Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Kolik energie psychologie snese?

Psychologie nemá na péči o duši monopol. Mluvme o alternativách, ať je můžeme zhodnotit.

Podle mého názoru práci s energií můžeme vnímat jako hraniční oblast psychologie a ne něco mimo nebo dokonce proti psychologii. Psychologie se ale většinou na práci s energií dívá podezíravě.

Skeptikové namítnou, že ani pořádně nevíme, co to ta “energie” je, vykročíme-li za hranice vytýčené fyzikou. Přesto právě s touto záhadnou energií všichni počítáme.

Každý vcelku spolehlivě odhadne, kdy má energie dost a kdy zase málo. Také na druhých celkem jistě rozpoznáme, kdo/kdy má hodně energie a kdo/kdy je bez energie. Zhruba se na tom mezi sebou shodneme, takže je to do velké míry spolehlivé pozorování a docela objektivní závěr.

Pro psychologii ale nic z toho není průkazné. Mnoho psychologů a koučů přitom používá alternativní techniky, ale dost ostýchavě. Pořád jaksi nepatří do hlavního proudu. V Česku mi to připadá ještě výraznější než v USA, ale ani tam v tomto směru svoboda nepanuje. Znám psychiatra v osvícené Nové Anglii, kterému položilo profesní sdružení nůž na krk: musel se rozhodnout mezi psychiatrickou kariérou a prací s virgulí - obojí najednou nebylo přijatelné. V současné době je hlavou proutkařské komunity státečku Rhode Island.

Odborníci a energie

Lékař Dr. Mark Stengler v jednom svém článku píše: Nejčastější stížnost pacientů po příchodu do mé ordinace je: „Trpím nedostatkem energie", „Mám málo energie".

Elaine Biech je komerční poradkyně a kouč, pragmatická a ostrá jako břitva, ani náznak alternativnosti. A přesto ve svém úvodu do poradenství v dotazníku 'nakolik se hodíte pro podnikání' uvádí položku Mám vyšší hladinu energie než většina lidí. a o něco dál klade otázku: Kolik času a energie jste ochotni investovat do svého byznysu?

Sigmund Freud mluví o energii vázané na potlačení a volné energii. Jeho koncept je výborně pochopitelný a mnohokrát mi posloužil při vysvětlování procesu zpracování emocí klientům z oblastni byznysu.

Technika, s níž pracuji, odpovídá na úrovni energetické či aurické přesně principu, který najdeme v psychoanalýze: vytěsněné obsahy se vrací do vědomí/aury.

A praxe?

Musím, přiznat, že mě energie zajímala už za studia psychologie. Přečetl jsem, co se dalo. Pak mě vzala do parády první léčitelka, po ní několik dalších, proutkař, a postupně jsem k psychologickému poradenství přidal práci s aurou, s energií, o jejíž podstatě sice teoreticky moc nevím (popravdě ani mě to nezajímá), ale vím čím dál víc o jejím praktickém působení.

V 90. letech, když jsem pracoval s cizineckou komunitou v Praze – manažery,  podnikateli, právníky, diplomaty a s jejich rodinami – kombinoval jsem psychologii s energií. Nejdřív jsem musel získat důvěru jako psycholog a potom jsem mohl pracovat jako léčitel dokonce i s nedůvěřivými Brity.

V současné době si myslím, že hlouběji, pod úrovní psycho-somatiky, na které většina z nás uvažuje a operuje, je úroveň energie. Pokud dáme do pořádku energii, bude dříve či později z velké části v pořádku psychosomatika; to je koneckonců pojetí např. akupunktury – zajistit dostatečné energetické zásobení organismu.

Mnohokrát mne zamrzelo, že klienti vnímají psychology jako odpůrce alternativních přístupů, nedůvěřují jim a obrací se na psychologicky nekompetentní léčitele.

Dnes se zabývám primárně prací s energií. Psychologie mi slouží v případech, že zvýšení hladiny energie způsobí zesílený proud negativně emočně laděných obsahů do vědomí, který nažene klientovi strach. Pak pracujeme s tímto strachem.

Zajímavé je, že další technika, s níž pracuji, odpovídá na úrovni energetické či aurické přesně principu, který najdeme v psychoanalýze: vytěsněné obsahy se vrací do vědomí/aury. Zatímco psychoanalýza se nezabývá lokalizací podvědomí, práce s aurou vytěsněné obsahy poměrně jasně vnímá jako útvary odloučené z hlavního pole aury. Jejich navrácení do hlavního pole aury doprovázejí podobné pocity jako prožívá klient při psychoanalýze, jen intenzivněji a celý proces mi připadá o hodně rychlejší. Výsledek obou technik se zdá – z hlediska aury – tentýž. Aura se prostě a jednoduše jeví sjednocená.

Mnohokrát mne zamrzelo, že klienti vnímají psychology jako odpůrce alternativních přístupů, nedůvěřují jim a obrací se na psychologicky nekompetentní léčitele, kteří si nevědí rady s mnohými na odbornost náročnějšími stavy – a co je horší, někdy do nich sami svoje klienty uvedou. Myslím, že striktním oddělováním psychologie a alternativních přístupů jsou ochuzeni jak klienti, tak psychologie.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Už nechci být single

Toužím po vztahu a rodině, ale nedaří se. Co je se mnou špatně?

12 min

Osobnost pohlcená disciplínou

Život podle pravítka je předvídatelný a přehledný, chybí mu ale důležitý rozměr.

11 min

Odpusťte svému já

Když něčeho i po letech litujeme, hluboce tím odmítáme část sebe sama. Jak to změnit?

14 min

Otevřít audio sekci