Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Kleptomanův orgasmus

Akt krádeže je pro lidi postižené kleptománií neodolatelně vzrušující. Proč krademe my ostatní?

Ze seriálu: Psycho

Kleptomanie se týká jen zhruba jednoho procenta zlodějů. Přesto se jich velká část snaží vymluvit z odpovědnosti za své činy právě s odkazem na tuto diagnózu.

Když jsme ve škole probírali krádeže mladistvých, většina spolužáků se přiznala, že v dětství něco alespoň jednou odcizila. Zpravidla se jednalo o bonbóny sourozence, třešně ze sousedova stromu nebo pětikorunu z máminy peněženky na lízátko. Udělali to prostě proto, že toužili po sladkostech.

Ze stejného důvodu krade 99 % zlodějů: chtějí určitou věc a nejjednodušší způsob, jak ji získat, je vzít si ji bez svolení jejího majitele. Vedle těchto zlodějů je 1 % těch, kteří kradou i přesto, že danou věc nepotřebují nebo mají možnost si ji koupit. Kradou pro samotný akt krádeže. Takové lidi nazýváme kleptomany.

Když je kleptoman odhalen, cítí stud. Nedokáže ale odolat nutkání krást, brzy se na lov vydá znovu.

Kleptomanie patří mezi nutkavé a impulzivní poruchy. Kleptomanům chybí při krádeži motiv obohacení – ukradené je často odkládáno, vyhazováno, ničeno, neúčelně skladováno nebo i tajně vraceno zpět.

Tato porucha nevychází ani z motivu odplaty nebo nepřátelství. Krádeže nejsou plánovány a doprovází je pocit uvolnění, blaha a úlevy od vnitřní tenze a nespokojenosti.

Rozeznat, kdy se jedná o kleptomanii a kdy ne, není snadné. Podle psychologa Stantona Samenowa se na tuto poruchu snaží vymluvit velká část zlodějů. Přítomnost poruchy mnohdy odhalí až psychotesty. Kleptomani mohou krást proto, aby zažili dobrodružství, ale třeba i proto, aby si ulovenou kořistí nahradili partnerův nezájem.

Pokud je kleptoman odhalen, cítí stud, ale nedokáže odolat nutkání krást a brzy se na lov vydá znovu, jak to i po veřejné ostudě předvedla herečka Winona Ryderová.

Proces krádeže kleptomana uspokojuje, podobně jako běžnou populaci konzumace jídla či sexu. Před krádeží se objevuje psychické napětí a otázky typu: Zvládnu to? Po ní přichází úleva označovaná termínem kleptomanův orgasmus. Pocit blaženosti však brzy přechází ve stud a výčitky. Proto tak často ukradené věci vrací zpět nebo je vyhodí do popelnice.

Dopište si článek v diskusi

Všichni jsme někdy něco ukradli. Připomenout si své tehdejší pocity může být zajímavé. Co dnes dokážete přiznat a co to ve vás vyvolává?

Vítejte v rubrice Psycho, kde se laskavý obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

V pasti mindfulness

Nenechte ze sebe udělat mindful zombie. Rozhovor s psychologem Janem Bendou.

27 min

Sebeláska jako vývojový úkol

Ve formování zdravé sebelásky má své místo i fáze narcismu a velikášství.

16 min

Kým budu dnes?

Zasekli jste se v hlavě? Malý experiment vám dá novou energii.

10 min

Umění říkat ne

Důležitější než techniky je jasný záměr, se kterým k odmítnutí přistupujeme.

29 min

Začínám vidět sebe

Jak se vlastními silami uzdravit z následků emočního zanedbání v dětství?

16 min

Otevřít audio sekci
Psycho
Seriál

Vítejte v rubrice Psycho, kde se laskavý obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.

Více autorů

  • Štěstí