Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Jsou nezadaní a chtějí se seznámit

Zkoušíte‑li štěstí na seznamce, zvyšuje to i vaše šance na seznámení v běžném životě.

Popularita online seznamování rok od roku stoupá. S rostoucí oblíbeností a množstvím uživatelů lze nyní provádět i výzkumy a sledovat reakce a (ne)úspěch jejich uživatelů. Přestože předsudky vůči seznamkám ještě stále existují nejen u nás, ale i ve světě, v některých zemích se jedná o jeden z nejúspěšnějších druhů seznámení. Jaké jsou podle výzkumů i zkušeností uživatelů výhody a rozdíly seznamek oproti seznámení v reálném životě?

Každý pátý pár v USA se dá dohromady díky seznamce. Podle rozsáhlých studií zastoupených seznamkou eHarmony ve Spojených státech se seznamování online stalo dokonce třetím nejoblíbenějším způsobem nalezení partnera z pohledu novomanželů. Pro lidi starší 50 let je to dokonce první nejoblíbenější místo k setkání.

Obrovský nárůst popularity online seznamek, zejména ve Spojených státech, se proto snažilo analyzovat a prozkoumat mnoho vědců a pracovníků v oboru, stejně jako provozovatelé seznamek samotných.

Online seznamování se věnují také evropské univerzity. Podle výsledků studie profesora Manfreda Hassebraucka jsou vztahy vzniklé na online seznamce úspěšnější, co se týče jejich stability: 75 % takových vztahů trvalo i po 2 letech. Profesor Guy Bodenmann zase zjistil, že vztahy vzniklé online byly v porovnání se vztahy vzniklými "offline" spokojenější, páry se za kratší dobu sestěhovaly, vzaly a také mají dřív potomky.

Dva základní předpoklady

Odborníci se shodují, že největší výhoda online seznamek obecně spočívá v množství kontaktů na nezadané. Na rozdíl od hledání partnera v každodenním životě disponují seznamovací portály obrovským množstvím uživatelů, o kterých víte, že (až na nečestné výjimky) jsou nezadaní a chtějí se seznámit.

Splňují tedy dva základní předpoklady potenciálních protějšků. V závislosti na typu seznamky a množství údajů, do kterých můžete nahlédnout v uživatelském profilu, se pak dozvíte další informace jako jméno, věk, bydliště a u některých seznamek rovnou i osobnější údaje. Často si můžete prohlédnout fotografie uživatelů a uživatelek.

Mnoho lidí v reálném životě velikou šanci na seznámení s někým novým nemá. Důvodů může být mnoho: jsou například vyššího věku, pocházejí z málo osídlené oblasti nebo jsou příliš zaneprázdnění prací.

Zúžený výběr kandidátů mají seznamky využívající princip matchingu (v USA například Match.com, eHarmony.com, u nás eDarling.cz). Jejich uživatelé musí v rámci registrace vyplnit rozsáhlý osobnostní test, založený na objevech současné psychologie osobnosti, konkrétně na dotazníku BIG FIVE. Uživatelé zadají kromě osobních údajů a zálib například i charakterové vlastnosti, sociálně-demografická kritéria či preference a požadavky na svého budoucího partnera. Na základě vyhodnocení testu jsou pak uživatelům navrhováni takoví potenciální partneři, kteří se podle výsledků testu k tomu kterému uživateli nejlépe hodí.

Odpadá zde možnost prohlédnout si profil kohokoliv, kdo je na seznamce registrovaný; nelze tedy kontaktovat ani ty členy, jejichž kritéria se s vašimi neshodují, ale přesto vám jsou podle fotografie sympatičtí. Na druhou stranu netřeba procházet profil každého uživatele zvlášť a seznamování se méně blíží tzv. "nakupování na internetu".

Komunikace na seznamce zvyšuje vaše šance

Jsme tedy zaregistrovaní na seznamce a máme před sebou množství profilů potenciálních protějšků, s nimiž bychom se nejspíš nemohli běžně setkat. V tom tkví podle psycholožky Wiebke Neberichové další pozitivum seznamek – mnoho lidí totiž v reálném životě velikou šanci na seznámení s někým novým nemá. Důvodů může být mnoho: jsou například vyššího věku, pocházejí z málo osídlené oblasti nebo jsou příliš zaneprázdnění prací a s ní spojeným cestováním, případně péčí o děti.

Několikatýdenní komunikace online předtím, než se uživatelé poprvé setkají, může zajistit silnější pouto.

Výhodu online seznamování pro ty, kteří jinak nemají velké šance na úspěch, potvrzuje i rozsáhlá studie, vydaná v magazínu Psychological Science in the Public Interest. Výzkum prováděli zástupci pěti amerických univerzit napříč Spojenými státy a prošli přes 400 studií a výzkumů na téma online seznamování. V této studii Online Dating: A Critical Analyses From the Perspective of Psychological Science se zaměřili na výhody a nevýhody online seznamek a rozdíl v seznamování online a offline.

Z jejich poznatků mimo jiné vyplynulo, že několikatýdenní komunikace online předtím, než se uživatelé poprvé setkají, může zajistit silnější pouto. Výhod seznamování přes internet mohou tedy využít i ti, kteří mají možnost seznámit se i jinak – odborníci (u nás například Petr Šmolka) ho doporučují jako doplňkovou formu seznamování.

