Meditační trouba — archivovaná diskuse

Zpět na novou diskusi

František Růžička 21. 11. 2010 11:44 +2
Paní Lauro, moje máma byla těžce nemocná (rakovina, po ablaci mammy, PAP) - a jóga "by jí", píšu "by jí" na tuty hodně pomohla, ale vona byla taková křehule, že se prostě nedokázala vodvázat.Jezdila s kámoškou profesorkou z gymplu na Mporavu na nějaký kursy a vždycky se vrátila celá nadšená, jak tam chodilio všichni v ranní rose, v obýváku nám ukázala krokodýla(teda pozici, žeo) a tak. Jenžeš já chci psát o tom "vodvazu"...měla totál klid, bydlela v Chebu, sama, ale pořád uzlíček nervů - a myslím, že právě to, že se do cviků n e p o l o ž i l a až tak, vyšuměly. Já jógu zkoušel taky (píšu sem články o svým "boji", s maniodepresivní psychózou. No, když jsem v tzv., píšu tzv., protože u mě jeden nikdy neví pohodě, udělám lotosáka a ještě se zvednu na prstech, a to vedle mě můžou z děla střílet - bydlim na Žižkově , vedle mě nastěhovali stařenu, která velmi., nahlas komentuje, co si zrovna meje - no to jsou výrazy, povim vám! Taky řve na svýho o 30 let mladšího úpartbnera, kterej si jezdí do chráněný dílny kreslit hruštičku, no, prostě , jak tady řikáme, baba koks do mě dělá tlaky. Existuje, pomocí jógy, samo, nějakej zpúsob, jak úlisnou stařenku eliminovat a nervqat si jen š=épunty do uší? Mě totiž ta jóga baví. Díky za odpověď, fr.
František Růžička 25. 11. 2010 19:28 +2
Paní Lauro, prosím, odpověděla byste mi ? ---Jak můžu "dosíci" (a jde to?) pomoci jógy koncentrace, když za zdí (mi) řádí pološílená sousedka ? Díky...f.r.
František Růžička 27. 11. 2010 09:41 +2
Paní Lauro, ne že bych věřil, že jste jediná, která se tu nachomýtla, aby mi pomohla s "koncentrací", ale pološílená souseda mi začíná vadit tak, že mám večer hrůzu z toho, esi usnu, nebo budu poslouchat její komenty na Teleshoping celou noc. Je jí 75, jejímu příteli 34, seznámili se v Bohnicích, a protože on má, zřejmě, narozdíl od své družky aspoň trošku vkusu, nečučí na tývý, již ona ale do vedlejšího pokojer, aby Jára, kreslící si hruštičku, o nic nepřišel, komentuje:"Járo, teď!", "Járo, to je nůž!"...a je , jakoby to říkala mě. Včera zaskřehotala (koukal jsem se celkem dlouho na Vojtu Dyka a "Británii"), takže jsem šel spát pozdě, tedy včera jsme vypnuli tývý společně, a když šerá žena zařvala "Dobrou noc", odpověděl jsem (taky!) "Dobrou noc! . a taky nahlas jako vona !" Esi to takhle pude dál, můžeme žít nakonec dohtromady všichni tři, a to mě zničí! Help, Lauro, help! Váš f.r.
Oldřich Podlipný 27. 11. 2010 10:01 +3 v reakci na František Růžička 27. 11. 2010 09:41
Pane Růžičko, v rovině stylizovaného seriálu mne vaše texty zaujaly, množství a úroveň vašich komentářů však začíná kouzlo oslabovat. Chápu, že potřebujete stále více prostoru k vyprávění svých příběhů, ale nejste přeci takový ignorant, abyste nevěděl, že meditace vám v tomto případě nepomůže. Bez ironie doporučuji, abyste se svým "psychoušem" (váš oblíbený termín) promluvil o tom, jak své stavy zvládat, aniž byste obtěžoval okolí a upínal se na druhé, kterým to nemusí být příjemné. Tím se totiž dostáváte do situací, které zcela jistě mohou vaše deprese prohlubovat.
František Růžička 27. 11. 2010 10:58 +2 v reakci na Oldřich Podlipný 27. 11. 2010 10:01
Pane Podlipný, máte ve všem, a naprostou, pravdu ! váš f.r.
František Růžička 27. 11. 2010 12:45 +2 v reakci na Oldřich Podlipný 27. 11. 2010 10:01
p.s. jen bych se zeptal, pane Oldřichu Podlipný,(jistě pochopíte proč), co vy jste zač ? To víte, nerad bych si bral, teď, s odstupem, k srdci slova někoho,o kom nevím vůbec nic, zatímco vy mi vidíte po mý zběsilý sérii "tady" až do jater. Díky, že to se mnou myslíte dobře ...a hezký den ! f.r.
