JXD: Dopis pro Alex — archivovaná diskuse

Zpět na novou diskusi

konvalinka 12. 1. 2012 11:38 +6
hm, jako pí ár dobrý....
Jan Majer 12. 1. 2012 11:48 +17
Celá akce kolem „mediálního manželství“ na mě působila rozpačitě, ale za tuhle pointu upřímně děkuji. Mluvit nahlas o věcech, které si všichni pereme doma, je prostě užitečné.
Jan Šablatura 12. 1. 2012 11:57 +8
Jojo. Udělal z ní mediálně známou osobnost. A ona mu to oplatila.
Oldřich Dotovský 12. 1. 2012 12:17 +51
Kdybych byl jen trochu jednodušší povahy a věděl toho o psychologii a psycholozích jen o trochu méně (jakože i tak toho nevím zrovna moc), a kdybych třeba náhodou uvažoval o tom, že se o ten obor začnu zajímat více, nebo bych uvažoval o terapii a o tom, že se budu vystudovanému psychologovi svěřovat s těmi nejintimnějšími detaily svého života a budu na jeho rady jako na rady profesionála spoléhat při řešení svých problémů, a kdybych si do toho najednou přečetl tuto zpověď vystudovaného psychologa o vztahu s další vystudovanou psycholožkou, pomyslel bych si, že jen úvaha o něčem takovém byla naprostým šílenstvím, že celý ten obor je k ničemu a psychologové jsou banda nevyzrálých úchylů vyžívajících se ve ventilování vnitřních pochodů mysli navenek. Je mi popravdě úplně jedno, že se pan Jiří a paní Alex rozvádějí. Naštěstí mě celá ta údajná "reality-show" nějak minula. Ale konkrétně třeba tento text zrovna na tomto serveru psychologii a psychologům určitě dobrou reklamu nedělá a možná by bývalo stálo za to více přemýšlet o tom, co, kam a komu napíšu. I když negativní reklama je vlastně taky reklama, takže co já vlastně vím, že...
Tom 12. 1. 2012 12:40 +17
Pobavilo mě to. Asi tak jakobych četl Blesk.
Jan Majer 12. 1. 2012 12:41 +22 v reakci na Oldřich Dotovský 12. 1. 2012 12:17
Oldřichu, Psychologie.cz tu neni od toho, aby dělala psychologům reklamu. Mezi psychology je mnoho hloupých lidí, jak poznamenal v nedávné přednášce prof. Vybíral, ale i ti chytří chybují, učí se, spadají do rutiny. Česká psychologie má a bude mít právě takovou pověst, jakou si zaslouží. Sám mám čerstvou tristní zkušenost s prací terapeuta, takže mohu jen podepsat vaše obavy - ano, natrefit na odborníka není samozřejmost.
Oldřich Dotovský 12. 1. 2012 12:50 +7 v reakci na Jan Majer 12. 1. 2012 12:41
Jistěže Psychologie.cz není od toho, aby dělala reklamu psychologům, nicméně jako vedlejší efekt ji de-facto dělá. Například máte skvělé pozice v Googlu (mimochodem dobrá SEO), takže to, co tu vyjde, může dojem lidí z toho oboru a profese ovlivňovat. (Ale tak je to ostatně u jakéhokoliv média.) Nicméně ta výtka nepatřila ani tolik Vám, jako spíš "účastníkům této reality-show". Já osobně jsem si z toho žádný zobecňující závěr o psycholozích neudělal, ale umím si představit spoustu lidí, kteří ano. A to je, myslím, škoda.
Carol 12. 1. 2012 13:23 +15 v reakci na Jan Majer 12. 1. 2012 12:41
Psychologie.cz tu není od toho aby psychologům dělala reklamu, ale asi tu není ani od toho, aby si lidé začli myslet, že psycholog = vyhulený týpek, co si nedokáže poradit s vlastním životem a pere své špinavé prádlo na veřejnosti. Pane Majere, docela by mne zajímalo, jakou Vy, jako šéfredaktor máte vizi tohoto serveru? Chcete se prezentovat jako server kde psychologové sdílí své poznatky a využití psychologie v běžném životě s ostatními, nebo jako blesk z prostředí celebrit - psychologů? Já osobně totiž nevidím souvislost, proč by psychologie.cz měla rozebírat veřejnou reality show hodnou bůlváru jako je JXD. Obecně - se zbytky úcty které chovám k panu Doležalovi a Vašemu serveru mi opravdu nedochází, co z toho vyplývá pro obyčejného člověka krom toho, že JXD by asi taky měl využít služeb psychologa? Obyčejný člověk si totiž nemůže dovolit prát své špinavé prádlo na veřejnosti a psát pamflety bez hlavy a paty aby získal soucit a pozornost senzacechtivých čtenářů. Proč? Protože je obyčejný...
Alojs Mastodont 12. 1. 2012 13:43 +6
proc hledat duvody a analyzovat? na lasku musi byt dva. pokud jeden nechce, nechce. smirit se s tim a nezduvodnovat, nevycitat.
Martin Šulc 12. 1. 2012 13:51 +11
jo, dobrý, zábavný čtení :) od psychologa bych sice čekal, že si bude víc vědom svých emocí, bude s nimi schopen pracovat a nebude dělat odsuzující závěry z pozice zraněného dítěte, ale na druhou stranu - je to jen člověk a evidentně ho ten rozchod bolí, když tak obviňuje, tak mu odpustme a přejme, ať je mu brzy zase dobře.
