Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Když vyhoří partnerský vztah

Setrvávat v mrtvém vztahu znamená stát se zahořklou obětí svého vlastního života.

Syndrom vyhoření známe především v souvislosti s profesním životem. Stejný proces však může nastat i v oblasti partnerství, když se jeden z partnerů (někdy i oba dva) ve vztahu cítí psychicky a emocionálně nenasycený.

Syndrom vyhoření, vyprahlosti neboli tzv. burn-out syndrome bývá odborně charakterizován jako ztráta zájmu a osobního zaujetí. V partnerském světě začíná pocity nenaplnění, ztrátou činorodosti, zklamáním z partnerského soužití, hořkostí při pohledu do minulosti.

Člověk cítí, že žije ve vztahu, který ho nenaplňuje pocitem radosti, užitečnosti a smysluplnosti. Emočně strádá. Fyzicky chřadne.

V hlavách partnerů vznikají pocity zmaru a ztráty nadějí, což přechází do vztahové únavy. Stereotypy partnerského života a rutina všedních dní negeneruje novou energii. Vztah se nerozvíjí. Partneři ze zvyku vedle sebe jen přežívají.

Začátek konce

Vývoj syndromu vyhoření bývá plíživý - může trvat měsíce i celé roky. Jaké jsou nejčastější příčiny partnerského vyhoření?

Partnerský stereotyp

Počáteční nadšení ze vzájemného poznávání a objevování je pryč a vztah se dostal do všedních, zajetých kolejí. Partneři nic společně dál nebudují, každý si jede jen po svém. To je začátek cesty k vyhoření.

Dokončené partnerské cíle

Partneři si dali za cíl postavit dům, pořídit chatu nebo procestovat Ameriku. Urputně dřeli, aby svůj plán uskutečnili. Nic jiného je nezajímalo. Zaměřili se jen na svůj cíl a věnovali mu všechnu energii. Jakmile svého cíle s vypětím všech sil dosáhnou, sedí vedle sebe a nevědí, jak s volným časem dál naložit. Nevidí společně další smysl společné cesty.

Jak si představujete šťastný život v následujících pěti až deseti letech? Jste si jistí, že chcete s vaším stávajícím partnerem jít další roky vedle sebe?

Odrůstající děti

Smyslem života byla rodina a výchova dětí. Partneři si vedle této hodnoty nepěstovali nic společného. Většinou na nic dalšího ani nebyl čas. Děti odrostly a partneři nyní nevědí, jak bez nich, sami, pokračovat a růst dál. Nevěnovali se žádnému společnému partnerskému zájmu. Nemohou najít nic, co by jim pomohlo k přechodu do další vztahové etapy.

Něco společně rozvíjet

Jak z toho ven? Jak vůbec partnerskému vyhoření předejít? Především je nutné

  • včas identifikovat rizika,
  • komunikovat a navrhnout změny,
  • vnést do svého života zavčasu novou energii.

Pro začátek bych vám doporučila, abyste si každý za sebe sepsali, jak si představujete šťastný život v následujících pěti až deseti letech. Jste si jistí, že chcete s vaším stávajícím partnerem jít další roky vedle sebe?

Partnerství je vztah dvou lidí, tudíž je potřeba, aby na něm pracovali oba dva.

Pokud si odpovíte ANO a shodnete se v klíčových oblastech, jste v kompatibilním vztahu. Je potřeba něco společného budovat, tvořit a rozvíjet. Něco, na čem se oba shodnete a baví vás to. Protože taková aktivita vztah vzájemně obohacuje a dává mu smysl.

Partnerství je vztah dvou lidí, tudíž je potřeba, aby na něm pracovali oba dva. Pokud chybí vůle, chuť nebo zájem jednoho z partnerů, je lepší si poděkovat za společný čas a jít ze vztahu pryč. Nejhorší je držet ho za každou cenu. Dělat zásadní kompromisy. Trpět v něm a stát se tak zahořklou a smutnou obětí svého vlastního života.

Buďte sami sebou a věřte, že vnímání a sdílení vašich vnitřních potřeb bude to nejlepší, co můžete udělat pro sebe i své blízké.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Pod nánosem traumatu

V terapii hledáme autentickou osobnost. Tu, kterou se někdejší dítě marně chtělo stát.

34 min

Kdy je konflikt zdravý

Co nám brání jít do konfliktu? Nevěříme vzájemnému vztahu, nevěříme ani sami sobě.

9 min

Já to vzdávám

Vytrvalost a odhodlání vedou k úspěchu – nebo do slepé uličky.

10 min

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Otevřít audio sekci