Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Jsem jeho malá holčička a to mě vzrušuje

Páry s velkým věkovým rozdílem opovrhujeme. Ony ale existují a fungují. Někdy velmi dobře.

Ze seriálu: Psycho

Je snadné ohrnout nos nad dívkou, která se ukazuje na veřejnosti s o mnoho let starším milencem. Je takový vztah opravdu tak zavrženíhodný, jak jsme zvyklí ho vnímat?

Vítejte v rubrice Psycho, která přináší krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.

V dětství mi babička vyprávěla opakující se příběhy nešťastných lásek. Dva mladí milenci žili jeden pro druhého, ale rodiče jejich lásce nepřáli. Dívka byla donucena vzít si starého ovdovělého sedláka a vychovávat mu děti. Chlapec se buď oběsil ve stodole, nebo zůstal dokonce života sám.

Od dob mládí mé babičky se svět změnil. Dnes nejsou dívky do vztahů s výrazně staršími partnery nuceny, samy do nich dobrovolně vstupují. Dokonce jsou v nich šťastné.

A platí to i opačně - vzpomínáte na film Lepší pozdě nežli později? Při sledování celého příběhu důchodkyně Dianne Keatonová nepůsobila v náručí mladého Keanu Reevese tak skandálně, jak bychom čekali.

Sexy mozek, pro některé i tělo

První typ mladých lidí randí s milenci v důchodovém věku pro jejich moudrost, inteligenci. Často v nich hledají otce nebo matku, kteří o ně pečují a pomáhají jim. Druhý typ vyhledává penzisty, protože je sexuálně vzrušuje jejich staré vrásčité tělo. V tomto případě se jedná o gerontofilii.

Gerontofilie je termín označující pohlavní úchylku, kdy mladý jedinec vyhledává jako sexuálního partnera osobu pokročilého věku s výraznými znaky stáří. Gerontofila nepřitahuje nikdo, kdo nemá tělesné znaky stáří.

Eva (23) v žádném vztahu nedokázala vydržet déle než měsíc. Dávala to za vinu nudnému milostnému životu. Sex ji nebavil. Pak potkala Jaroslava (67), který je v důchodu. Díky němu změnila svůj postoj k sexu, přiznala, že se konečně našla. Na otázku, co se jí na Jaroslavovi nejvíc líbí, řekla: Není nijak zvlášť chytrý ani zábavný, ale je sexy. Oslovuje mě moje malá holčičko...

Jak nahlížíme na lidi jako je Eva? Tomáš Petr ve své diplomové práci na téma Názory veřejnosti na sexuální deviace zjistil, že většina lidí chápe v obecné rovině sexualitu jako věc osobní volby a vzájemného souhlasu zúčastněných. Když ale zjistí, že jejich známý trpí úchylkou, přestane pro ně být tím, kým byl doposud.

Co by s vaším pohledem na blízkého člověka udělalo zjištění, že ho sexuálně uspokojuje něco velmi netradičního?

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Toxické aktivity

Všímejte si, co vaše mysl dělá, když jí není dobře.

9 min

Řeč nevědomí

Naučte se využívat pro práci se sny metodu amplifikace.

9 min

V pasti mindfulness

Nenechte ze sebe udělat mindful zombie. Rozhovor s psychologem Janem Bendou.

27 min

Sebeláska jako vývojový úkol

Ve formování zdravé sebelásky má své místo i fáze narcismu a velikášství.

16 min

Kým budu dnes?

Zasekli jste se v hlavě? Malý experiment vám dá novou energii.

10 min

Otevřít audio sekci
Psycho
Seriál

Vítejte v rubrice Psycho, kde se laskavý obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.

Více autorů

  • Štěstí