Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Jak mluvit o sexu

Když si chceme promluvit o sexu, máme k dispozici jen dětské výrazy, odborné pojmy a sprostá slova.

Jedno dobře zvolené sprosté slovo vyslané na dálku přes sms zprávu může vyřešit hodiny a hodiny nepříjemných hovorů o nesouladu v sexu.

Určitě jste si toho všimli také. Ve většině článků na téma sex se vám takřka vždy z řad odborníků dostane jedné velmi důležité rady: „Mluvte o sexu!“

„Když něco chcete jinak, musíte své potřeby vyjádřit.“

„Používejte odborné výrazy, když hovoříte o sexu se svými dětmi.“

„Svádějte svého partnera sprostými slovíčky.“

A také mi možná dáte za pravdu, že když se pustíte do realizace takovýchto rad, připadáte si u toho poněkud divně, ne-li přímo hloupě. Proč tyhle rady vlastně nefungují a proč se taková spousta z nás roky nachází ve vztazích, kde se mluví tak maximálně o TOM?

„Miláčku, mohli bychom večer toooo? ... No, dyť víš co, přeci.“ Následuje pohled očí v sloup a mírně rozpačitý výraz v tváři ženy. Tuhle scénu si asi dokážete docela dobře představit a také si umíte v živých barvách představit i reakci partnera. Na mnoho variací.

Sprostá slova se neliší od ostatní slovní zásoby ničím jiným než velmi vysokým emočním nábojem.

Navzdory přemíře sexuálních témat v médiích je otevřená komunikace o sexu mezi lidmi a v partnerských vztazích pořád ještě spíše vzácná výjimka. Jeden z důvodů, proč tomu tak je, je slovník, který máme k dispozici.

Když začneme mluvit o sexu, máme možnost volit ze tří přihrádek naší slovní zásoby:

  • Ta první jsou dětinské výrazy, jako například pipinka, lulánek, ňuchnání...apod. Podstatná jména a slovesa z této kategorie můžou někoho z nás rozněžňovat, ale většinu běžných uživatelů jazyka příliš nevzrušují. Jsou to slova, která budou vhodná pro něžné slovní přitulení nebo pohlazení.
  • Další kategorií jsou odborné výrazy, tedy anatomické a medicínské výrazy typu vulva, penis, stimulace... Příliš chladné, že? Někdy tak chladné, že nás při jejich použití až zamrazí. Tohle není přitulení. Ale zase jsou to konkrétní kóty na orientační mapě - bez příslušných termínů můžeme snadno zabloudit v pojmech jako „trochu víc vpravo a nahoru...“. Navíc, při znalosti mapy genitálií můžete objevit spoustu doposud neobjevených pokladů a odborné termíny vám je třeba pomohou sdílet s partnerem.
  • Poslední kategorií jsou sprostá slova. A tím mám na mysli HODNĚ sprostá slova, která se zdráháme občas vyslovovat i jen v duchu ve své hlavě, natož s partnerem. Přitom tahle slova se neliší od ostatní slovní zásoby ničím jiným než velmi vysokým emočním nábojem, který v sobě pro každého z nás nesou. U každého člověka tento emoční náboj může mít jiné znaménko. To, co někdo vnímá jako „hodně hustý“ a rajcuje ho to, může druhého srážet nebo urážet, protože to vnímá negativně.

Snad kromě samotného celkem neutrálního slovíčka SEX nejsou výrazy, které by nepatřily do jedné ze tří výše zmíněných škatulek. A ruku na srdce. Chceme o sexu mluvit jako dětičky? Jako chladní chirurgové se skalpelem v ruce? Nebo jako úchylové v anonymní online diskusi? Zřejmě ne. A proto se nám nechce.

Co s tím?

V první řadě je dobré si uvědomit, že budete-li si chtít s partnery povídat o sexu, zřejmě se nevyhnete slalomování z jedné oblasti do druhé. To je realita. V naší společnosti neexistuje otevřená komunikace o sexualitě ve vzdělávacích institucích od útlých let, abyste se v dopělosti potom mohli cítit při takovéto komunikaci dobře.

Jako dospělí máte moc změnit obsah a náplň používaných slov. Musíte je ale používat.

Možná jste měli to štěstí a vyrůstali jste v rodině, kde jste se některá z „divných“ slov naučili používat jako NEUTRÁNÍ a POZITIVNÍ. Taková výchova ale nakonec narazí na normy obvyklé ve společnosti. Přátelé, rodiče tříleté holčičky, mi nedávno vyprávěli, jak musí dceru odnaučovat říkat slovo „kundička“, protože jejich paní účitelka ve školce to bohužel nevnímá pozitivně. S ohledem na známý nedostatek míst ve školkách jsem pochopila, že kreativní slovník musí v takové situaci ustoupit - i za cenu možných následků v dospělosti.

Ale jako dospělí máme moc s tím přeci jen něco dělat. Možná to po tom všem, co jsem napsala, bude znít opravdu zvláštně, ale to nejdůležitější je začít tyhle výrazy opravdu používat. I když to bude neobratný slalom. I když je to ze začátku divné a cítíme se při tom hodně nepříjemně, časem se stane něco zvláštního. Určitá slova začnou mít při častém používání celkem normální nádech.

Třeba masturbace

Když budete tohle slovo říkat nebo psát každý den třikát, tak se z něj po dvou týdnech vytratí všechno negativní a vy budete moci tohle slovo naplnit obsahem, který je vám blízký. Něčím, co máte rádi a co vám dělá dobře. Ano, jako dospělí máte moc změnit obsah a náplň používaných slov. Musíte je ale používat.

Můžete se inspirovat východními učeními, kdy si partneři volí nové výrazy, třeba pro pojmenování partnerských genitálií. Nová slova ale už od začátku plní také úplně novými emocemi.

Když naopak budete chtít partnerovi nebo partnerce vysvětlit zajímavosti na své erotogenní mapě, můžete na chvilku použít přesné anatomické výrazy. Ale zároveň partnerovi nezapomeňte sdělit, že to je jen taková „orientační hra“, že teď popisujete mapu a že vzrušovaní a sex začne až za chvilku.

Můžete se také inspirovat východními učeními, kdy si partneři volí nová slova a nové výrazy, třeba pro pojmenování partnerských genitálií. Tahle nová slova ale už od začátku plní také úplně novými emocemi, láskou, něhou, obdivem ke schopnosti vytvořit nový život nebo oceněnín krásy genitálií partnera. I to celkem funguje. Jen to zase chce odvahu použít slova, jako „domácí bůžek“ nebo „posvátná jeskyně“ a podobně.

A nakonec ještě klasika. Jedno dobře zvolené sprosté slovo vyslané na dálku přes sms zprávu může vyřešit hodiny a hodiny stěžování si o tom, co ve vašem sexuálním vztahu není dobře a kde všude je problém.

Využívejte celý web.

Předplatné

JEDNO SPROSTÉ SLOVO. Když se vám podaří objevit to správné, může to nastartovat váš erotický partnerský život. Ne navzdory tomu, že emoční náboj takových slov je hodně vysoký a možná i negativní, ale nečekaně právě proto.

Důležité je vědět, že používate zbraně vyššího kalibru, a tak s nimi musíte umět zacházet. Delikátně a s gejšovskou inteligencí.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Já to vzdávám

Vytrvalost a odhodlání vedou k úspěchu – nebo do slepé uličky.

10 min

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Otevřít audio sekci