Čím jsem starší, tím častěji vidím, že evoluční mechanismy fungují. I když si to nechceme přiznat.
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč si v pohádkách dívky berou prince a proč Ivánek chtěl krásnou Nastěnku místo Marfušky? Na tuto otázku se snaží odpovědět evoluční psychologové. Došli k závěru, že existují často i nevědomá univerzální pravidla postavená na evolučních teoriích, podle kterých si vybíráme své lásky.
Výběr kvalitního partnera byl v minulosti velmi důležitý hlavně pro ženy. Zatímco pro muže mohl být sex jen záležitostí ztráty zanedbatelného vzorku spermií, pro ženu mohl skončit dárečkem v podobě devíti měsíců těhotenství a péče o potomka. Správný výběr byl tedy zcela zásadní.
Ženy tedy více vyhledávají zabezpečené, milující partnery, kteří jsou k tomu ještě atraktivní.
Dle této teorie tedy muži chtějí krásné, mladé přítelkyně a manželky, které jim budou věrné celý život.
V rámci programu Institutu partnerských vztahů jsem realizoval internetový průzkum mezi 1200 muži a ženami ve věku 15–25 let. Otázky se týkaly především sexuálního a partnerského života. Ptal jsem se jich tedy i na to, čemu přikládají důležitost při výběru partnera.
Muži to mají jednodušší, protože jejich preference dnes a dle evoluční teorie jsou víceméně stejné, ale jak je to se ženami a odvěkou otázkou, co ženy vlastně chtějí? Je to jako v tom vtipu "vědci přišli na to, co ženy chtějí, ale ony si to mezitím rozmyslely"?
Nejdůležitějším parametrem věrnosti je otázka, jestli jsme věrní sami sobě: Věrnost ve vztazích
Panenství už v naší kultuře není podmínkou vstupu do manželství. Ženy mohou být ekonomicky zdatné a antikoncepce snižuje riziko nechtěného těhotenství, takže již není třeba vybírat tak pečlivě. Mladé ženy se v počtu sexuálních partnerů vyrovnávají mužům.
Na druhé straně máme preference, které pravděpodobně fungovaly a vyvíjely se mnoho generací. Také je tu možnost, že ženy (oproti údajům uvedeným v šetření) budou vidět výběr partnera jinak, až budou za několik let skutečně vybírat partnera pro život a jako otce svých dětí, a evoluční "pravidla" tedy nakonec opět (ať vědomě, či nevědomě) zafungují.
Výbornou ukázkou působení evolučních teorií je moje 24letá kamarádka. Ukončila magisterské studium a čerstvě se zaměstnala na velmi dobrém místě. Ani ne čtyři měsíce na to se rozešla se svým přítelem, který ještě studoval.
Z nelítostného evolučního pohledu je její volba jasná. Má omezený čas na to, aby si našla otce pro své děti, a není jisté, že mladší partner dosáhne dostatečně rychle na potřebné zdroje, či ji neopustí. Původní zamilovanost časem vyprchá a přirozený výběr si diktuje své.
Ujasněte si, kdo jste, co je pro vás důležité, co máte rádi a co ne. A ukazujte partnerovi od začátku jen svoji pravou tvář: Chvála sobectví
Kam se poděla opravdová láska, ptám se? Odpověď je z evolučního pohledu jednoduchá: žena se ocitla ve společnosti vydělávajících a často starších mužů, kteří potřebné zdroje již mají. Svého současného partnera již nedoceňuje. A když (z hlediska zdrojů úspěšnější) muž na první pohled splní věrnost, bude do ní zamilovaný a alespoň průměrně atraktivní, zamilovanost z její strany přijde sama. Muži napomůže, že jí svým zájmem dá pocit výjimečnosti a vytrhne ji ze stereotypu.
Toto uvažování je u většiny žen spíše nevědomé. A jak si kamarádka vybírá nového partnera? Říká, že věří na toho pravého. Já si pamatuji ještě další její slova: "Jak na tom člověk je, se pozná jednoduše – koukám na boty a hodinky."
Jeden z mých kamarádů se ocitl v situaci, kdy o něj měly zájem dvě ženy. On byl s oběma na několika rande a rozhodoval se, kterou by chtěl jako dlouhodobou přítelkyni. S oběma si rozuměl, obě byly sympatické.
Využívejte celý web.
PředplatnéHlavní rozdíl byl v tom, že jedna byla také studentkou vysoké školy, měli spolu více společných zájmů a byla zralejší. Ta druhá měla ukončené středoškolské vzdělání, již pracovala, měli spolu méně společných témat, ale přišla mu půvabnější. Můžete hádat, kterou si vybral. Své vyprávění uzavřel slovy: "Vždyť mě znáš, vždy jsem musel mít tu nejkrásnější."
Dříve jsem si říkal, že evoluční teorie zužují pohled na ženy jako na vypočítavé potvory a na muže jako na povrchní lovce. Čím jsem starší, tím více se setkávám s tím, jak tyto mechanismy fungují, i když si je lidé zpravidla nechtějí přiznat. Často se ptám, jestli je nás více romantických snílků, kteří věří i v něco víc.
Šanci na navázání trvalého vztahu zvýšíte, když budete mít v hlavě srovnané ty nejdůležitější věci. Které to jsou vysvětluje Jan Vojtko v seriálu videoseminářů Jak na partnerské vztahy...
...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.
Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.
Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.
12 min
Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.
12 min
Život podle pravítka je předvídatelný a přehledný, chybí mu ale důležitý rozměr.
11 min
Když něčeho i po letech litujeme, hluboce tím odmítáme část sebe sama. Jak to změnit?
14 min