Milena Průšová 27. 11. 2010 13:19 +3 v reakci na Oldřich Podlipný 27. 11. 2010 10:01
Pane Podlipný, mohu se zeptat, jaké je Vaše profesní zařazení, event. vztah k tomuto jistě jedinělému webu, prosím ? SW Vaším p.t. jménem jsem se zde ještě totiž nesetkala... Přkvapilo mne, jak zde ´pobízíte´p.Růžičku...v mnohém s Vámi souhlasím, ale je to, s dovolením, jak my, kteří "ho" čteme, přece jen "léčený" cvok,málo platné. S úctou JUDr. Milena Průšová
Petra Tomisová 28. 11. 2010 11:43 +2
teda ja osobne som človek, čo skoro ráno vstáva do práce ešte pred sliepkami, i tie si ťukajú krídlom na hlavu, keď ma vidia aby si ešte po obede odmakala svoje u dieťaťa alebo okolo domu, alebo si vymyslím nejakú inú hyperkatívnu debilinu, takže niečo ako jóga by u mňa dopaldo ako to pečenie štrúdlu na 10x ... vyzeralo by to ako spečená guma ... už ani netuším, ako vyzerá hodina času pre mňa ... len tak možno raz, až už telo povie nie, ( i ked hlava si asi povie skôr) nájdem si nejakú nezlámateľnú jóga polohu a skúsim to ... ale bojím, že to u mňa neobstojí :) dobre,nikdy nehovor nikdy, že? každopádne ale netuším, čo môže vyvolať reakciu ad. pán Podlipný, ktorý zrejme žije na samote u lesa (závidím mu) šaťstne, kým nezomrie neviem ako komu, mne sa vcelku dokonca i zle spalo, ak mi susedia vrtali obklady vo vedľajšej miestnosti,alebo si o jedenástej v noci drahá suseda spomenula, že potrebuje vymlátiť susedovi 2 kila šniclí až nám luster skákal ... o tom, že rádio na plné pecky o jednej v noci, či lietanie hrncov kedykoľvek neprospieva sluchu ani pokoju a je zrejmé že i u človeka bez diagnózy vyvoláva zmätočné stavy s výbuchmi kreatívnej nadávkovitosti ... zlaté časy ach osobne si myslím, že človeku pomôže všetko, u čoho sa upokojí ... verte, že ani morfium nepomôže zomierajúcemi na rakovinu, ale ultmí bolesť a i to je často veľa ... tak prečo to tak rezolútne zavrhovať? Apropó, vy ste odborník psychiater?
František Růžička 28. 11. 2010 15:29 +4 v reakci na Petra Tomisová 28. 11. 2010 11:43
Paní Petro, s tím "nespaním" jsem to zatím vyřešil tak, že mám prostě celou noc puštěný potichounku svý oblíbený rádio... na chvilku usnu pokaždý...) S dotyčnou jsem se SNAŽIL DOMLUVIT, .....(!??) Ale jak jsem se tak díval do jejích prázdnejch vočí, vzpomněl jsem si na zdejšího Oldřicha Podlipnýho...nechce von na mně nakonec loudit prášky - nějaký ? To víte, s mou dg. jich beru dost. A udělal to O.D. chytře: napřed se do vás naveze, vy se leknete v první chvíli "jaká to chyba" - a pak už, když bude zručnej, mě má v hrsti. Jsem důvěřivej jak to hovádko boží, koneckonců kterej tydýt by si tady vylejval svý nitro před tolika lidma i s tim, nač by už radši dávno zapomněl...díky, Petro, otevřela jsem mi, možná, oči....třeba vykoukne: dám vám vědět!.
fr.vesely 28. 11. 2010 16:47 +2 v reakci na Oldřich Podlipný 27. 11. 2010 10:01
Pane Podlipný, to jste docela frajer, takhkle vod boku střílet kdo by co měl a neměl - my našeho Frantu známe a tu babu taky, je z ní zoudfalej celej barák, je to slyšet až k nám nahoru, vona hází i na auta číšníků, kerý tu maj dole hospodu, skleničky a tak, je fakt magot, to byste jí musel slyšet. Bych se, bydlet vedle ní, vobrátil vod hygienika po poslance by to šlo, stejně hovno dělaj. - tpo jen abyste věděl, co čeho ste jako šláp. František Veselý, IIUI.patrio
Hana 16. 4. 2011 15:59 +1
Moc hezký článek, Lauro, Vaše popisy jsou jasné a přímé a Vaše přirovnání je jednoduché a trefné... pobavilo mě to i vzhledem k dvojsmyslnosti názvu...:-)
Kamila 16. 12. 2011 17:51 v reakci na František Růžička 25. 11. 2010 19:28
Vážený pane Františku, nejsem sice Laura, ale medituji, tak vám píšu co pomohlo mě. přejte té paní hodně dobra hodně daleko od vás :) zkuste opakovat mantru om mani peme hung a přát všechno nejlepší všem bytostem co nejčastěji a hlavně té paní za zdí.
Michal 19. 1. 2012 09:27
Na úvod bych rád napsal, že se mi článek moc líbí... Jen poznámka k textu: "Jednou z nejúčinnějších meditačních technik je vipassána (meditace vhledu), jejíž tradice sahá až do doby působení Gautama Buddhy, tedy přibližně 500 let před Kristem. Na vipassánových retreatech se začíná většinou s rozbřeskem slunce a kromě času na jídlo se celý den praktikuje - buď převážně meditace v sedě (například tradice S. N. Goenky) nebo jednu hodinu v sedě, jednu hodinu v chůzi, další v sedě atd. (např. tradice Mahásí)." 1.) Tradice retreatu je stara cca necelých 50let. Popularizaci retreatů "zásedů" je jistě největší měrou přpisována právě Goenkovy a jeho chápání buddhismu. 2.) Buddha vipassanu neučil. Nebo alespoň rozhodně ne tak, jak to později bylo vytrženo z kontextu učení a začala tím éra psychologizace Buddhova učení. Pro skutečný pokrok v meditaci je potřeba praktikovat více, než jen jeden aspekt učení. 3.) Jediné, co mi na těchto retreatech vadí, je právě ona upečenost. Vytrženost z reality běžného dne. Málokdo si pak je schopný zkušenosti z retreatu přenést do denního života a pak se každodennost může stát "čekáním na další retreat" a to je rozhodně opak toho co Buddha učil. S díky Michal