Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Kdo na rande zve a kdo platí?

Formální kroky v počátcích partnerského vztahu předznamenávají rozdělení rolí.

Neexistuje žádná příručka správného randění a vztahů, která by nám usnadňovala život. Partnerské vztahy se mění a sociální role také. Od našich rodičů a prarodičů se lze snadno doslechnout, že jsou to muži, od kterých se očekává, že na rande dívku pozvou, a samozřejmě zaplatí. Opravdu?

Nespočet lidí řeší otázky, které sám často slýchám, jako:

  • Kdo je ten, kdo musí na rande pozvat a následně zaplatit?
  • Je stále součástí romantického večera zaplacení útraty mužem?
  • Je vhodné, když na rande pozve žena muže, nebo je to příliš odvážný krok a snižuje hodnotu ženy?

Zkusíme si to spolu projít a najít odpovědi. Podíváme se na funkce dvoření samotného a pomůžeme každému z vás se rozhodnout, jestli zrovna zaplacení útraty bude rozhodujícím faktorem celého večera.

Funkce randění a namlouvání

Z pohledu evoluce a psychologie: Vzhledem k rozdílným rodičovským investicím jsou samičky, z pohledu reprodukčního, cennější než muži. Pánové prominou. Jako důsledek toho si hodně samců většiny přírodních druhů snaží samičky získat právě zajišťováním různých zdrojů, dárků a zásobováním.

Protože tyto zdroje, statusy a ambice jsou pro samičky atraktivní, tento proces přímo úměrně ovlivňuje jejich rozhodování a výběr samce. Proto, z pohledu evoluce, je muž, který pozve a zaplatí atraktivní, protože se ukáže jako odvážný a zajištěný. Takto si muž "zaslouží" ženu skrz zajištění hmotných věcí, kterými přeneseně poté vyrovná rozdíl v oné reprodukční hodnotě.

Z pohledu sociálně psychologického: Tradičně je vůdcem smečky muž, a proto má i roli iniciátora v randění. Jinými slovy je muž ten, od koho se čeká, že bude dělat složitá rozhodnutí (alespoň většinu), a žena mu přitom bude oporou. Něco podobného se v raných fázích vztahu očekává. A právě tím, že zpočátku vztahu je to muž, kdo vede, žádá a platí, se tyto vzorce staly postupem času běžnými a normálními.

Na prvním rande se rozdělují role

V dnešní době nejsou role podle pohlaví rozděleny tak důrazně a jasně, jak tomu bývalo. V některých vztazích vede muž a oběma partnerům to vyhovuje. Další si zařídí domácnost podle ženy, jiní si vybudují vztah egalitářský, založený na rovnosti.

Pokud tedy nestojíte o "tradiční" vztah, nezačínejte tradičními kroky už od samého počátku. Jestli o něj stojíte, potom pánové neváhejte, vytaste peněženku a plaťte.

Teorie psychologické a sociální funkce randění a namlouvání nám neporadí, jak se máme rozhodnout, ale říká nám, jaké důsledky bude naše rozhodnutí s velkou pravděpodobností mít, ať už si vyberete roli toho, kdo platí a dělá rozhodnutí, nebo roli následovníka.

Muži, kteří dělají všechny významné kroky ve vztahu (zvou, rozhodují, platí apod.), tak ukazují svou pozici, ambice a vedoucí potenciál. Ženy, které toto chování očekávají nebo přímo vyžadují, jsou poté "jen" tou druhou půlkou, která si to víceméně užívá, pokud se aktivněji nezapojí.

Prvotní rozdělení rolí určí další budoucnost vztahu a jeho dynamiku (která se časem může vyvíjet a měnit, směr je však nastaven jasně). Pokud tedy nestojíte o "tradiční" vztah, nezačínejte tradičními kroky už od samého počátku. Jestli o něj stojíte, potom pánové neváhejte, vytaste peněženku a plaťte.

Pokud by tahounem vztahu od prvního rande chtěla být žena, pak je na ní, aby platila a určovala tempo a pokroky v milostném životě. To by prohloubilo definici rolí a ujasnilo jejich postavení pro budoucnost, kdy bude žena tím, kdo bude dělat rozhodnutí a určovat směr vztahu.

Pokud toužíte po vztahu více vyrovnaném, porušujte konvence, plány, postoje: nechte ženu zaplatit první, další zaplaťte vy.

Podělit se o útratu a o tempo v postupu v intimní oblasti by se dalo poradit těm, co mají rádi vyvážený vztah. Prosté pronesení věty typu: To je dobrý, to nech, příště to zaplatíš ty... dá jasný signál muži, který bude vědět přesně, kde ve vztahu stojí a co může očekávat. Je to perfektní balanc. Zároveň to ukáže jeho vlastní ochotu investovat do vztahu, a to nejen po finanční stránce. Každopádně muži, kterým partnerky jasně řeknou, co očekávají, by měli mít lepší pochopení pro své sociální závazky.

I když to může vypadat složitě, je to vlastně celé velmi jednoduché. Pokud chcete být dominantní v partnerském životě, měli byste být dominantní už v počátcích randění - v tom, že budete na rande zvát, budete určovat intimní postupování, a samozřejmě platit. Jestli všechno z toho hezky od začátku jen příjmáte, potom se automaticky stáváte tím pasivním ve vztahu. Pokud toužíte po vztahu více vyrovnaném, porušujte konvence, plány, postoje: nechte ženu zaplatit první, další zaplaťte vy. Tím vyšlete jasný signál rovnoprávnosti a ujasní se pozice vás obou.

Takže než otevřete příště pusu (nebo sáhnete pro peněženku), mohlo by se vám hodit si nejdříve ujasnit, co vlastně od vztahu čekáte a v jaké roli se chcete vidět vy sami. Stejně tak důležité je vidět, kde chce být váš protějšek. Pokud to vyhovuje oběma, jste na dobré cestě.

Literatura:
Bem, D. J. (1972). Self-perception theory. Advances in experimental social psychology, 6, 1-62.
Buss, D.M. (2003). The evolution of desire: Strategies of human mating. New York: Basic Books.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Pod nánosem traumatu

V terapii hledáme autentickou osobnost. Tu, kterou se někdejší dítě marně chtělo stát.

34 min

Kdy je konflikt zdravý

Co nám brání jít do konfliktu? Nevěříme vzájemnému vztahu, nevěříme ani sami sobě.

9 min

Já to vzdávám

Vytrvalost a odhodlání vedou k úspěchu – nebo do slepé uličky.

10 min

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Otevřít audio sekci