Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Manželství na dálku

Odluka může vyřešit partnerskou krizi – nebo skomírající vztah definitivně rozložit.

Lenka Poncarová

18. 5. 2012

V dnešní době tenhle typ svazku není ničím neobvyklým. Důvěrně ho znají manželky řidičů kamiónů nebo montérů. Také partnerky manažerů, létajících v rámci služebních cest po celém světě.

Zdálo by se, že při takovém uspořádání musí jak partnerství, tak rodina jako taková zákonitě trpět. Ve skutečnosti to ani zdaleka není pravidlem. Záleží nejen na hloubi vzájemného pouta partnerů nebo samostatnosti ženy v denním životě, ale i na vnitřním povahovém nastavení těch dvou.

Komu svědčí víkendové manželství?

V páru, kde každý preferuje velkou míru osobní svobody, může být manželství na dálku i nesporný přínos. Obzvlášť jestliže jsou děti už odrostlé. Je poměrně dost případů, kde tento typ legální skryté odluky vyřešil i partnerskou krizi – hlavně v manželstvích, kde zavládla ponorková nemoc a stereotyp. Dát si oficiální pauzu bylo pro partnery nepřijatelné, ale víkendové manželství problémy když ne vyřešilo, tak je alespoň dostalo z permanentního zorného úhlu.

Existuje nezanedbatelné riziko, že se z obou stanou sólisti, neschopní vzájemného společného soužití, což se zpravidla projeví až po letech.

Najednou tu byl zase důvod brát toho druhého jako jedinečnou osobnost, nikoliv jen jako člověka, který se po příchodu z práce bezcílně povaluje u televize na gauči a remcá, nebo osobu, co má neustále připomínky k neumytému nádobí. Často se obnoví i sexuální pouto páru. Odloučení posiluje vzájemné těšení na sebe a vášeň.

Dá se ale také konstatovat, že víkendové manželství zpravidla obnaží skutečnou podstatu partnerských problémů. Někdy to partnery stmelí a jindy definitivně odcizí. Existuje nezanedbatelné riziko, že se z obou stanou sólisti, neschopní vzájemného společného soužití, což se zpravidla projeví až po letech, když se situace s dojížděním opět změní.

V takových případech delší pobyt muže ve vlastní domácnosti začne působit doslova jako časovaná bomba. Partnerka, která si zvykla v běžném životě rozhodovat většinu věcí samostatně, nikomu se nepodřizovat a nebrat na něj ohled, najednou nese se značnou nelibostí proměnu rodinného klimatu. Partner se pro ni totiž stal především živitelem, který ale nijak neomezuje její život ani nezasahuje fakticky do života rodiny.

Plusy a mínusy

29. dubna. – 3. května 2020

Neúspěch jako součást životní cesty (seminář)

Psychologie.cz

Někdo prožije víkendové manželství jako oživení vztahu, nové líbánky. Ženy se na každý návrat manžela těší, přemýšlejí, čím ho překvapit. Totéž muži, vracející se z cest. Najednou si oba partneři vzpomenou na důvody, proč se do sebe původně zamilovali. Krátkodobá opakovaná odluka je může i zachránit před hrozícím rozvodem.

Manželství na dálku je ale rizikové zejména v případě, že je ve hře několik malých dětí. Ze začátku můžou oba partneři oceňovat, že je na potřeby mladé rodiny víc peněz, časem ale většinou převáží negativa. Zatímco muž neprožívá odloučení zpravidla těžce, žena, pokud nemá dobré zázemí v původní rodině, si dřív nebo později začne připadat jen jako servisní středisko, kam se muž občas vrací.

Stát se může i to, že muž potká někde na cestách ženu, která mu poskytne zázemí.

Je stále na všechno sama, na malé děti i domácnost. Na výchovné problémy, o kterých zpravidla unavený muž po návratu domů nechce moc slyšet – hlavně proto, že už na řešení podobných věcí nemá fyzické ani duševní kapacity. Touží především relaxovat, zatímco žena chce podporu a pomoc. Upadá i způsob trávení společného času, nejsou výlety a vůbec společné zážitky. Potřeby obou se pak dostávají do střetu a hrozí vyhoření manželství.

Stát se samozřejmě může i to, že muž potká někde na cestách ženu, která mu poskytne zdánlivé zázemí, co už doma podle svého názoru nemá. Nebo že opuštěná manželka najde pomoc a útěchu v náručí souseda. Pak je katastrofa v podobě rodinného rozvratu nablízku.

Co člověk – to odlišný názor na společné soužití. Neexistuje jednotný recept na spokojené manželství. Co jednomu vyhovuje, druhého ničí. Pokud tedy zvažujete výhodnou pracovní nabídku, která je ovšem spojená s dlouhými pravidelnými cestami, je třeba pečlivě promyslet plusy a mínusy… a teprve pak se rozhodnout s plným vědomím toho, co vám to přinese.