Esssi 12. 1. 2012 14:02 +4
Psychologie.cz asi není primárně určená k tomu, aby si zde manželé řešili své rozvodové bolístky. I když zase každý si určuje sám, jak moc pustí veřejnost do svého soukromí a co s kým sdílí, takže proti gustu... Rozvod je určitě téma, které má co do činění s psychologii a není od věci přečíst si myšlenky rozvádějícího se. Pro mě by ale bylo těžké žít s někým, kdo v případě, že to nevýjde, vytáhne na světlo světa všechny naše krize a hádky. A jaký závěr jsem si z toho odnesla? - Je potěšující, že ani psycholog nemá patent na život a plácá se v tom stejně jako ostatní (je jedním z nás), což ho v mých očích dělá více lidským.
Zbyněk Vybíral 12. 1. 2012 14:07 +31 v reakci na Jan Majer 12. 1. 2012 11:48
Dobrý den, pane Majere. Nevím, zda je "prostě užitečné", jak píšete, "mluvit nahlas" jednostranně v masmédiích o tak intimních věcech, jak to činí JXD. Komu to má být užitečné? To jste s domnělou užitečností rychle hotov. Rozpad manželství JXD s AD hrozí tím, že bude rozmazána hranice, kdy to už pro jednoho z nich (nebo ani pro jednoho) nebude "reality show", ale jejich vztah přejde do stádia vynášení intimností před zraky veřejnosti BEZ SOUHLASU druhého. Souhlasila jeho žena s tímto článkem? V tomto článku jsou navíc zmíněny podivné konzultace kolegy Weisse se studentkami. Je to velmi citlivá zpráva o akademickém světě. Obraz psychologie a psychologů může poškozovat. Kolegovi JXD bych doporučoval, aby se obrátil na Etickou komisi ČMPS, která byla loni v září konečně (!) ustavena, má-li podezření, že profesor psychologie UK porušil buď etický kodex psychologa, nebo etický kodex VŠ učitele (na MU takový Etický kodex máme). - A ještě jedna poznámka. Téměř každý exhibicionismus provokuje voyeurské sledování a zajímání se. Jde-li o sledování neštěstí druhého (tak tomu tady může, i když nemusí být), neměl by server "psychologie.cz" takový psaný exhibicionismus zveřejňovat. - Nevidím to jako nějak fatální chybu, že jste "Dopis" JXD zveřejnili, bulvární přece částečně jste a dosavadní úrovni "Psychologie.cz" víceméně tento text odpovídá, ale... máte také svou soudnost, kterou byste měl (měli) pořád znovu promýšlet. Věřím, že má slova vezmete v dobrém jako podnět k rexlexi.
jitka_cholastova 12. 1. 2012 14:15 +8 v reakci na Oldřich Dotovský 12. 1. 2012 12:17
Je zajímavé, jak jsou lidé ochotní promítat právě do psychologů a psychologie svoji potřebu autority, ať už osobní ("spolehnout se na rady profesionála při řešení svých problémů") nebo společenské, morální. A ejhle, všichni jsme lidé z masa a kostí...
Esssi 12. 1. 2012 14:20 +4 v reakci na Esssi 12. 1. 2012 14:02
i když na mé gusto možná až moc lidským... Už začátek toho svazku - svatba v přímém přenosu - nasvědčoval další jeho směřování... Přistoupili na to oba, takže kdo ví co nás v této "žabomyší" válce čeká zítra (případně pozítří, protože tohle už nebylo "praní prádla" pouze mezi dvěma manžely)... Smutné
Oldřich Dotovský 12. 1. 2012 14:29 +10 v reakci na jitka_cholastova 12. 1. 2012 14:15
Promiňte, ale já měl až do této chvíle dojem, že posláním psychologa je vyslechnout klienta a poradit mu nebo ho nasměrovat k vyřešení jeho problémů. A že jistá míra důvěry mezi psychologem a klientem je pro úspěšnost této spolupráce nezbytná. Nepsal jsem o autoritě, ale o profesionalitě. A v tom je rozdíl.
Jan Majer 12. 1. 2012 14:33 +9 v reakci na Carol 12. 1. 2012 13:23
Carol, vize Psychologie.cz je doufám trochu znát z každodenního obsahu. Nicméně až bude zase některá celebrita, která vystudovala psychologii, chtít veřejně mluvit o tom, jak se dostala do životní krize, budeme rádi u toho. A budeme si přát, aby praktikující psychologové přidali prostý komentář k tématu. Těch skutečných témat se v tomto případě nabízí řada: věkový rozdíl, drogová závislost jednoho z partnerů, vliv mediální pozornosti na vývoj (vznik) vztahu, žárlivost, zveličování problému na jedné a zlehčování na druhé straně...
jitka_cholastova 12. 1. 2012 16:09 +3 v reakci na Oldřich Dotovský 12. 1. 2012 14:29
Důvěra mezi psychologem a klientem je nutná, bezesporu. Ale obecně je tato "důvěra v odborníky", manifestující se např. oblibou "nepolitických politiků", spíše na pováženou, má-li se týkat hodnot a našich osobních rozhodnutí. Spoléhat se na to, že někdo je profesionál, a tedy mi poradí, co mám dělat se svým životem, to je výraz tíhnutí k vnější autoritě. Rozhodnutí a odpovědnost je na každém, stejně jako si (osobní i profesní) důsledky svého jednání jistě ponesou oba dobrovolní aktéři této vztahové reality show.
