michal Freeman

 • Vztahy a sex