Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Kdy se z nás stali interiéroví designéři?

Vzpomínáte na svůj dětský pokojíček? Na sektorový nábytek v obýváku rodičů? Dodnes vás ovlivňují.

Díky psychologii jsme se naučili hledat vazby mezi naším dospěláckým a dětským životem na mnoha úrovních. Napadlo vás ale někdy, jak vás při zařizování našich interiérů dodnes ovlivňuje uspořádání vašeho dětského pokojíčku nebo standardně zařízeného obýváku?

Základní kámen našeho interiérového stylu jsme položili už v dětství, a to nikoli v době, kdy jsme začali listovat časopisy či knihami o bydlení nebo zašli poprvé do prodejny nábytku. Prostředí, v němž jsme vyrůstali, nás v dospělosti ovlivňuje víc, než si myslíme. Každé dítě si už od raného věku vytváří intimní vztah s okolním prostředím, který se postupně obrušuje a tvaruje tím, jak se začleňuje do společnosti a poznává, jak se věci mají.

Učí se, že skříň slouží k uklízení hraček a že kreslit si má u stolu. Navštěvuje domy příbuzných a známých a postupně si s nimi spojuje určité zážitky, vnímá různé styly. Kromě toho všeho si ale buduje i své první skrýše, bunkry či tajná místa a stává se tak designérem svého prostoru.

Zvýšení povědomí o dávných vazbách nám pomáhá při znovuvyvolání podstaty skvělých míst, s nimiž jsme byli v minulosti konfrontováni.

Rozpomenout se na taková místa při zařizování našich interiérů v dospělosti může být hodně  osvěžující a poučné. Když se na ně  svých klientů ptám, často si záhy uvědomí, že se určité interiérové prvky táhnou jejich životem jako dlouhá pevná nit a nevědomky je reprodukují dodnes. I proto je pro mnoho lidí obtížné nechat zařízení svého domova na profesionálovi. Cítí, že ten nejlepší styl pro svůj interiér si přece nosí sami v sobě a bojí se, že jim ho někdo bude rozmlouvat.

Máme tedy minulost přenést do současnosti?

Ne, opravdu nestačí uvědomit si, že odjakživa prostě milujeme červenou barvu, takže šup s ní na stěnu do obýváku. Interiérový styl má mnohem víc dimenzí. Kromě barvy jsou to třeba světlo, tvary, povrchy, materiály, textury a dokonce i vůně. A v potaz musíme brát i fakt, že naše stylové preference se vyvíjejí stejně jako my sami.

Zatímco ve dvaceti jsme okolo sebe potřebovali hodně barev, po třicítce mnohdy tíhneme spíš k jednoduchosti, přírodnějším tónům, hledáme teplo domova. Takže nepřemýšlejte, kam s červenou, ale zamyslete se, co pro vás ta barva znamenala tehdy a co může představovat dnes.

Při navrhování podkrovního bytu pro jeden  mladý pár  jsme zjistili, že zatímco on v dětství miloval sruby, ona strašně ráda štrachala na půdě u babičky. Když přišlo na otázku, zda původní dřevěné trámy přiznáme v původním stavu, nebo je raději zakryjeme sádrokartonem, bylo rychle jasno. Oba věděli, co jim udělá dobře. Po relativně krátkém koučinku dokázali solidně definovat vlastní styl.

V době, kdy nás ještě neomezovaly společenské konvence, trendy nebo myšlenky na rozpočet, jsme byli daleko kreativnější než dnes.

Interior Design Coaching může být ale i krokem k pochopení, proč některé interiérové prvky nepracují pro nás, ale proti nám. Možná ve snaze vyhovět zálibě partnera v moderním chladném minimalismu vytváříme prostředí, které nám evokuje chlad spojený s úzkostlivě pořádnou tetou, v jejímž domě měla každá věc pouze jedno jediné správné místo. Zvýšení povědomí o takových vazbách nám pomáhá při znovuvyvolání podstaty skvělých míst, s nimiž jsme byli v minulosti konfrontováni.

Co mít na paměti při hledání vlastního interiérového stylu?

  • Zamyslete se na tím, kde vám bylo dobře v dětství. V době, kdy nás ještě neomezovaly společenské konvence, trendy nebo myšlenky na rozpočet, jsme byli většinou daleko kreativnější než dnes.
  • Nekopírujte. Trendy jsou fajn, ale jsou až krokem B. Krokem A je nahlédnutí do sebe sama a nalézání odpovědi na otázku: Kdo jsem a co mě udělá šťastným?
  • Pouhá reprodukce nestačí. Když už objevíte interiérový prvek, který vám v minulosti vykouzlil úsměv na rtech, jděte hlouběji a zamýšlejte se i nad emocemi s ním spojenými. Jestli vás od malička fascinuje sklo, možná bude stačit si ho připomenout jenom krásnou dekorací, které ale věnujete prostor, který si zaslouží.

Nalezení vlastního osobitého stylu je prvním, nezbytným a dle mého názoru nejdůležitějším krokem k vytvoření skvělého interiéru a skutečného domova. Když se to podaří, máte minimálně z poloviny vyhráno. Ovšem sebelepší designér tuhle práci za vás neudělá, může vám jen pomoci se k němu dobrat. Nejlepším interiérovým designérem pro vás jste vy sami. Jen přijít na to, co to doopravdy znamená.

Autorka článku vás zve na svůj celodenní workshop Odhalte svůj vlastní interiérový styl, který se koná 1. prosince 2012. Více o workshopu se dozvíte zde.

Více info o autorce na www.andreahylmarova.com.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Už nechci být single

Toužím po vztahu a rodině, ale nedaří se. Co je se mnou špatně?

12 min

Osobnost pohlcená disciplínou

Život podle pravítka je předvídatelný a přehledný, chybí mu ale důležitý rozměr.

11 min

Otevřít audio sekci