Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Manželství na dálku

Odluka může vyřešit partnerskou krizi – nebo skomírající vztah definitivně rozložit.

V dnešní době tenhle typ svazku není ničím neobvyklým. Důvěrně ho znají manželky řidičů kamiónů nebo montérů. Také partnerky manažerů, létajících v rámci služebních cest po celém světě.

Zdálo by se, že při takovém uspořádání musí jak partnerství, tak rodina jako taková zákonitě trpět. Ve skutečnosti to ani zdaleka není pravidlem. Záleží nejen na hloubi vzájemného pouta partnerů nebo samostatnosti ženy v denním životě, ale i na vnitřním povahovém nastavení těch dvou.

Komu svědčí víkendové manželství?

V páru, kde každý preferuje velkou míru osobní svobody, může být manželství na dálku i nesporný přínos. Obzvlášť jestliže jsou děti už odrostlé. Je poměrně dost případů, kde tento typ legální skryté odluky vyřešil i partnerskou krizi – hlavně v manželstvích, kde zavládla ponorková nemoc a stereotyp. Dát si oficiální pauzu bylo pro partnery nepřijatelné, ale víkendové manželství problémy když ne vyřešilo, tak je alespoň dostalo z permanentního zorného úhlu.

Existuje nezanedbatelné riziko, že se z obou stanou sólisti, neschopní vzájemného společného soužití, což se zpravidla projeví až po letech.

Najednou tu byl zase důvod brát toho druhého jako jedinečnou osobnost, nikoliv jen jako člověka, který se po příchodu z práce bezcílně povaluje u televize na gauči a remcá, nebo osobu, co má neustále připomínky k neumytému nádobí. Často se obnoví i sexuální pouto páru. Odloučení posiluje vzájemné těšení na sebe a vášeň.

Dá se ale také konstatovat, že víkendové manželství zpravidla obnaží skutečnou podstatu partnerských problémů. Někdy to partnery stmelí a jindy definitivně odcizí. Existuje nezanedbatelné riziko, že se z obou stanou sólisti, neschopní vzájemného společného soužití, což se zpravidla projeví až po letech, když se situace s dojížděním opět změní.

V takových případech delší pobyt muže ve vlastní domácnosti začne působit doslova jako časovaná bomba. Partnerka, která si zvykla v běžném životě rozhodovat většinu věcí samostatně, nikomu se nepodřizovat a nebrat na něj ohled, najednou nese se značnou nelibostí proměnu rodinného klimatu. Partner se pro ni totiž stal především živitelem, který ale nijak neomezuje její život ani nezasahuje fakticky do života rodiny.

Plusy a mínusy

28. dubna. - 2. května 2021

Psychická odolnost (seminář)

Psychologie.cz

Někdo prožije víkendové manželství jako oživení vztahu, nové líbánky. Ženy se na každý návrat manžela těší, přemýšlejí, čím ho překvapit. Totéž muži, vracející se z cest. Najednou si oba partneři vzpomenou na důvody, proč se do sebe původně zamilovali. Krátkodobá opakovaná odluka je může i zachránit před hrozícím rozvodem.

Manželství na dálku je ale rizikové zejména v případě, že je ve hře několik malých dětí. Ze začátku můžou oba partneři oceňovat, že je na potřeby mladé rodiny víc peněz, časem ale většinou převáží negativa. Zatímco muž neprožívá odloučení zpravidla těžce, žena, pokud nemá dobré zázemí v původní rodině, si dřív nebo později začne připadat jen jako servisní středisko, kam se muž občas vrací.

Stát se může i to, že muž potká někde na cestách ženu, která mu poskytne zázemí.

Je stále na všechno sama, na malé děti i domácnost. Na výchovné problémy, o kterých zpravidla unavený muž po návratu domů nechce moc slyšet – hlavně proto, že už na řešení podobných věcí nemá fyzické ani duševní kapacity. Touží především relaxovat, zatímco žena chce podporu a pomoc. Upadá i způsob trávení společného času, nejsou výlety a vůbec společné zážitky. Potřeby obou se pak dostávají do střetu a hrozí vyhoření manželství.

Stát se samozřejmě může i to, že muž potká někde na cestách ženu, která mu poskytne zdánlivé zázemí, co už doma podle svého názoru nemá. Nebo že opuštěná manželka najde pomoc a útěchu v náručí souseda. Pak je katastrofa v podobě rodinného rozvratu nablízku.

Co člověk – to odlišný názor na společné soužití. Neexistuje jednotný recept na spokojené manželství. Co jednomu vyhovuje, druhého ničí. Pokud tedy zvažujete výhodnou pracovní nabídku, která je ovšem spojená s dlouhými pravidelnými cestami, je třeba pečlivě promyslet plusy a mínusy… a teprve pak se rozhodnout s plným vědomím toho, co vám to přinese.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Už nechci být single

Toužím po vztahu a rodině, ale nedaří se. Co je se mnou špatně?

12 min

Otevřít audio sekci