Datur 12. 1. 2012 16:14 +25
Tak dlouho se chodí s nevyzrálými lidmi, než se začne chodit s dospělými.
Carol 12. 1. 2012 16:15 +2 v reakci na jitka_cholastova 12. 1. 2012 14:15
Musím se přidat k p. Dotovskému - ano, všichni jsme z masa a kostí, ale pokud to vemu jako metaforu a všichni jsme tedy tak stejní, napadá mne pak otázka, k čemu ti psychologové jsou nebo naopak, proč nejsme všichni psychologové (a teď mám na mysli odbornou úroveň). Co je na těch lidech, co vykonávají povolání psychologa tak zvláštní? Dle mého názoru je to právě onen fakt, že umí některé věci zvládat lépe než druzí. Jímá mne hrůza, že bych šla k manželskému terapeutovi, který je třikrát rozveden... lidé přeci nemohou pomáhat druhým, když neumí pomoci sami sobě. To je jak kdyby mi narkoman chtěl radit, jak mám přestat kouřit. Závěrem aby nedošlo k omylu: ano, i psychologové mají problémy, všichni máme problémy, rozdíl je ovšem v přístupu i samotném řešení...
tomas_votruba 12. 1. 2012 16:16 +16 v reakci na Martin Šulc 12. 1. 2012 13:51
Právě tyto předsudky pak nutí psychologicky (či podobně) vzdělané lidi jednat právě zcela jinak, než je očekáváno, aby lidem připomněli, že i oni jsou lidé (záměrně bez "jen"), ne pouze nějaký stroj, který musí umět pracovat lidskými pocity zcela přesně a jak si myslíme, že by měl. Není moc příjemné, když s vámi lidé jednají (jen proto, že studujete/máte vystudovanou psychologii) více sobečtěji, spíše o vlastních problémech (protože psycholog je přeci ten, kdo je umí vyřešit), agresivněji (psycholog to musí zvládnout, studoval to) a na druhou stranu si od vás nenechají poradit, protože jste "jen psycholog", Předsudky jsou zlé a i když jsem proti rozvodům v médiích, je toto dobrá cesta, jak je lidem masově připomenout.
psychous 12. 1. 2012 16:18 +7 v reakci na Zbyněk Vybíral 12. 1. 2012 14:07
Pan Majer si může vybrat - provozovat server o etických komisích, který budou číst tři čtenáři, nebo se ubírat dosavadním směrem a těšit se širší čtenářské oblibě. Tady se namanula jedinečná příležitost nahlédnout do individuálních vztahových patálií se souhlasem OBOU zúčastněných a bylo by škoda příležitosti nevyužít. Tak vlastně nechápu, proč se celá diskuze postavila do roviny toho, zda je článek vhodný a nediskutuje se spíše o tom, co by mělo myslím psychology zajímat nejvíc - osobnost, projevy, vztahy na KONKRÉTNÍM příkladě. A začnu sám. Třeba mě by zajímalo, čím psychologové odhadují, že byla způsobená "nervová zhrouzení" Alex? Proč antidepresiva? Odhaduje JDX správně pravděpodobný důvod rozpadu vztahu (ano, máme málo informací, ale těch nemáme nikdy dost). Prostě by mi přišla nesmírná škoda takovéhoto materiálu ke kolektivnímu studování nevyužít, když už je k dispozici :-)
tomas_votruba 12. 1. 2012 16:26 +12 v reakci na Carol 12. 1. 2012 13:23
Pro Vás a pana Oldřicha: Mám dojem, že tu opět hraje roli předsudek/stereotyp - psychologie = "něco, co udělá něco za nás". Píšete, že psychologie.cz ovlivňuje stereotypy lidé a že je to špatně (opravte mne, pokud to vnímám špatně), tedy psychologie.cz formuje náš národ a musí se podle toho chovat. Stejně tak pan Doležal je psycholog a musí se podle toho chovat. Je to opravdu tak? Nepřenášíme jenom zodpovědnost za naše chyby na někoho jiného? To jak člověk vnímá svět je dáno hlavně výchovou a jeho významnými životními zkušenostmi, ne tím, že se někdo rozvedl a přečetl jsem si o tom na internetu. Stejně tak rodiče rádi chodí do školy stěžovat si na učitele, místo aby hledali chybu sami u sebe, ve výchově. Přenos zodpovědnosti je snadný, ale vzít ji za někoho druhého, to je kumšt (viz tento článek). P.S.: "Chybami se člověk učí. Někteří to umí na chybách druhých, někteří si to musí zažít."