Rozdíl v seznamování online a offline

Jednou z odlišností seznamování naživo a přes internet jsou již výše zmíněné informace o uživatelích, poskytnuté v profilu. Ať už je uživatel zaregistrován na klasické seznamce (takže může projít i stovky profilů denně) či na matchmakingové (zde se díky selekci počet potenciálních protějšků zmenšuje), procházení profilů je nejen časově náročné, ale mění náš způsob seznamování.

Na seznamce selektujeme potenciální protějšky spíše podle výše jejich platu nebo náboženství, než podle společného smyslu pro humor a vzájemného porozumění. To totiž nejde vyplnit do profilu.

Tato "centrální aktivita" online seznamek, jak ji nazývají autoři studie, způsobuje, že uživatelé si volí své protějšky jako v internetovém obchodě a profily lidí si zaměňují s produkty, jež disponují souborem vlastností, podle nichž si vybírají. Při hledání partnera online se tedy lidé v prvotní části (tedy výběru těch, které oslovím) zaměřují na jiné vlastnosti ostatních, než jaké jsou pro ně důležité při reálné interakci tváří v tvář.

Jinak řečeno, na seznamce selektujeme potenciální protějšky spíše podle výše jejich platu nebo náboženství, než podle společného smyslu pro humor a vzájemného porozumění (což do základních údajů v profilu vyplnit ani nelze). Navážeme-li pak s někým ze seznamky kontakt, odpadá pro nás částečně ona "poznávací část" a její kouzlo, protože mnoho informací o tom druhém je nám již známo.

Tím, že se hned z profilu o druhém dozvíme informace, které jsou pro nás podstatné, se můžeme vyvarovat nejen společenského faux-pas, ale třeba i zraněných citů.

Na druhou stranu s sebou vyplněné profily uživatelů nesou i výhody – rozhodujeme se podle určitých kritérií, která jsou pro nás velmi důležitá (například jako svobodní rodiče hledáme někoho, kdo má děti rád a nebrání se jejich osvojení) a neztrácíme čas i energii seznamováním s těmi, kdo děti nechtějí.

Také nám nehrozí, že se delší dobu sektáváme s někým, koho jsme potkali na ulici a až za několik měsíců, již zamilovaní, zjistíme, že protějšek se např. nechce vázat. Tím, že se hned z profilu o druhém dozvíme informace, které jsou pro nás podstatné, se můžeme vyvarovat nejen společenského faux-pas, ale třeba i zraněných citů.

Risk je zisk

Seznamování prostřednictvím internetu se tedy od seznamování v každodenním životě v mnohém liší. Pokud se na to ale člověk cítí, stojí online seznamka za vyzkoušení, i když třeba jen jako doplňková forma hledání partnera. Kdo ví, třeba si díky seznamce řeknete u oltáře své Ano, jako se to stalo už 84 % uživatelů seznamky eHarmony, kteří šťastně našli svůj protějšek.

Spoluautor studie, která zkoumala úspěšné páry na amerických seznamkách a vyústila v tyto kladné výsledky, nicméně dodává: "Naše poznatky ale také ukazují, že i přes technologický pokrok a zprostředkované sociální sítě, hrají sociální sítě našeho skutečného života významnou roli v osvojení technologií i výběru partnera." Jeden z autorů studie Online Dating Harry T. Reis k tomu dodává: "Stejně jako cokoliv jiného na internetu, může být seznamování online velkou výhodou, užíváte-li ho rozumně."

Manfred Hassebrauck vyučuje sociální psychologii na Bergischen Universität Wuppertal.
Guy Bodenmann je profesorem klinické psychologie na univerzitě v Curychu a prezidentem AVKJ (Akademie für Verhaltenstherapie im Kindes und Jugendalter – Terapie problémového chování v dětském a mladém věku).
Diplomovaná psycholožka Wiebke Neberichová se věnuje výzkumu jak na domácí půdě Humboldtovy univerzity, tak na mezinárodní bázi, a působí jako odborná poradkyně internetové seznamky.

Využívejte celý web.

Předplatné

Chcete získat zdarma čtvrtletní členství v seznamce eDarling? Napište do diskuse definici, jaký by měl být váš dokonalý protějšek. Autoři tří příspěvků, které do dnešní půlnoci získají nejvíc palců, se mohou přihlásit na redakce@psychologie.cz a získají dárek v podobě tříměsíčního členství v eDarling.

Zdroje:
http://thetriangle.org/2012/01/13/ph-d-candidates-study-success-of-online-dating-sites/
http://drexel.edu/now/news-media/releases/archive/2012/January/iSchool-online-dating-study/
http://healthland.time.com/2012/02/07/does-online-dating-make-it-harder-to-find-the-one/
http://faculty.wcas.northwestern.edu/eli-finkel/documents/2012_FinkelEastwickKarneyReisSprecher_PSPI.pdf
Hassebrauck, M. (2013). Die Gesetze der Liebe. Mvgverlag, München, Deutschland.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Kdy je konflikt zdravý

Co nám brání jít do konfliktu? Nevěříme vzájemnému vztahu, nevěříme ani sami sobě.

9 min

Já to vzdávám

Vytrvalost a odhodlání vedou k úspěchu – nebo do slepé uličky.

10 min

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Otevřít audio sekci