Letní seminář:  Tři dny pohybu a relaxace
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Koukáte často do blba?

Bloumání není vada. Rozptýlená pozornost je ukazatelem velké kapacity pracovní paměti.

Měli byste se soustředit na přednášejícího nebo na prezentaci vašeho kolegy, ale vaše mysl někde bloumá. I když se snažíte, po chvíli se zase přistihnete, jak zíráte z okna na jeřáb na staveništi.

Takové chování je často – zvláště ve školních lavicích – považováno za nežádoucí. Dle nedávných zjištění je ovšem rozptýlená pozornost jasným ukazatelem velké kapacity pracovní paměti. Ta je klíčová při každodenních činnostech a umožňuje nám snadnější zapamatování a zpracování informací.

“Pokud není zadaný úkol příliš obtížný, lidé s přebytečnou kapacitou pracovní paměti se nechají snadno rozptýlit a často se zamyslí nad něčím jiným,” říká Jonathan SmallwoodInstitutu Maxe Plancka. Ve výzkumech účastníci měli vždy zadánu sadu snadných úkolů a ukázalo se, že lidé s lepší pracovní pamětí se mnohem častěji zasnili, ale na jejich výsledcích to nebylo poznat.

Mrkání přepíná režim

Jakmile se člověk zasní, zvýší se také frekvence, s jakou mrká. K tomuto závěru dospěli psychologové na University of Waterloo a vysvětlení je podle nich následující: při přechodu do “zasněného stavu” se mozek snaží eliminovat všechny okolní rušivé podněty. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je mrknout – tedy na okamžik přerušit přísun zrakových podnětů.

Mozek se snaží využívat své zdroje na nejpodstatnější problémy – proto se při triviálních činnostech tak snadno zamyslíme nad něčím jiným.

V navazující studii na University of Pittsburgh byly zkoumány oční pohyby účastníků, kteří měli číst dílo Franze Kafky. Text byl ovšem tak náročný, že prakticky nikdo z účastníků nevykazoval známky “zasnění se”. Dílo jednoho z nejznámějších českých spisovatelů tak bylo vyměněno za ‘Rozum a cit’ neméně známé Jane Austenové. Při druhém pokusu se pak potvrdily teorie o zvýšené frekvenci mrkání.

Mozek se snaží využívat své zdroje na nejpodstatnější problémy – proto se při triviálních činnostech tak snadno zamyslíme nad něčím jiným. Toto snění však také zabírá určitou kapacitu a člověk se tak musí rozhodnout. Přebytek pracovní paměti lze totiž využít i ke zvýšení pozornosti.

Pokud se tedy často zakoukáte do dáli, je možné, že jste geniální. Pravděpodobnější ale je, že vaše mysl se zkrátka chce zaobírat důležitějšími věcmi.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Pohoda bez svědků

Příliš mnoho slov a neustálé sdílení nás ve skutečnosti od zážitků vzdalují.

10 min

Na hranici komfortu

Najděte správný bod, odkud začít pracovat na rozvíjení vaší bezpečné bubliny.

10 min

Nenechte se unést

V návalu emocí řekneme nebo uděláme něco, čeho vzápětí litujeme. Jak emoční únosy zvládat?

19 min

Rozchod s psychopatkou

K rozchodu dochází po sérii konfliktů. Jednoho dne se smíření nedostaví.

6 min

Vnitřní kritik

Odkud se vzal ten hlas, který vám neustále říká, že všechno děláte špatně?

10 min

Otevřít audio sekci