Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Meditace: současný hit psychoterapeutů

Chcete zkusit meditaci? Pak potřebujete jedinou věc: Udělat si čas.

Mnoho psychoterapeutů začíná mít pro své vystresované klienty jednoduchou odpověď: Nemůžete se uvolnit? Meditujte! Ti, kteří je poslechnou, většinou zjistí, že jim meditace dala mnohem víc, než „jen“ uvolnění.

Meditace je pro ty, kteří ji neokusili, zahalena tajemstvím. Konečně, co si také myslet o někom, kdo jen sedí a má zavřené oči. Spí? Rozjímá o svém pupíku jako o středu vesmíru? Zažívá nejhlubší blaženost?

Mnoho lidí se meditace dokonce obává, bojí se, že nevydrží dlouhé hodiny sedět nebo že to bude nuda. Dovolte, abych vás vyvedla z obou omylů.

O tom, jak dlouho budete sedět, rozhodujete jen a jen vy. Pokud se někam dostavíte za účelem meditování a jste přitom jakkoli připoutáni, vězte, že něco je špatně a že v těchto podmínkách meditovat nechcete.

Nejste-li připoutáni, znamená to, že máte svobodu pohybu. Můžete se kdykoli pohnout, protáhnout či dokonce odjet domů. Pokud se bojíte, že vás meditace budou nudit, zkuste si připomenout, že budete trávit většinu času ve svém vnitřním světě. A tam, jak nejspíš uznáte, je docela rušno.

Některé lidi odradí představa, že k tomu, aby mohli začít meditovat, musí být klidní, šťastní, moudří a spokojení. To je prosím omyl.

Čekají vás spíš netušená dobrodružství, očistné cesty do vlastního nitra, ale také stavy štěstí a blaženosti, jaké vám nic z vnějšku nemůže nikdy poskytnout.

Některé lidi odradí představa, že k tomu, aby mohli začít meditovat, musí být klidní, šťastní, moudří a spokojení. To je prosím další omyl. To jsou kvality, jež se meditací získávají, ne ty, jež je třeba mít před tím, než se do meditování pustím.

I kdybyste měli pocit, že vás uvnitř honí jakýkoli démon, jste pro meditaci vhodným kandidátem. Potřebujete vlastně jen jednu věc: Udělat si na meditaci čas.

Proč se tedy meditace stala tak doporučovanou technikou mnohých psychoterapeutů? Jedním z jejích hlavních aspektů je ochota pohlédnout na věci, stavy a situace tak, jak skutečně jsou.

Jedním z vedlejších, leč pro osobní vývoj velmi podstatným účinkem meditace je, že se při ní „vyplaví“ zasuté nedořešené situace, neodpuštěné křivdy, nevyjádřené hněvy, nenaplněná očekávání, nevyplakané smutky, nezpracovaná zklamání. Svým způsobem je tedy člověk nucen prožít je znovu, ale tentokrát již má ke zpracování situace nový software.

28. dubna. - 2. května 2021

Psychická odolnost (seminář)

Psychologie.cz

Může projít stejnou zkušeností, tentokrát léčivě a odpustit (tedy PUSTIT ji). Nebo se dokonce dostat do stavu vědomí, v němž zkrátka není co odpouštět.

Výsledkem přijetí pravdy bývá stav, jenž lze označit jako zastavení vnitřní války. Již nemusíme bojovat s tím, co nechceme vidět, protože jsme ochotni vidět cokoli.

Kdo okusil hluboké uvolnění, zahlédnutí pravdy a její přijetí a dokonalý nepodmíněný klid, ten v meditaci pokročil daleko. Meditace znamená, že se podíváme do sfér, jež sahají daleko za naše myšlenky, představy, koncepty, záměry a touhy.

Při pohledu na naše rozbouřené nitro si uvědomíme, že každý člověk se potýká se stejným utrpením, zmatky, bolestmi, zklamáními, strastmi a nenaplněnými nadějemi jako my.

Jedním z úlevných efektů je, že se přestaneme identifikovat s tím, co se v nás odehrává. To přináší obrovskou svobodu. Zjistíte, že nejste ani svými hněvy, ani svými smutky, ani svými zklamáními, chtivostmi, nejste svou minulostí ani svými nadějemi do budoucna. Tak jako Fénix shoříte na prach v tom, co jste mysleli, že jste, a povstanete z popela noví, svěží, změnění. 

Meditaci lze provádět různými technikami, ale v podstatě se všechny stáčí k jedné: pozorujete. To je akt, který dokáže úplně každý z nás, tak je obyčejný. A přesto může mít nedozírný dopad na kvalitu našeho vědomí.

O tom, jak šťastný či naplňující život žijeme, nerozhoduje nic jiného, než právě kvalita vědomí. Bdělá pozornost nás nekompromisně znovu a znovu přivádí do přítomného okamžiku, do tady a teď.

Využívejte celý web.

Předplatné

Meditace rovněž napravuje naše vztahy s ostatními bytostmi. Při pohledu na naše rozbouřené nitro si uvědomíme, že každý člověk se potýká se stejným utrpením, zmatky, bolestmi, zklamáními, strastmi a nenaplněnými nadějemi jako my.

A až se promeditujeme do blažených stavů, dojde nám, že každý touží, stejně jako my, po prostinké věci: být šťastný. Takové uvědomění nám zaplaví naše srdce soucitem vůči nám samotným i ostatním.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Už nechci být single

Toužím po vztahu a rodině, ale nedaří se. Co je se mnou špatně?

12 min

Osobnost pohlcená disciplínou

Život podle pravítka je předvídatelný a přehledný, chybí mu ale důležitý rozměr.

11 min

Otevřít audio sekci