Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Když nejde vyhrát

Jaké to je, být v postavení outsidera? Naučte se takovou pozici využít ve svůj prospěch.

Barbora Průšová

Barbora Průšová

21. 2. 2013

Ze seriálu: Psycho

Když proti nám stojí silnější soupeř, máme dvě možnosti: předem sami sebe odsoudit do role poraženého, anebo překvapit. Sebe, soupeře i diváky. Nejen ve sportu.

Svět sportu čas od času zaplavují různé senzace. Překonávání zdánlivě nepřekonatelných rekordů, neuvěřitelně dlouhé zápasy, vítězství navzdory bolesti.

Nezapomenutelnými se stávají klání, v nichž zvítězí „papírově“ o hodně slabší ze dvou protivníků, družstev nebo mužstev. Nastupuje světová jednička a proti ní hráč druhé stovky. Je jedno, v jakém sportu. Předpoklady jasné, prognózy čisté. Ale zázraky se dějí a jasný outsider po velkém boji překvapivě vyhrává…

Převeďme si tuto situaci do každodenního života. Může jich být mnoho a mnoho:

  • Máme předvést nový návrh svému šéfovi a už předem víme, že se mu nebude líbit, ostatně jako pokaždé. Jsme v roli outsidera.
  • Jdeme na zkoušku a po dvou předchozích pokusech jsme si v podstatě jistí, že pan profesor nás od ní nejspíš vyhodí, i kdybychom předvedli výkon hodný laureátů Nobelovy ceny.
  • Nebo opravdu děláme nějaký sport a nastupujeme proti soupeři, s nímž jsme ještě nikdy nevyhráli a víme, že je o několik stupňů jinde…

Vyhecují nás tyto chvíle? Nebo naopak položí? Důvodů, proč možná předvedeme lepší výkon, je několik:

  • Nemáme co ztratit, můžeme jen získat.
  • Žene nás touha překvapit.
  • Chceme, moc chceme pokořit toho konkrétního soupeře, pomyslného strašáka.
  • Rádi bychom získali sebevědomí, momentálně třeba ztracené.

Důvodů, proč ale můžeme předvést horší výkon, je také dost. Asi především apatie. Pokud je soupeř opravdu o tolik silnější, asi to vážně nemá cenu. Akorát ze sebe udělám hlupáka. Nemá smysl se snažit, když stejně nakonec prohraju. Akorát mě to vyčerpá. Když si budu myslet na vítězství, zadělávám si jen na ztrátu sebevědomí.

Záleží na individuální situaci a na konkrétním člověku. Každý z nás má úplně jiné myšlení, a tudíž i k dosažení maximálního výkonu každý potřebuje něco úplně jiného. Protože se ale s těmito situacemi ale setkáváme všichni, měli bychom o sobě přinejmenším vědět, do jaké skupiny se řadíme. A možná si příště promyslet, s čím jdeme a s čím chceme jít  do boje.

Co při podobných výzvách prožíváte vy?

Psycho
Seriál

Vítejte v rubrice Psycho, kde se laskavý obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.

Více autorů

  • Štěstí