Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Jak zabavit batole

Pro zábavu a rozvíjení schopností vašeho dítěte není nutné platit žádné kroužky.

Stále častějším trendem u dětí batolecího a mladšího předškolního věku se stává navštěvování kroužků – ať už jde o plavání kojenců a batolat, různé formy cvičení, kroužky hudebně pohybové či výtvarné.

Všechny tyto aktivity mají děti rozvíjet po stránce pohybové či kreativní a v neposlední řadě zde dítě má mít možnost socializace v rámci kolektivu vrstevníků. Přímá úměra "čím víc aktivit, tím lépe pro dítě" zde ale neplatí.

Kdy se rodiče začínají poohlížet po nějaké volnočasové aktivitě pro svého kojence či batole? Obvykle je aktivita v rukou maminek. Některé z nich k tomu vede skutečnost, že si už neví rady, jak své dítě kvalitně zabavit. Chtějí rozvíjet jeho schopnosti a dovednosti. Chtějí, aby se dítě naučilo adaptovat na nové prostředí, kolektiv a jiné dospělé osoby.

Druhá možnost je, že se maminka cítí na rodičovské dovolené sama a nemá si s kým popovídat. Všechny známé přihlašují své ratolesti na různé zájmové činnosti a ona nechce být pozadu, protože vodit batole na kroužky je tzv. moderní.

Každá maminka by ale měla výběr volnočasové aktivity pečlivě zvážit a nenechat se přitom ovlivnit okolím. Pro dítě, které ještě ani nechodí do školky, rozhodně není vhodné, aby bylo přetěžováno velkým množstvím podnětů. Takto malé děti se mají socializovat především v rodině a nepotřebují kolektiv vrstevníků.

To, co matka (či jiná pečující osoba) věnuje dítěti v prvních třech letech života, velice znatelně ovlivní rozvoj jeho osobnosti na celý život.

Rozvíjet dovednosti svého dítěte rodiče mohou i při individuálních činnostech ve vzájemné interakci. Přispívají tak navíc k rozvoji svých vztahů  a emocionální oblasti. Také řečové schopnosti se v takto raném věku nejvýznamněji rozvíjejí individuálně, nejčastěji komunikací mezi matkou a dítětem.

Přepracované batole

Pokud je kroužek vhodně zvolen s přihlédnutím k dispozicím dítěte, může je skutečně rozvíjet a být mu přínosným.

Jak zabavit maminku

Péče o dítě je náročná. Vyčleňte si také čas pro sebe.

Věnujte se svým koníčkům, popř. dalšímu vzdělávání.

Pečujte o svou dusi i tělo: dopřejte si masáž, kosmetiku, návštěvu kadeřnice, zajděte si na jógu nebo aerobik.

Pro udržení harmonického vztahu je důležité najít si chvilky, které strávíte pouze s partnerem.

Příjemným odreagováním od každodenních starostí je posezení na kávě s kamarádkou.

Dítě, které má zjevný cit pro rytmus nebo pro barvy a daná činnost ho baví, se bude v kroužku cítit dobře. Zájmové aktivity je důležité volit podle obsahové stránky – čerpejte z informací pořadatele nebo ze zkušeností jiných rodičů.

Je však nezbytně nutné, aby rodiče nezapomínali, že u takto malých dětí snadno může přemírou volnočasových aktivit docházet k přetěžování. Pokud je prostě na dítě činností mnoho, rozvíjející efekt se zcela vytrácí.

28. dubna. - 2. května 2021

Psychická odolnost (seminář)

Psychologie.cz

Děti jsou pak buď unavené, nebo podrážděné. Často se u nich objevují poruchy spánku či noční běsy projevující se náhlým pláčem uprostřed noci. Jednoduše řečeno, dětský mozeček je přesycen velkým množstvím podnětů a není schopen je adekvátně zpracovat.

Trochu vysoká daň za to, že maminka vypadne na chvíli z domu a dítě si začne zvykat na cizí lidi, nemyslíte? Částečně je takové jednání pochopitelné, protože jistě každá známe ten pocit, že se cítíme na rodičovské dovolené trochu odříznuté od světa. Někdy nám přijde, že se jen točíme kolem péče o děti a domácnost, a už nevíme, jak je zabavit.

Co mám s tebou dělat?

V takovém případě však není kroužek dobrým řešením. I když péče o dítě a především o více dětí je náročná sama o sobě, je třeba vyčlenit si každý den čas, kdy se dítěti věnujeme tím, že si s ním hrajeme, povídáme, zpíváme mu, cvičíme spolu, malujeme nebo mu čteme.

Vedle toho je třeba nechat dítěti prostor, aby mohlo být také samo a hrát si, protože tak si dítě rozvíjí vlastní fantazii a samostatnost.

Využívejte celý web.

Předplatné

S přihlédnutím k věku a schopnostem je také dobré nechat dítě "pomáhat" při běžných každodenních činnostech. Malý pomocník jistě zvládne podávat mamince kolíčky na prádlo či míchat těsto. A pokud je venku vhodné počasí a můžeme s dítětem vyrazit ven, naskytnou se nám další možnosti, jak je zabavit či rozvíjet.

I při běžných a dostupných činnostech se dítě může všestranně rozvíjet:

  • řeč a hudební schopnosti: čtení pohádek a říkadla, prohlížení knížek s vyprávěním, zpívání či hra na dětské hudební nástroje
  • jemná motorika a estetické vnímání: malování a kreslení, vybarvování, stříhání, trhání papíru, lepení apod.
  • hrubá motorika: pohybové a hudebně pohybové aktivity (např. tanec se zpěvem), cvičení na základě nápodoby
  • fantazie a samostatnost: hra kooperativní i individuální (např. rolová či kreativní)
  • sebevědomí:  pomáhání v kuchyni (např. mačkání či míchání těsta), věšení prádla (podávání kolíčků), zametání apod.
  • motorika obecně: aktivity venku – pomáhání na zahradě, hraní na hřišti či pískovišti, procházky v přírodě, sporty (kolo, odrážedlo, míčové hry...)

To, co matka (či jiná pečující osoba) věnuje dítěti v prvních třech letech života, velice znatelně ovlivní rozvoj jeho osobnosti na celý život.

Pokud chceme dát dítěti něco navíc, co je bude dále rozvíjet v jiném směru a jiným způsobem, pak jsou kroužky a jiné volnočasové aktivity vhodnou volbou. Nesmí jich však být příliš, protože hranice mezi rozvíjením a přetěžováním je poměrně tenká. Jedna taková aktivita týdně či dvě rozdílného typu úplně stačí.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Už nechci být single

Toužím po vztahu a rodině, ale nedaří se. Co je se mnou špatně?

12 min

Otevřít audio sekci

Lucie Kalafutová

Sociální pedagog a poradce