Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Láska je nejvyšší hodnota

Kdo má v sobě skutečnou lásku, nemůže někoho doopravdy milovat a jiného nenávidět.

Milovat mezi spřízněnými dušemi znamená neustále se starat o potřeby partnera stejně jako o své vlastní, a nikdy v tom nepolevit.

Kdo si chce vytvořit a udržet hluboce harmonický vztah, musí si bezpodmínečně a vědomě udělat pořádek ve vlastních hodnotách, cílech a zájmech.

Jaký je smysl vašeho života? Co chcete? Čeho si ceníte ze všeho nejvíc? Pokud vám odpovědět na takové otázky připadá obtížné, zamyslete se nad tím, čeho byste v životě chtěli mít víc než všeho ostatního.

  • Někteří lidé by si například chtěli hlavně užívat zábavy a sexu, vyberou si tedy partnera, se kterým sdílejí co nejvíc vášně a legrace.
  • Jiní se zase ze všeho nejvíc potřebují finančně zajistit, proto hledají partnera, se kterým mohou hromadit majetek.
  • Další touží nejvíc po úspěchu, který si představují tak, že dosáhnou vysokého společenského postavení a jejich tři děti také.

Spřízněné duše žijí z lásky a ryzího štěstí jako krásná květina ze slunce. Květina se za sluncem neustále točí a natahuje. Potom lístek po lístku rozvine své květy a zůstane otevřená a zranitelná, vystavená zdroji síly a zároveň čím dál krásnější.

Stejné je to se spřízněnými dušemi. Se vzrůstající otevřeností se jeden druhému vydávají napospas, obracejí se ke svým srdcím, zatímco jejich vztah roste do krásy a bohatství na všech úrovních ‒ jako sexuální soužití, vzájemné citové zaujetí i mentální a duchovní obohacování.

Co vlastně myslím láskou?

Jako všechno ve vesmíru i láska začíná myšlenkou a záměrem. Milujeme-li někoho, začínáme jednoduše tím, že mu přejeme zažívat hluboké štěstí, lásku a radost. Pokud je naše přání dost silné a vytrvalé, vyvine se v nádherný pocit, který rozvírá hruď, otevírá srdce a činí nás šťastným jako nic jiného na světě. Milovat se znamená udržovat tato krásná přání navzájem i vůči sobě neustále živá.

Jinými slovy spřízněné duše milují samy sebe stejně jako své partnery. Neobětují vlastní štěstí partnerovi, přesto neustále dbají na to, aby se o partnera staraly tak, jak nejlépe dovedou. Naproti tomu v běžném vztahu je jeden z partnerů obvykle egoističtější, zatímco druhý se musí omezovat.

Spřízněné duše jsou odhodlané milovat všechny bytosti, stejně jako květina svou krásu ukazuje každému bez rozdílu.

Spřízněné duše vědí, že jim partner nemůže dát dokonalé štěstí, protože to lze najít pouze uvnitř sebe sama v bohatství vlastního probouzejícího se srdce. Proto se obvykle samy zabývají nějakou formou osobního rozvoje nebo se modlí či meditují. To jim pak dává dost sil překonávat vnitřní překážky jako jsou hněv nebo žárlivost, které jinak kazí i ta nejsilnější odhodlání být milujícím partnerem.

Vydá-li se člověk na takovou cestu vnitřního rozvoje, říká se, že roste v lásce. Partneři pak svůj vztah vnímají jako cestu, na které se učí, místo aby očekávali, že všechno bude stále dokonalé. Tato trpělivost a ochota růst v lásce pomáhá partnerům překonávat všechny obtíže na cestě za štěstím, po kterém touží každý, kdo hledá milence.

Láska spřízněných duší však nekončí partnerem ani dětmi – daleko překračuje úzký kruh rodiny a blízkých přátel. Ryzí láska nedělá rozdíly. Můžete cítit spřízněnost s jedním člověkem a odmítnout jiného, ale nemůžete doopravdy někoho milovat a jiného nenávidět. To prostě nejde, protože láska je jako slunce ‒ jakmile jednou svítí, svítí na každého.

