Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Jak na depresi v roce draka

Právě započatý rok draka je podle tradiční čínské medicíny zvláště vhodný k duševní očistě.

Ivana Marcinová

Ivana Marcinová

25. 1. 2012

Podle Číňanů psychické problémy vznikají tam, kde se odkláníme sami od sebe. Od cesty, pro kterou jsme byli stvořeni a která je smyslem našeho bytí.

Zkušenost s odborníkem na lidské duše má v současné době skoro každý z nás. A když ne my sami, tak aspoň deset našich kamarádů. Konverzace s přáteli často připomínají terapii nebo reklamu na pilulky.

Deprese je zkrátka civilizační nemoc a ve větší míře se začala objevovat tehdy, kdy jsme přestali sledovat přirozený cyklus vzestupu a pádu. V momentě, kdy jsme si odmítli připustit, že musíme někdy polevit a nadechnout se, abychom mohli dlouhodobě udržovat svůj výkon. Ve chvíli, kdy jsme zradili sami sebe.

Nemoc neexistuje. To jsme jen dostali šanci podívat se do sebe a objevit tu pravou, nedestruktivní cestu.

Dnešní nejhorší stereotyp se jmenuje neustálý růst. Jeho semínko zaseli už naši rodiče, když nám nekompromisně vštepovali do dětských hlaviček, že abychom v budoucí konkurenci obstáli, musíme být perfektní. A to semínko zalévají naši zaměstnavatelé, kterým musíme neustále dokazovat, že jsme ti nejlepší. Do toho přidejme společenský systém, který diktuje, že máme být takoví a makoví, a už máme v ruce lístek na centrifugu, která nás jednoho dne nekompromisně vysype na chodník.

Všechno tohle nám většinou dojde až v momentě, kdy si z rozbitých kolen pracně vyndáváme zadřenou škváru a někdo nám řekne, že jsme nemocní. Ale co když nejsme a jen jsme právě dostali šanci podívat se do sebe a objevit tu pravou, nedestruktivní cestu? Číňané to přesně takhle vnímají. Nemoc neexistuje, je jen hra energií.

„Když tomu přestaneme dávat znaménka dobré – špatné, ale přijmeme to jako vítané, dojdeme k jednomu z největších a nejzdravějších prozření. Přišli jsme na to  sami, bez záchranné ručičky doktorů nebo maminky. Rozkódovali jsme svůj stav jako signál, že je třeba zpomalit a nově uspořádat svět v sobě i kolem sebe. To je klíčový krok na cestě vedoucí ven z deprese,“ řekl mi kdysi odborník na čínskou medicínu, doktor Jozef Lucký.

V roce draka budeme pátrat v největších hlubinách našich duší, zjišťovat, co má v našich životech skutečný smysl a co naopak děláme jen tak, protože se to má.  

Právě pro tento vnitřní úklid nám má v neděli odstartovaný nový čínský rok poskytnout maximálně příznivé podmínky. Drak zastupuje v čínské symbolice prvek země a jeho spojení s vodou, ve které poplujeme celý následující rok, má být velmi pozitivní.

Budeme pátrat v největších hlubinách našich duší, zjišťovat, co má v našich životech skutečný smysl a co naopak děláme jen tak, protože se to má. Tohle je domácí úkol pro prvních šest měsíců. V druhé polovině roku pak začneme realizovat vše, na co jsme přišli.

V druhé polovině roku nastoupí zemský drak – učitel, inspirátor, kreativec, svébytná bytost, která dělá, co chce.

Voda je podle čínské filozofie mediátor: jako jediná z pěti prvků dokáže vyplnit prostor, který má k dispozici. Prostor každého z nás je přitom zcela individuální, závislý na tom, jak byl formován. Za těchto vodních podmínek je ideální nasadit potápěčskou výstroj a vydat se do největších hlubin našich duší.

Pro leckoho to může být nepříjemné, někdo se bude nejspíš i bát, na tom ale není nic špatného. Na konci tohoto dobrodružného ponoru do sebe samých bychom měli najít odpověď, co je naším skutečným smyslem, kudy vede cesta našeho srdce a které přejaté vzorce nás z ní svádí pryč.

Až to všechno přetřídíme a zameteme, nastoupí na začátku druhé poloviny roku zemský drak – učitel, inspirátor, kreativec, svébytná bytost, která dělá, co chce. A od této chvíle také náš kamarád, na kterého stačí naskočit a využít jeho síly k realizaci všeho toho, co k nám doopravdy patří.

Využívejte celý web.

Předplatné

Tak šťastný ponor a let!!!

Pokud by vás vodní proudy unášely směrem k sebevzdělávání v něčem netradičním a smysluplném, tak zrovna Škola tradiční čínské medicíny teď nabírá nové student
y.