Nový audiobook: Milování
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Kolik energie psychologie snese?

Psychologie nemá na péči o duši monopol. Mluvme o alternativách, ať je můžeme zhodnotit.

Podle mého názoru práci s energií můžeme vnímat jako hraniční oblast psychologie a ne něco mimo nebo dokonce proti psychologii. Psychologie se ale většinou na práci s energií dívá podezíravě.

Skeptikové namítnou, že ani pořádně nevíme, co to ta “energie” je, vykročíme‑li za hranice vytýčené fyzikou. Přesto právě s touto záhadnou energií všichni počítáme.

Každý vcelku spolehlivě odhadne, kdy má energie dost a kdy zase málo. Také na druhých celkem jistě rozpoznáme, kdo/kdy má hodně energie a kdo/kdy je bez energie. Zhruba se na tom mezi sebou shodneme, takže je to do velké míry spolehlivé pozorování a docela objektivní závěr.

Pro psychologii ale nic z toho není průkazné. Mnoho psychologů a koučů přitom používá alternativní techniky, ale dost ostýchavě. Pořád jaksi nepatří do hlavního proudu. V Česku mi to připadá ještě výraznější než v USA, ale ani tam v tomto směru svoboda nepanuje. Znám psychiatra v osvícené Nové Anglii, kterému položilo profesní sdružení nůž na krk: musel se rozhodnout mezi psychiatrickou kariérou a prací s virgulí – obojí najednou nebylo přijatelné. V současné době je hlavou proutkařské komunity státečku Rhode Island.

Odborníci a energie

Lékař Dr. Mark Stengler v jednom svém článku píše: Nejčastější stížnost pacientů po příchodu do mé ordinace je: „Trpím nedostatkem energie„, „Mám málo energie“.

Elaine Biech je komerční poradkyně a kouč, pragmatická a ostrá jako břitva, ani náznak alternativnosti. A přesto ve svém úvodu do poradenství v dotazníku ‚nakolik se hodíte pro podnikání‘ uvádí položku Mám vyšší hladinu energie než většina lidí. a o něco dál klade otázku: Kolik času a energie jste ochotni investovat do svého byznysu?

Sigmund Freud mluví o energii vázané na potlačení a volné energii. Jeho koncept je výborně pochopitelný a mnohokrát mi posloužil při vysvětlování procesu zpracování emocí klientům z oblastni byznysu.

Technika, s níž pracuji, odpovídá na úrovni energetické či aurické přesně principu, který najdeme v psychoanalýze: vytěsněné obsahy se vrací do vědomí/aury.

A praxe?

Musím, přiznat, že mě energie zajímala už za studia psychologie. Přečetl jsem, co se dalo. Pak mě vzala do parády první léčitelka, po ní několik dalších, proutkař, a postupně jsem k psychologickému poradenství přidal práci s aurou, s energií, o jejíž podstatě sice teoreticky moc nevím (popravdě ani mě to nezajímá), ale vím čím dál víc o jejím praktickém působení.

V 90. letech, když jsem pracoval s cizineckou komunitou v Praze – manažery,  podnikateli, právníky, diplomaty a s jejich rodinami – kombinoval jsem psychologii s energií. Nejdřív jsem musel získat důvěru jako psycholog a potom jsem mohl pracovat jako léčitel dokonce i s nedůvěřivými Brity.

V současné době si myslím, že hlouběji, pod úrovní psycho‑somatiky, na které většina z nás uvažuje a operuje, je úroveň energie. Pokud dáme do pořádku energii, bude dříve či později z velké části v pořádku psychosomatika; to je koneckonců pojetí např. akupunktury – zajistit dostatečné energetické zásobení organismu.

Mnohokrát mne zamrzelo, že klienti vnímají psychology jako odpůrce alternativních přístupů, nedůvěřují jim a obrací se na psychologicky nekompetentní léčitele.

Dnes se zabývám primárně prací s energií. Psychologie mi slouží v případech, že zvýšení hladiny energie způsobí zesílený proud negativně emočně laděných obsahů do vědomí, který nažene klientovi strach. Pak pracujeme s tímto strachem.

Zajímavé je, že další technika, s níž pracuji, odpovídá na úrovni energetické či aurické přesně principu, který najdeme v psychoanalýze: vytěsněné obsahy se vrací do vědomí/aury. Zatímco psychoanalýza se nezabývá lokalizací podvědomí, práce s aurou vytěsněné obsahy poměrně jasně vnímá jako útvary odloučené z hlavního pole aury. Jejich navrácení do hlavního pole aury doprovázejí podobné pocity jako prožívá klient při psychoanalýze, jen intenzivněji a celý proces mi připadá o hodně rychlejší. Výsledek obou technik se zdá – z hlediska aury – tentýž. Aura se prostě a jednoduše jeví sjednocená.

Mnohokrát mne zamrzelo, že klienti vnímají psychology jako odpůrce alternativních přístupů, nedůvěřují jim a obrací se na psychologicky nekompetentní léčitele, kteří si nevědí rady s mnohými na odbornost náročnějšími stavy – a co je horší, někdy do nich sami svoje klienty uvedou. Myslím, že striktním oddělováním psychologie a alternativních přístupů jsou ochuzeni jak klienti, tak psychologie.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Postavy vnitřního světa

Pochopení našich skrytých představ o druhém pohlaví nás chrání před závislými vztahy.

10 min

Rozhodnutí: potrat

Ničivé morální dilema přechází do období úzkosti. Výčitky míří i na muže, často oprávněně, říká …

26 min

Pravdy tak akorát

Naučte se dětí správně ptát a podporovat je s citem pro jejich prožívání.

8 min

Strach být sám

Co když si vážně nikoho nenajdu? Je se mnou něco špatně? Jaký život mě čeká …

9 min

Proč tak koukají?

Pocit nedokonalosti může člověka zcela ochromit. Jak nás vidí lidé kolem nás?

5 min

Otevřít audio sekci