Carol 12. 1. 2012 16:27 +8 v reakci na Jan Majer 12. 1. 2012 14:33
Já si nemohu pomoci pane Majere, ale vidím celkem velký rozdíl mezi "mluvením o tom jak se psycholog dostal do krize" a obyčejnému "házení zodpovědnosti na druhého a psaní veřejného deníku". Osobně musím říct, že některé články o krizích psychologů nebo obecně lidí z pomáhajících profesí zde na psychologie.cz mne vysloveně "nadchly" - ano, člověk spolu s autorem analyzuje problém, nebo ho ťukne nějaký vlastní problém a případně jeho možné řešení, ale se vší úctou, v tomto článku jde v podstatě o to, že JXD nic špatně neudělal, vše co jeho žena říká, že jí vadí, jí vlastně nevadí a je to pouze vypočítavá kariéristka. Pro psychologa, u kterého pan Doležal bude vést svou terapii je to jistě nesmírně zajímavé, ale stále dokola se ptám - co to má nabídnout řadovému čtenáři psychologie.cz - tedy laikovi, který na tento server přichází, aby se něčemu přiučil, vyhledal si svého terapeuta a snad i více poznal sám sebe? Ostatně, komentáře hovoří sami za sebe. Do budoucna přeji každopádně více kvalitních článků ať se všichni na psychologie.cz rádi vracíme a odcházíme s pocitem, že máme o čem přemýšlet.
Jan Majer 12. 1. 2012 16:44 +6 v reakci na Zbyněk Vybíral 12. 1. 2012 14:07
Dobrý den, pane profesore, na text JXD zítra navazuje pohled jeho ženy. Nikoli tedy bez souhlasu, stále v rámci dryáčnického experimentu. Nemějte obavy - pokud by šlo o obyčejné vyřizování účtů, text by u nás nevyšel. Mám na vás prosbu: sám nemáte v oblibě „pop“ zjednodušování ve vašem oboru. Zvažte, jestli je fér označovat web, na kterém publikuje i řada vašich studentů a kolegů, terminologicky nesprávným pojmem bulvár. (Wikipedia: V českém prostředí jsou mezi bulvární média řazeny především Aha, Blesk, Šíp, ShowBiz.cz. Lze sem zařadit také tzv. „společenské“ časopisy Spy a časopisy pro teenagery Bravo, Bravo Girl, Dívka.)
jitka_cholastova 12. 1. 2012 16:48 v reakci na Carol 12. 1. 2012 16:15
Některým Vašim otázkám se věnujeme například zde http://psychologie.cz/psych... (vedle něj najdete odkazy na další podobně zaměřené texty). Brzy vyjde také článek psycholožky Mileny Novákové o tom, jaké jsou možnosti a limity párové terapie.
petra 12. 1. 2012 16:55 +3 v reakci na Zbyněk Vybíral 12. 1. 2012 14:07
O soukromých životech psychoterapeutů, psychologů a psychiatrech si nedělám žádné iluze, zdroje - někteří josu mí dobří známí. Kdo do těch kruhů vidí, nemělo by ho vlastně překvapit vůbec nic.
Oldřich Dotovský 12. 1. 2012 16:58 +4 v reakci na tomas_votruba 12. 1. 2012 16:26
Já netvrdím, že je to tak dobře, ale je to tak: média a veřejně známé osobnosti ovlivňují veřejné mínění. Všichni lidé nemají dostatečně velký všeobecný rozhled nebo inteligenci na to, aby si nezávisle na tom za pomoci dalších informací udělali vlastní názor. Nelíbí se mi to stejně jako Vám, ale nic s tím nenaděláme. Takže když se smíříme s tím, jak to je, a chceme, aby národ měl nějakou úroveň, je třeba, aby lidé, ke kterým národ vzhlíží, tu úroveň sami měli.
Jan Majer 12. 1. 2012 17:09 +11 v reakci na Carol 12. 1. 2012 16:27
Carol, co to dokáže dát řadovému čtenáři, vám asi neřeknu, můžu mluvit za sebe. Jako chlap jsem se od prvních milostných vztahů do dneška několikrát dostal do podobných situací: někdy jsem žárlil kvůli prdu, balil jsem kufry, psal dopisy. Jindy jsem byl opravdu podváděný a bolelo to. Kdykoli na trefný popis krizové situace narazím v literatuře, zaujme mne to. (Zrovna včera v knížce Lovci hlav, doporučuju!) Nabízí to možnost nahlédnout na věci z jiné perspektivy, připravit se na podobné situace, zachovat se příště líp. Ze stejného důvodu mě zaujal text JXD a reakce Alex, která vyjde zítra. A nejsem sám, kdo to tak vnímá - článek si za půlden přečetlo třikrát víc lidí než nijak náročný, naopak velmi atraktivní hlavní dnešní článek (http://psychologie.cz/cas-v...) o vnímání času podle psychologa Philipa Zimbarda. Prostě život do médií patří.
Oldřich Dotovský 12. 1. 2012 17:14 +5 v reakci na jitka_cholastova 12. 1. 2012 16:09
Když si jdu do servisu nechat opravit auto, očekávám, že se ho tam ujme odborník. Někdo, kdo se vyučil v oboru automechanik, opravám automobilů se věnuje dostatečně dlouho na to, aby měl nějaké zkušenosti, auta ho zajímají, vyzná se v nich, umí je opravit, případně nabídnout více možných řešení toho, proč auto nejede jak má, a poradit mi. Já se pak rozhodnu, podle toho, jaký na mě udělá dojem, jestli si u něj to auto skutečně opravit nechám a zaplatím mu, nebo ne. Jestliže se v médiích začnou objevovat texty psané automechaniky, kteří se v nich budou světu svěřovat s tím, jak to jejich auto škitá a cuká, jak je to strašně vytáčí a jak se jim nedaří s tím nic dělat, těžko se za takovým automechanikem s podobným problémem vypravím. Nebudu prostě věřit, že by mi dokázal pomoci, i kdyby mi ukázal sto výučních listů. A pokud takových mechaniků bude podobným stylem publikovat víc, začnu být časem podezíravý k celé profesi automechaniků a institucím, kde se svému řemeslu učí. Takže až budu mít takový problém, je klidně možné, že raději zajdu za kamarádem, který sice auta spravovat neumí, nerozumí jim a napáchá víc škody než užitku, ale je ochotný a dobře si s ním při tom pokecám. A když to takhle (ad absurdum) udělají všichni, automechanici vymřou a na světě nebude nikdo, kdo by rozuměl autům. KDE je v tom nějaké tíhnutí k autoritám, když já chci jenom, aby moje auto jezdilo?