28. dubna. - 2. května 2021

Psychická odolnost (seminář)

Psychologie.cz

Cvičení v neomezené lásce

Podívejme se na to takhle: Spřízněné duše jsou odhodlané milovat všechny bytosti, stejně jako květina svou krásu ukazuje každému bez rozdílu. Chtěli byste na okamžik zakusit blahodárné působení neomezené lásky? Zkuste si následující cvičení:

  • Udělejte si pohodlí a pořádně se uvolněte.
  • Začněte tím, že si budete přát, abyste byli upřímně šťastní, zažili radost a lásku a aby se vám splnila nejhlubší přání. Jděte do toho naplno, přejte si to a představte si, že se vám to už splnilo. Možná pocítíte něco jako uvolnění okolo srdce, možná vám ukápne i pár slz. Zhluboka ty pocity prožívejte.
  • Přejte to samé všem svým blízkým, rodině i přátelům. Pozorujte, jak se jejich zahrnutím vaše štěstí rozrůstá.
  • A teď bez rozmýšlení a bez zaváhání adresujte stejné pocity i lidem, které zrovna dvakrát nemusíte. Přejte jim štěstí a lásku a uvědomte si, že je to učiní lepšími lidmi.
  • Pak své přání ještě rozšiřte, vyšlete je všem lidem ze svého města... pak všem svým krajanům... pak všem lidem na celém světě... pak všem bytostem ve vesmíru. Dejte jen pozor, ať se vám nepřetrhne nit. Pokud začnete chladnout, vraťte se zpátky k vlastnímu štěstí.
  • V posledním kroku si představte, že vaše přání a pocity lásky cestují bez omezení vesmírem. Zůstaňte u toho tak dlouho, jak se vám bude chtít.

Jak je vám? Chtěli byste žít ve vztahu, který vám pomůže si takové pocity udržet trvale za všech okolností? Neomezenou lásku v sobě může probudit každý a není k tomu nezbytně třeba ani vztahu se spřízněnou duší. Pokud však máte možnost sdílet lásku s upřímným partnerem, všechno se stává mnohem jednodušší.

Zasvětit život společnému štěstí

Představte si pravou lásku jako nádherné světlo, které září na vrcholu hory. Zatímco většina lidí po hoře běhá sem a tam a světla nahoře si nijak zvlášť nevšímá, lidé oddaní lásce stoupají neochvějně za ním. Vykračují si do kopce za láskou a soucitem, a přestože je to cesta namáhavá a někdy dost obtížná, zůstávají celou dobu v hloubi duše šťastní.

Hluboký pocit vnitřního štěstí pochází z jediného zdroje ‒ z přibližování se lásce. Spřízněným duším je toto tajemství jasné.

Spřízněné duše mohou na takovou cestu vyrazit společně. Když jeden z nich upadne, druhý mu přispěchá na pomoc. Když se jeden cítí unavený a otrávený, druhý mu připomene, jaká nádhera je na vrcholu čeká. Na druhou stranu běhat po hoře za různými cíli může zvenčí vypadat snadno a zábavně, jenže zevnitř tomu chybí smysl, takže to nepřináší opravdové uspokojení.

Adepti všech duchovních tradic se shodují v tom, že hluboký pocit vnitřního štěstí pochází z jediného zdroje ‒ z přibližování se lásce. Spřízněným duším je toto tajemství jasné, proto mu klidně zasvětí celý život.

Pokud chcete žít ve vztahu se spřízněnou duší, musíte v první řadě přijmout cestu za láskou a štěstím jako svou nejvyšší hodnotu. Tím připravíte půdu, která se jednoho dne stane záhonem pro nejvzácnější a nejkrásnější květ vztahu spřízněných duší.

Ukázka z knihy Vaše spřízněná duše.

Využívejte celý web.

Předplatné


Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Já to vzdávám

Vytrvalost a odhodlání vedou k úspěchu – nebo do slepé uličky.

10 min

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Otevřít audio sekci