Vánoční audiobook: volně k poslechu 
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Jediný lék na nevěru

Nevěru nejde zakázat. Můžete ale vytvořit vztah, ve kterém budou myšlenky na ni prostě zbytečné.

Je největší zhoubou našich vztahů nevěra? Ne tak docela. Skutečným problémem našich vztahů je, že o lásku neumíme pečovat. K proměnám společnosti patří i měnící se role muže a ženy. Co z toho plyne pro naše intimní vztahy?

Ženy byly stejně jako muži nevěrné vždycky. Jen to uměly lépe skrývat a zahýbaly svým manželům  v daleko menší míře než dnes. Neměly příležitosti a společensky tolerovanou normu, do které by tímto chováním zapadaly. To se s příchodem emancipace změnilo.

My lidé nejsme poháněni rozumem, ale v daleko větší míře pasivně reagujeme na prostředí, které nás obklopuje. Jsme spíše reaktivní než aktivní a tíhneme k tomu zapadat do pomyslného průměru společenského chování.

Zastánci evoluční psychologie budou klást těžkopádné argumenty o vývojově podmíněných výhodách nevěrného partnera či partnerky, ale společenské podmínky jsou daleko vlivnější než chování pravěkého muže a pravěké ženy.

Spousta žen rovnocennost ve vztahu vlastně vůbec nechce. Stále sní o samci, který je bude dobývat v ložnici a zajistí je materiálně i finančně.

Těžko říct, zda to ženám vyhovuje, ale rovnoprávnost si vybojovaly, což má bohužel i negativní důsledky. Spousta žen rovnocennost ve vztahu vlastně vůbec nechce. Stále sní o samci, který je bude dobývat v ložnici a zajistí je materiálně i finančně. Z toho pak vyvěrají stížnosti žen nad tím, že dnes již "pravý chlap" vůbec neexistuje, nebo názor, že "opravdoví muži dávno vymřeli". Jaké jsou ve zkratce příčiny ženské nevěry?

  1. Nespokojenost žen s tím, že nemají doma toho pravého.
  2. Zvyšující se emancipace žen a rostoucí míra příležitostí k nezávaznému sexu.
  3. Vliv společenské normy. Lidé jsou nevěrní proto, že to tak dělají i druzí. Být nevěrný proto znamená vyjádřit jistou míru socializace.

Smyslem tohoto článku není nikoho pranýřovat. Ženy nejsou ani lepší a ani horší, když se o nich mluví v souvislosti s nevěrou. Jde o obecný problém. Ženy i muži by měli hledat takové strategie chování, které povedou k autentickému a láskyplnému partnerskému vztahu. Řešením není zakázat nebo znemožnit nevěru, ale vytvořit vztah, ve kterém budou myšlenky na ni prostě zbytečné.

Nezakazujme nevěru, pěstujme lásku

Kvalitní vztah skrze chování partnerů pěstuje sám sebe a tím preventivně působí proti potenciální nevěře. Nebýt nevěrný neznamená prostou kontrolu fyzické touhy po druhých. Milovat a ctít představuje stav, kdy se nezaobírám myšlenkami na někoho, koho bych rád fyzicky nebo psychicky vlastnil.

Opravdu potřebujeme vše, po čem toužíme? Pokud se podřídím svým tělesným touhám, povede to k něčemu dobrému, nebo zapříčiním ještě hlubší pocit prázdnoty?

Mít rád a být věrný v sobě nese odpovědnost, že člověk, ke kterému jsem zavázán, má právo na to vědět vše, co je pro náš vztah důležité. Má právo a povinnost naslouchat, pokud jsme ve vztahu nespokojení, a má právo radit a nabízet možná řešení, jak ze špatné situace ven.

Alarmující nárůst počtu nevěr v naší společnosti lze řešit. Stačí se zamyslet nad sebou samými: opravdu potřebujeme vše, po čem toužíme? Pokud se podřídím svým tělesným touhám, povede to k něčemu dobrému, nebo zapříčiním ještě hlubší pocit prázdnoty?