Jan Majer 12. 1. 2012 17:29 +10 v reakci na Carol 12. 1. 2012 16:15
Carol, Oldřichu, chtít od psychologa, aby zvládal nějak výrazně lépe soukromý život než jiní, je jako chtít od zubaře, aby se mu nekazily zuby. Může o ně lépe pečovat, může mít od farmaceutických zástupců zadarmo nejnovější typy kartáčků a past, ale ty dásně stejně občas zabolí a kazy se objeví. Tím neznevažuji psychology, sami vám to potvrdí (bohužel jistě ne tady v diskusi :)
Oldřich Dotovský 12. 1. 2012 18:01 +6 v reakci na Jan Majer 12. 1. 2012 17:29
Souhlasím. Ale když mi bude říkat jak si mám čistit zuby zubař, kterému na první pohled minimálně tři zuby chybí a ty zbylé má křivé, co si asi pomyslím? A co teprve když narazím hned na dva za sebou, kteří jsou na tom stejně? Zkrátka a dobře - nechtěl jsem to přímo takhle formulovat, protože to teď vyzní jako řeč generála po bitvě - pan Doležal, když už chtěl svůj případ veřejně rozpitvat, měl spíše počkat, až vychladnou emoce, pak se nad tím vším zamyslet a místo tohoto výlevu vydat text hodný novináře a psychologa, kterým podle mě tento "otevřený dopis svojí ženě" není. Ale možná jsem jen příliš ovlivněn tím, že mi myšlenka dělat ze vztahu (i harmonického) reality-show, není zrovna blízká, a tak prskám...
Jiří X. Doležal 12. 1. 2012 18:09 +7 v reakci na Zbyněk Vybíral 12. 1. 2012 14:07
Vážený pane profesore Vybírale, dovolte malou reakci na Váš text. Píšete: "Rozpad manželství JXD s AD hrozí tím, že bude rozmazána hranice, kdy to už pro jednoho z nich (nebo ani pro jednoho) nebude "reality show", ale jejich vztah přejde do stádia vynášení intimností před zraky veřejnosti BEZ SOUHLASU druhého. Souhlasila jeho žena s tímto článkem?" Ano, souhlasila, tím, že jsme před několika lety kývli na nabídku Reflexu prezentovat naše manželství jako parodii na reality show, jsme samozřejmě souhlasili i s tím, že se o nás budou zveřejňovat i případně nastavší děje a fakta, které nás nepostaví do dobrého světla, případně konkrétně mne odprezentují jako 106% coccota (viz nápis na tričku). Můžeme se ptát, zda Alex a mě bylo příjemné tyto texty (její zde vyjde zítra) psát. Ujišťuji Vás, že to bylo mimořádně bolestivé, nepříjemné a trapné. Ovšem pořád lepší, než kdybychom se chovali pokrytecky a neeticky. Protože když publicista (manželka i já jsme de facto publicisté, "novináři")zamlčí důležitá fakta vývoje příběhu, o kterém kdysi pravdivě psal, a nenapíše článek o tom, že cosi, o čem před lety psal s nadějí, nedopadlo dobře, tak přestává být publicistou a začíná být součástí světa reklamy. Vzdaluje se pravdě - což nechceme. Dále píšete: "V článku jsou zmíněny podivné konzultace kolegy Weisse se studentkami. Kolegovi JXD bych doporučoval, aby se obrátil na Etickou komisi ČMPS." Ne, nic takového neudělám. Já se na profesora Weisse prostě (dejme tomu) vykašlu. V úctě jxd
Jan Majer 12. 1. 2012 18:14 +6 v reakci na Oldřich Dotovský 12. 1. 2012 18:01
Jenže to už by vystoupil ze své role. Řekl, že bude otevřeně mluvit o svých pocitech, o tom, co v manželství prožívá, v dobrém i ve zlém. Taková jsou pravidla experimentu, kterým vlastně celé to mediální manželství bylo. Nebylo mi to a není mi to doteď sympatické, ale nejsou v tom děti a celé je to takové krystalicky typické vyvanutí lásky v přímém přenosu... Cítím s nimi.
Petra 12. 1. 2012 18:17 +4 v reakci na Jan Majer 12. 1. 2012 16:44
Ano,bulvární tisk vypadá jinak, pod bulvárním tiskem si představuji články,které: a) jsou primitivní a působí na "nízké pudy" čtenářů b)se zaměřují na mediálně známé osoby. Na Psychologii.cz podle mého články uvedené pod bodem a)nevycházejí a od března 2011, kdy mi strýček Google tento server poradil,je toto,pokud si vzpomínám, 2. článek z cca 300, který přináší informace z osobního života mediálně známých lidí( I.Bartošová,J. Pomeje),což činí necelé jedno procento...
