Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Jak si vybíráme partnery

Čím jsem starší, tím častěji vidím, že evoluční mechanismy fungují. I když si to nechceme přiznat.

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč si v pohádkách dívky berou prince a proč Ivánek chtěl krásnou Nastěnku místo Marfušky? Na tuto otázku se snaží odpovědět evoluční psychologové. Došli k závěru, že existují často i nevědomá univerzální pravidla postavená na evolučních teoriích, podle kterých si vybíráme své lásky.

Výběr kvalitního partnera byl v minulosti velmi důležitý hlavně pro ženy. Zatímco pro muže mohl být sex jen záležitostí ztráty zanedbatelného vzorku spermií, pro ženu mohl skončit dárečkem v podobě devíti měsíců těhotenství a péče o potomka. Správný výběr byl tedy zcela zásadní.

Co hledají ženy a proč

  • Ženy evolučně chtějí muže ekonomicky zdatné a ochotné se dělit, aby věděly, že tito muži dokážou zabezpečit je a rodinu.
  • Dále chtějí lásku, protože muži, kteří milují a jsou ochotni se vázat, potenciální rodinu s větší pravděpodobností neopustí.
  • Třetím kritériem je atraktivita, protože pro ně symbolizuje nejen líbivost, ale reprezentuje i mužovo zdraví a schopnost fyzicky chránit rodinu.

Ženy tedy více vyhledávají zabezpečené, milující partnery, kteří jsou k tomu ještě atraktivní.

Co hledají muži a proč

  • Muži si evolučně vybírají své ženy podle atraktivity, protože poskytuje vodítka pro reprodukční potenciál a protože je reprezentuje jako jejich protějšek ve společnosti.
  • Dále si cení věrnosti, protože (jak říká rčení): "Mámino jistě, tátovo možná."

Dle této teorie tedy muži chtějí krásné, mladé přítelkyně a manželky, které jim budou věrné celý život.

Jak je to dnes u mladých?

V rámci programu Institutu partnerských vztahů jsem realizoval internetový průzkum mezi 1200 muži a ženami ve věku 15–25 let. Otázky se týkaly především sexuálního a partnerského života. Ptal jsem se jich tedy i na to, čemu přikládají důležitost při výběru partnera.

  • Výsledky ukazují, že pro mladé ženy je na prvním místě věrnost, druhé místo obsadila láska, třetí spokojenost v sexu, dále pak vzhled partnera, partnerův společenský status a poslední místo obsadily peníze.
  • Mladí muži hodnotí jako nejdůležitější věrnost, poté vzhled partnera a lásku až na třetím místě, dále pak spokojenost v sexu, společenský status a nakonec opět peníze. I mladí muži tedy přikládají vzhledu vyšší důležitost než mladé ženy.

Muži to mají jednodušší, protože jejich preference dnes a dle evoluční teorie jsou víceméně stejné, ale jak je to se ženami a odvěkou otázkou, co ženy vlastně chtějí? Je to jako v tom vtipu "vědci přišli na to, co ženy chtějí, ale ony si to mezitím rozmyslely"?

Nejdůležitějším parametrem věrnosti je otázka, jestli jsme věrní sami sobě: Věrnost ve vztazích

Panenství už v naší kultuře není podmínkou vstupu do manželství. Ženy mohou být ekonomicky zdatné a antikoncepce snižuje riziko nechtěného těhotenství, takže již není třeba vybírat tak pečlivě. Mladé ženy se v počtu sexuálních partnerů vyrovnávají mužům.

28. dubna. - 2. května 2021

Psychická odolnost (seminář)

Psychologie.cz

Na druhé straně máme preference, které pravděpodobně fungovaly a vyvíjely se mnoho generací. Také je tu možnost, že ženy (oproti údajům uvedeným v šetření) budou vidět výběr partnera jinak, až budou za několik let skutečně vybírat partnera pro život a jako otce svých dětí, a evoluční "pravidla" tedy nakonec opět (ať vědomě, či nevědomě) zafungují.

Koukám na boty a hodinky

Výbornou ukázkou působení evolučních teorií je moje 24letá kamarádka. Ukončila magisterské studium a čerstvě se zaměstnala na velmi dobrém místě. Ani ne čtyři měsíce na to se rozešla se svým přítelem, který ještě studoval.

Z nelítostného evolučního pohledu je její volba jasná. Má omezený čas na to, aby si našla otce pro své děti, a není jisté, že mladší partner dosáhne dostatečně rychle na potřebné zdroje, či ji neopustí. Původní zamilovanost časem vyprchá a přirozený výběr si diktuje své.

Ujasněte si, kdo jste, co je pro vás důležité, co máte rádi a co ne. A ukazujte partnerovi od začátku jen svoji pravou tvář: Chvála sobectví

Kam se poděla opravdová láska, ptám se? Odpověď je z evolučního pohledu jednoduchá: žena se ocitla ve společnosti vydělávajících a často starších mužů, kteří potřebné zdroje již mají. Svého současného partnera již nedoceňuje. A když (z hlediska zdrojů úspěšnější) muž na první pohled splní věrnost, bude do ní zamilovaný a alespoň průměrně atraktivní, zamilovanost z její strany přijde sama. Muži napomůže, že jí svým zájmem dá pocit výjimečnosti a vytrhne ji ze stereotypu.

Toto uvažování je u většiny žen spíše nevědomé. A jak si kamarádka vybírá nového partnera? Říká, že věří na toho pravého. Já si pamatuji ještě další její slova: "Jak na tom člověk je, se pozná jednoduše – koukám na boty a hodinky."

Vždy jsem musel mít tu nejkrásnější

Jeden z mých kamarádů se ocitl v situaci, kdy o něj měly zájem dvě ženy. On byl s oběma na několika rande a rozhodoval se, kterou by chtěl jako dlouhodobou přítelkyni. S oběma si rozuměl, obě byly sympatické.

Využívejte celý web.

Předplatné

Hlavní rozdíl byl v tom, že jedna byla také studentkou vysoké školy, měli spolu více společných zájmů a byla zralejší. Ta druhá měla ukončené středoškolské vzdělání, již pracovala, měli spolu méně společných témat, ale přišla mu půvabnější. Můžete hádat, kterou si vybral. Své vyprávění uzavřel slovy: "Vždyť mě znáš, vždy jsem musel mít tu nejkrásnější."

Dříve jsem si říkal, že evoluční teorie zužují pohled na ženy jako na vypočítavé potvory a na muže jako na povrchní lovce. Čím jsem starší, tím více se setkávám s tím, jak tyto mechanismy fungují, i když si je lidé zpravidla nechtějí přiznat. Často se ptám, jestli je nás více romantických snílků, kteří věří i v něco víc.

Šanci na navázání trvalého vztahu zvýšíte, když budete mít v hlavě srovnané ty nejdůležitější věci. Které to jsou vysvětluje Jan Vojtko v seriálu videoseminářů Jak na partnerské vztahy...

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Už nechci být single

Toužím po vztahu a rodině, ale nedaří se. Co je se mnou špatně?

12 min

Osobnost pohlcená disciplínou

Život podle pravítka je předvídatelný a přehledný, chybí mu ale důležitý rozměr.

11 min

Odpusťte svému já

Když něčeho i po letech litujeme, hluboce tím odmítáme část sebe sama. Jak to změnit?

14 min

Otevřít audio sekci