Jsme sociálně podmínění tvorové a chceme být jako druzí. Naše tendence vidět v druhých sebe je silnější než vlastní rozum. Naše přesvědčení o tom, že bychom měli být jako druzí, škodí našim vztahům.

Právě tak, jak se mění současné rozdělení rolí mužů a žen, mění se i povaha vztahu a rizika, která testují trvalost vašeho vztahu.

Pusťte z hlavy všechny nevěrnice a nevěrníky a hoďte za hlavy jejich polovičaté a neuvážené rady. Jejich básnění o prospěšném účinku nevěry pro vztah svědčí o neschopnosti a slabosti řešit partnerské problémy upřímně a přímočaře. Jsou psychicky nevyrovnaní a namísto lásky v manželské ložnici pro ni chodí do červené knihovny.

Základní kameny důvěrného vztahu

Chceme otevřený a důvěrný vztah? Pak je dobré zvážit, zda si pro své chování a koneckonců i myšlení vybíráme ty správné příklady. Komerční filmy ani časopisy nejsou pro hledání lidských vzorů tím nejlepším místem. Plodnou půdou pro nás může být naše rodina, společností uznávaná morálka a mnozí přátelé.

Naslouchejme jim, i když třeba sami nebyli v životě svatí. Jejich hluboká zkušenost, nadhled a pochopení nám pomůže více, než postpubescentní sexuální experimentování. Jaké jsou tedy základní pilíře dobře fungujícího vztahu?

  • Postupně se prohlubující naprostá upřímnost: odkrývejte postupně všechny aspekty vašeho já; jedině tak zjistíte, zda jste pro sebe ti praví a předejdete konfklitkům plynoucím z nečekaných překvapení.
  • Postupně se prohlubující sexuální otevřenost: experimentujte, odvažte se, ptejte se, co druhého zajímá a zda s vaší nabídkou souhlasí. Milujte se ve všech možných polohách a na všech dostupných místech. Po čase zjistíte, že už nemusíte pro naplnění sexuálních tužeb chodit daleko a že máte doma vše, o čem se vám dříve jen zdálo.
  • Postupně se pohlubující budování společného života: jde o praktickou stránku vztahu, tedy jakési pěstování vlastního já v souladu se zdravým vývojem vztahu. Ideální je, pokud oba partneři něco společně plánují, investují do stejných cílů, ale přitom mají svoji vlastní náplň volného času a umí pracovat nezávisle na tom druhém.

Uvedené příklady nejsou vyčerpávající. Základem úspěšného vztahu je jakýsi intuitivní pocit, že jste s tím pravým. Součástí ideálního vztahu je někdy i dlouhá doba výběru. Než skočit s někým hned do postele, promluvte si, sdílejte a naslouchejte. Otevřete své srdce tam, kde je pro něho prostor a kde se to očekává. Způsobů je nesčetné množství a je na vás, jakými se budete při hledání vztahu, kde jsou rovnocenně rozdělená práva i povinnosti, řídit.

Právě tak, jak se mění současné rozdělení rolí mužů a žen, mění se i povaha vztahu a rizika, která testují trvalost vašeho vztahu. Nevěra bývá nejčastější příčinou zklamané lásky a rizikovou skupinou jsou jak muži, tak ženy. Pěstujte proto to, na čem vám nejvíce záleží, otevřeně, upřímně a společně.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Coming out očima rodiče

Jste otevření a tolerantní. Ale ve chvíli, kdy jde o vaše dítě, je najednou těžké …

7 min

Vyhoření

Co když se syndrom vyhoření týká vašeho blízkého, který si to zatím moc nepřipouští?

8 min

Být vědomě v těle

O vědomém přístupu k tělu s psychologem Michalem Petrem: Nasměrujte pozornost a dívejte se.

22 min

Na vlnách života

Život není hra, ve které postupujeme na vyšší a vyšší level.

10 min

Citový hlad

Snaží se zaplnit prázdnotu jídlem, které hned vyvrhují. Potřebují totiž něco úplně jiného.

13 min

Otevřít audio sekci