Julie 12. 1. 2012 18:18 +12
Mě už dost zaskočil a nemile překvapil celý humbuk kolem vztahu a svatby JXD s A. Reflex tímto v mých očích dost upadl. Co se Jirky XD týče, tak mi ho je líto a držím mu palce, aby se ze všeho rychle dostal. Alex mi podle projevu v médiích nijak okouzlující nikdy nepřipadala a myslím, že úvaha o tom, že jí JXD posloužil k profesnímu a společenskému postupu (že ho využila) je pravdivá, takovéto případy se dějí běžně. Překvapuje mě, že ji Jirka neodhadl už dříve. Dr. Weiss mě svým jednáním rovněž znechutil. Takže Jirko hlavu vzhůru... a věnuj se zase zajímavějším problematikám.
Karel 12. 1. 2012 18:24 +5 v reakci na Jan Majer 12. 1. 2012 18:14
Máte na mysli roli zhrzeného Narcise? Karel
tomas_mara 12. 1. 2012 18:51 +9
Je úsměvný, kolik lidí je překvapeno, že i "doktor může dostat chřipku" :-)
Kamila 12. 1. 2012 18:52 +14
JXD mě baví, protože strká nos do kauz, do kterých si jiní lidé nedovolí, nebo nabízí jiný pohled, takže si ho jako redaktora vážím, ale to co tu předvedl je totální nezvládnutí celkem běžných i nemanželských problémů, což mě při jeho inteligenci věku i postavení dost překvapuje. Nemám už pár let televizi, takže jediná příležitost vidět jeho ženušku bylo ve virálu na youtube kde vystupovala v pořadu s Krausem a upřímně jsem z ní byla zklamaná. Nicméně konec tohohle konce je hodně emotivní a rozhodně si myslím, že až si to po sobě za pár let přečte bude mít na svoje vyjadřování vůči své ex jiný pohled. Je to zbytečně plné žárlivých a popudlivých reakcí nad situacema, které absolutně jako chlap a partner nezvládl, se kterýma se nebyl schopen vyrovnat a ke konci vlastně i výčitek. Ale možná je vlastně zajímavý vidět jeho chlapskou stránku.. Každopádně boha proč je ten článek tady?? Protože vystudoval psychologii? C'mon tohle nemůže nikdo s půl mozkem v hlavě myslet vážně. Diskusi pardon číst nebudu,ale hádám že nejsem jediná koho tyhle uplakaný cancy popudily nadmíru.
Veronika Šléglová 12. 1. 2012 19:00 +19
Odhlédnu od toho, jaký typ článku že se to objevil na Psychologii.cz - s určitou mírou populárního směřování a občasné bulvarizace ze začátku docela neotřelého serveru jsem se už smířila. Ale co mi hlava nebere je to, čím se tu hlavně článek ospravedlňuje - že přece čtenář by měl nahlédnout pod pokličku rozvodu lidí, kteří do té psychologie jaksi vidí a podívat se, jak zvládají krizovou situaci. Jak krásný nápad může špatně dopadnout. Ono vztah JXD (jehož pravou tvář vlastně nikdo nezná, protože je stále někým jiným - podle toku aktuální žurnalistické i politické tématické vlny) a Alex bohužel podle mě nemůže být ukázkou rozvodového tápání, jakým si prochází velké množství lidí. Vždyť celý ten vztah od počátku funguje jako reklamní kampaň (velice dobrá, jak už tady někdo poznamenal). Pokud Psychologie.cz chce ukázat, jak se psycho-celebrity vyrovnávají s vlastními rozchody, potom i podle mého názoru patří do stejné kategorie jako ostatní bulvár (v pravém smyslu toho slova). Já bych si mnohem raději přečetla, jak pan Novák napíše dopis paní Novákové, která si našla milence a chce ho opustit. Stejně jako bych si velice ráda přečetla stanovisko paní Novákové (což se na Psychologii.cz objevuje v Příbězích čtenářů, díky kterým tento server stále ještě navštěvuji). Ale čtenost je asi čtenost - škoda, že Psychologii.cz už nezajímá KDO ji čte :-(
Džass 12. 1. 2012 19:07 +5
úžasný dopis
Josef Svoboda 12. 1. 2012 19:07 +7
JXD je inteligentní člověk a dobrý novinář, ale také (což se nevylučuje) výstředník a exhibicionista.
Zbyněk Vybíral 12. 1. 2012 19:50 +17 v reakci na Jiří X. Doležal 12. 1. 2012 18:09
Pane Doležale, vždycky máte možnost tuto show přestat hrát. I kdybyste měli vrátit třeba... honorář. Pokud psaní těchto textů bylo už "mimořádně bolestivé... a trapné", jak píšete, představuje pokračování v takovéto hře masochismus. Ale také si můžete ubližovat navzájem. (Což jistě víte, nosím jen dříví do lea.) Nesoudím vás, nevím ani, zda by bylo pokrytecké nyní přestat, zavřít za tímto peep show (předčasně) dveře a být prostě v ústraní smutný (nebo vzteklý, co já vím), nebo zda je spíš pokrytecké pokračovat v křečovité exhibici. Jen bych se vsadil, že spíš to druhé.
Zbyněk Vybíral 12. 1. 2012 19:57 +4 v reakci na Jan Majer 12. 1. 2012 16:44
Nepovažuji tento server za bulvár. Má jen občas bulvární rysy. (A v tomto výroku si navíc nekladu žádný nárok na objektivitu, vidím to tak já, toť vše.) Stejně tak má tento server rysy profesionální a seriózní. Je prostě zčásti odborný a zčásti pop-psychologický. Ostatně ukázalo se, že tato směs zabírá, a má tedy smysl.
Radka 12. 1. 2012 20:23 +2 v reakci na Jan Majer 12. 1. 2012 14:33
Drogova zavislost??? Nevim, jestli si JXD mimo vyhuleni par jointu jeste picha, ale z toho dopisu mi to prijde, ze si obcas proste zahuli. To je jako rict, ze clovek, ktery si po praci da sklenku, je alkoholik.
Jan Majer 12. 1. 2012 20:33 +5 v reakci na Zbyněk Vybíral 12. 1. 2012 19:57
Když to slovo na „b“ je v rámci médií, která jdou cestou kvalitního obsahu na úkor příjmů, dost dehonestující. Jako byste poctivému psychologovi, který ještě ve volném čase dělá charitu (naše poradna, workshop pro studenty), říkal, že má rysy šarlatána, protože si občas v pracovně zapálí vonnou tyčku :) Ale rozumíme si, už to nechme (http://psychologie.cz/nech-...).
Barbora 12. 1. 2012 20:59 +18
Přiznám se, že jsem poměrně v šoku. Jednak mě fascinuje prohlášení, že toto by měl být "experiment". Také jsem doufala, že podobné reality show zachycují spíše slovenské televize a že my se s něčím podobným setkáme pouze v bulváru, vyhledáváme-li ho. Ale nejvíce mě pobouřily zmínky ohledně "chování" pana profesora Weisse. Není to zábavné ani zajímavé. Je to trapné, vulgární a nízké. Po přečtení článku jsem nezjistila, jakým způsobem řeší vztah odborník. Nezjistila jsem, jakým způsobem bych mohla postupovat, mám-li partnerskou krizi. Zjistila jsem, že mladá paní A. hodně pije a JXD opět přestřelil. A není to bulvár? Je mi jasné, že můj názor neovlivní směřování webu, oblíbenost či čtenost těchto "článků". Jen bych si přála, abyste u zveřejňování intimního života psychologů nepřekročili jistou hranici.
ES 12. 1. 2012 22:30 +6 v reakci na Jiří X. Doležal 12. 1. 2012 18:09
Ano, vždycky z toho můžete vystoupit, když zjistíte, že Vám to nedělá dobře, ba co víc, když Vám to ubližuje. Přece to není nic vnějšího, co by Vás nutilo pokračovat v této medializaci, jste to pouze Vy sám, kdo o tom rozhoduje. Není přece nic špatného na tom, když člověk na základě nových informací přehodnotí (změní) svůj názor/postoj. Je to stejná situace jako jste slíbil, že dokud Vás smrt nerozdělí (a teď na základě nových informací a neustálého vývoje Vás i vašeho okolí) jste zjistil, že to nemůžete dodržet. Stejně tak jste se kdysi zavázal k této "reality show", ale člověk má přeci právo na základě nových informací změnit svůj postoj a přizpůsobit se nové situaci, takže tento "masochismus" není nutný. Je důležitější dodržet to, k čemu jsme se v minulosti upsali (ať už se jedná o svazek manželský nebo zveřejňování svého soukromí či cokoli jiného) a nebo obstát morálně sám před sebou a vědět, kdy už je to příliš? Teď nehodnotím, každý má před svým prahem něco; byla to jen úvaha, že nikdy není pozdě...
Tereza 13. 1. 2012 00:12 +6 v reakci na Alojs Mastodont 12. 1. 2012 13:43
Až na to, že v případě, kdy někdo předstírá že chce (aby se jako v případě Alex zviditelnil), může pak takový zvrat druhého snadno překvapit a proto asi hledá ty důvody. V tom se JXD vůbec nedivím. Spíš mi připadá divné, že si myslí, že se Alex "jen" okoukal. Fakt mu nedochází, že na něm nikdy nic neviděla? Od začátku to byla jen taktická hra. Bylo hned jasný, jak to dopadne. Lhala, když někdy tvrdila, že ho miluje a bylo to poznat i přes tu zkreslující kameru. Nikdy k němu nic necítila a to je hodně smutné. Vypočítavé bestie si ale analýzu opravdu nezaslouží, to je fakt.
Jana 13. 1. 2012 00:48 +14
Je to ujetý. Předně si měli (Alex a Doležal) vyřešit vztah sami mezi sebou a netahat do toho další lidi prof Weisse a jeho manželku. Chudák Weissova žena, co Doležal čekal, je jasné, že bude stát při svém muži, tak to chodí. Vůbec si myslim, že Alex mohla pozvání odmítnout a určitě jí prof Weiss nedržel pistoli u hlavy, aby pila víno. Dělala to dobrovolně a sice nemám prof Weisse ráda, ale musím se ho zastat, myslím, že ve své funkci si žádné šlápnutí vedle nemůže dovolit a tudíž si myslím, že to pan Doležal přehnal. Je jasné, že kdyby Alex odmítla, pravděpodně se nic nestane tj. nevyhodí ji ze školy a získá titul Phd. Pan Doležal je horká hlava, měl si vzít neurol a uklidnit se, než začne psát bláboly.
Ondřej Surý 13. 1. 2012 01:24 +3 v reakci na Oldřich Dotovský 12. 1. 2012 12:17
Myslím, že si zásadně pletete pojmy "být odborník na ..." a "mít vystudováno ...". A o úroveň výše je to ještě rozdíl mezi "psychologem" a "psychoterapeutem". Po svém praktickém lékaři také nebude chtít, aby vám vyoperoval žlučník, protože má přeci vystudovanou medicínu. A stejně jako u medicíny a dalších mnoha oborů je docela dost možností jak se specializovat - od již zmíněné psychoterapie přes lidské zdroje až po např. marketing. Tj. měl byste více dát na zdravý rozum než vzhlížet k autoritám na základě nálepky - "má vystudováno". Co se týče zbytku, tak už vše podstatné napsal prof. Vybíral. A já jen nahlas říkám, že se mi osobně nelíbí, že tento článek zde vyšel.
Jana 13. 1. 2012 08:14 +6
Dříve jsem četla Reflex pravidelně, takže jsem celkem v obraze, jak to všechno začalo. Opravdu si nechci hrát na věštkyni, ani na paní chytrou, ale tušila jsem od prvopočátku, jak celá akce skončí.....nemám vcelku nic proti kouření trávy, ale na argumentech, že způsobuje pomalé, leč trvalé poškozování mozku asi něco bude. Pan Doležal kdysi býval inteligentní chlap....ale to už je hodně dávno, jinak by přece MUSEL vědět, jak to asi tak dopadne. Nebo se jedná se o vítězství dobré vůle nad rozumem? Nikdy mě nepřestane udivovat naivita stárnoucích mužů....vzpoměla jsem si na rozhovor s režisérem Otakarem Vávrou, řekl něco v tom smyslu, že chlap, který má manželku o generaci starší musí počítat s kdečím, jen ne s věrností.
Pavla N. 13. 1. 2012 08:48 +19
Překvapuje mě, kolik se tu najde mravokárců naprosto zhrzených tím, že se na serveru psychologie.cz objevil tento článek (spolu s odpovědí Alex), srovnávají to s bulvárem a hlučně dávají najevo, že bulvár není nic pro ně, oni jsou totiž mnohem výše a k bulváru shlížejí s despektem. No bóže, tak se tu takovýto článek prostě objevil. Nezajímá Vás, neoslovil Vás, nechcete jej číst? Tak jej nečtěte a najděte si jiný s hlubšími myšlenkami, i takové tu jsou. A jestli Vás ničím nepoučil, nic jste si z něj nevzali, Váš problém, ale neviňte za to jeho autory či ty, kteří nesou odpovědnost za jeho otištění. Záleží na každém z nás, co si chce z té které situace v životě odnést a odnést si lze něco naprosto z každé.
Kristýna X. 13. 1. 2012 09:48 +57
Osobně si myslím, že argument, že "je nutno pokračovat v reality show", jak pan Doležal popisuje, je jen racionální zástěrka.Bohužel, JXD touto show odhalil ze sebe více než by možná chtěl a zamýšlel. Připadá mi, že ten vztah je celý o zneužívání: mladá holka zneužitá coby sexy maskot, výloha na chlubení postarším novinářem, postarší novinář využitý jako mediální a slavná figura mladou ambiciózní studentkou. JXD se v článku podivuje nad "erotickými" aktivitami své ženy. Ale jak začal jejich vztah? Vždyť si ji přece vyhlédl na základě její erotické novely, v Reflexu hned vznikly obnažené fotky jeho budoucí ženy, chlubil se veřejně, jaká má prsa...teď ho najednou rozčiluje, že fotí erotické fotky. Dle mého je to jen racionalizace, potřebuje mít alespoň navrch, žena od něj utíká, a tak uvádí zástupné důvody, proč odchází on. Pro mě je jenom fascinující, jak člověk, který veřejně publikuje a ovliňuje veřejnou sféru, je dost emočně nezralý, bez jakéhokoliv náhledu na sebe, dětinský, se spoustou psychických obran... Pro psychologii je to samozřejmě negativní vizitka, pro katedru psychologie v Praze to samé. Psychologie jako obor se pomalu přelévá z odbornosti do žvanivých banalit pop-kultury, masovosti, rozemílání pychologických poznatků do všeho možného a nemožného.
Medial 13. 1. 2012 09:52 +2
Super dopis. Dobře jsem se pobavil. A k tomu také reality šou slouží - jakékoliv jiné rozbory jsou dle mého názoru nadbytečné.
Lenka Petrova 13. 1. 2012 11:30 +11
Platit najem za exmanzelku jeste dalsi dva roky po rozvodu. Jaj, a to sem si vzdycky myslela, ze to delaji jenom pitomci...
Jana Pokorna 13. 1. 2012 16:22 +26
Pane Doležale, mám pocit, že Vás prostě Vaše žena tak trochu využila k určitému společenskému postupu. Je to smutné, nicméně jste s tím mohl při svém věku a inteligenci počítat. Přeju vám, ať to příště vyjde lépe a možná by bylo lepší své milostné vztahy už nemedializovat, myslím, že jim to moc nesvědčí. Hodně štěstí.